13. dubna 2008 • 00:00

Pálili jako u Verdunu

Davyděnko setnul český debl a tenisté prohrávají v Rusku 1:2. Pomůže jim zázrak? MOSKVA - Pro domácí tenisty v pravý čas se na moskevskou antuku dostavil ruský hrdina Nikolaj Davyděnko a jako kat setnul naděje deblového páru Radek Štěpánek - Pavel Vízner. Po čtyřhře čtvrtfi nále Davisova poháru domácí Rusko vede nad Českem 2:1. Prohrávající dnes čeká přetěžký úkol. Chtějíli postoupit, musejí vyhrát obě zbývající dvouhry. Příznačně, tvrdým úderem přímo mezi Štěpánka a Víznera, ukončili Rusové včerejší čtyřhru. Domácí tenisté soupeře nemilosrdně rozstříleli od základní čáry. Hlavně domácí jednička Davyděnko, který v pátek odpočíval, hrál skvěle a připravil vítězství, po němž mají Rusové krok do semifi nále Davis Cupu. "Pálili do toho jako u Verdunu," řekl trefně Štěpánek. "Pro nás se ale nic nemění, jsme připraveni porvat se o postup i v neděli," dodal. Jenže je téměř stoprocentní, že domácí kapitán Tarpiščev pošle místo Andrejeva proti Berdychovi právě Davyděnka. To je černá můra českého tenisty. Z dosavadních šesti vzájemných zápasů s ním všechny prohrál. A jeho rychlá hra plná tvrdých úderů k čarám Berdychovi nesedí. "Pro Tomáše bude tenhle zápas otázka hlavy. Můžeme doufat v to, že Davyděnko v Davis Cupu nepodává takové výkony jako na turnajích," řekl kapitán Jaroslav Navrátil. Hosté pro čtyřhru roztrhli pár složený ze singlistů Berdycha a Štěpánka. Po Štěpánkově boku nastoupil deblový specialista Pavel Vízner, momentálně pátý hráč pořadí světového žebříčku čtyřher. Spolu naposledy hráli před šesti lety, zatímco ruská dvojice se schází na turnajích častěji. "O tom, že by Davyděnko měl hrát špatně, jsme vůbec neuvažovali. Jenže i Andrejev dával odzadu ohromné rány. Čelit tomu tlaku, hrát kvalitně voleje, bylo těžké," konstatoval Štěpánek. Jenom jeden a půl setu vydržela radost českých fanoušků, roztroušených v hledišti Malé haly v Lužnikách. Štěpánek s Víznerem nastoupili ve velkém stylu, dobře spolupracovali a první set bez potíží ovládli. Rusové však nejsou zvyklí se vzdávat a podobně jako v pátek Safi n proti Berdychovi se i včera jejich debl zvedl. "Zařídil to Nikolaj, který nás nastartoval. Já jsem v sobě měl v prvním setu ještě zbytky negativní energie z pátku," řekl Andrejev. Z páteční těžké nakládačky od Štěpánka se ale nakonec posbíral a po vyrovnání na 1:1 na sety už byla ruská mašina takřka nezastavitelná. Domácí příznivci si na pomoc vzali dechovku a ta začala vyhrávat, když Andrejev ve třetím setu vybral těžký míč až u mantinelu, do kterého pak spadnul. Výměnu následně bezchybným prohozem ukončil Davyděnko, což kapitána Šamila Tarpiščeva uklidnilo natolik, že dva následující gamy hleděl do papírů s poznámkami, a kolikrát si četl i během výměn, které jeho svěřenci vyhrávali. Zatímco domácí hráči byli neudržitelní, z českého páru začal rychleji odcházet Vízner. Dvojchybou daroval soupeři klíčový brejk ve třetím setu, který hosté prohráli 5:7, a servis ztratil také hned na začátku čtvrté sady. Tím se tým dostal do rozhodující ztráty, kterou už nedohnal. "Vízner je stárnoucí člověk, na konci zápasu už neměl energii," řekl doslova domácí borec Andrejev. Český kapitán Navrátil označil jeho slova za bláznivá. *** ČTVRTIFNÁLE DAVIS CUPU RUSKO-ČESKO 2:1 Davyděnko, Andrejev - Štěpánek, Vízner 3:6, 6:3, 7:5, 6:4 DNEŠNÍ PROGRAM (11.00) Andrejev-Berdych, Safi n-Štěpánek Ohlášené sestavy mohou kapitáni změnit. Přímý přenos ČT2 a ČT4 Sport. Foto popis| MARNÉ BYLY PORADY mezi Štěpánkem (vlevo) a Víznerem. Z vítězství se radovala ruská dvojice Davyděnko - Andrejev (vpravo). Foto autor| Foto: ČTK/Jakub Dospiva a AP O autorovi| redaktor deníku JIŘÍ PUNČOCHÁŘ puncochar@deniksport.cz