Děsivé tajemství French Open. V koncentračním táboře zde trpěly stovky lidí

Autor: Pavel Novotný

Koná se zde jeden ze čtyř největších tenisových svátků planety. Na slavném French Open se každý rok potkávají nejlepší tenisté a tenistky planety, aby se zde pokusilI vyhrát "nejtěžší turnaj světa", jak se bojům na pařížské antuce často říká. Obrovskému zájmu čelí areál Rolanda Garrose i ze strany statisíců fanoušků. Asi jen málokoho by napadlo, že místa, kde září Rafael Nadal či Serena Williamsová, za sebou mají děsivou minulost a především nespočet lidských tragédií.

Mekka francouzského i světového tenisu. Místo, kde se schází tenisová elita, aby našla toho NEJ. Druhý grandslamový turnaj roku nese jméno po slavném letci z první světové války Rolandu Garrosovi. Co na tom, že francouzské letecké eso nikdy láskou k tenisu neplanulo. V historii French Open je však zapsána kapitola, na kterou by nejraději všichni zapomenuli.

Během druhé světové války totiž na místech, kde dnes tenistky a tenisté bojují o své úspěchy, stával koncentrační tábor pro francouzské Židy. V otřesných podmínkách zde však žili i političtí vězni či další "nepřátelé Říše".

Podle dochovaných záznamů bylo v areálu French Open od září roku 1939 do června 1940 vězněno minimálně několik stovek, ale spíše tisíců vězňů. O děsivých podmínkách nešťastných lidí vypovídá nejen svědectví německých důstojníků, ale i dopisy samotných obětí, které jsou k vidění v místním muzeu.

Centrální tenisový dvorec Philippe Chatriera na Roland GarrosCentrální tenisový dvorec Philippe Chatriera na Roland Garros • Profimedia.cz

V jednom z nich se píše: "My, níže podepsaní Židé, jsme byli nuceni opustit v důsledku pronásledování a persekucí naše domovy ve střední Evropě a jsme drženi na stadionu Rolanda Garrose. Prosíme zástupce komise pro lidská práva, aby nám pomohl a ochránil naše životy."

Pod dopisem byli podepsáni vězni ve věkovém rozmezí 18 až 51 let různých profesí přes inženýra, studenta medicíny, mechanika, kožešníka či pianistu.

Klíčové svědectví o tom, jak to v koncentračním táboře vypadalo, podal ve své knize Lůza na zemi v Maďarsku narozený Arthur Koestler, který se v moci nacistů ocitl z důvodu členství v komunistické straně.

Koestler, kterému se později podařilo dostat se za pomocí vlády Velké Británie ze zajetí, vydal své vzpomínky již v roce 1941. "Říkali jsme si ´lidé z jeskyně´. Protože v takových podmínkách jsme tam žili. V maličkém uzavřeném prostoru se nás pod schodišti vedoucího ke stadionu tísnilo asi šest set. Spali jsme na mokré slámě. Podmínky byly šílené. Všude byl zápas z exkrementů, světlo k nám pronikalo jen malou štěrbinkou," píše Koestler ve své knize.

"Nikdo z nás nevěděl o tenise nic. Když se některým přeci jen podařilo dostat se na chvilku ven, viděli jsme na tabuli ukazující skóre jména jako Jean Borotra a Jacques Brugnon," (pozn. red. slavní francouzští tenisté třicátých let dvacátého století) pokračuje ve svém vyprávění Koestler.

Další svědectví potvrzující existenci tábora dokládá i zachycená písemná korespondence mezi kapitánem SS Heinzem Rtothkem, který měl "židovskou otázku" v Paříži na starosti a majorem Rolfem Guntherem, jenž spadal pod vedení hlavního představitele masakru Židů během druhé světové války Adolfa Eichmanna.

Centrální tenisový dvorec Philippe Chatriera na Roland GarrosCentrální tenisový dvorec Philippe Chatriera na Roland Garros • Profimedia.cz

Gunther se Rtothkeho v dopise ptá, zda je areál Rolanda Garrose stále užíván jako tábor pro držení Židů. V odpovědi se mu dostává ujištění, že stadion pro tyto účely není využíván od června roku 1940.

Oficiální představitelé na otázku novinářů z CNN o poskytnutí bližších informací o koncentračním táboře v prostorách areálu Rolanda Garrose nereagovali. Ve svém dřívějším prohlášení však připustili, že zde byli během druhé světové války vězněni političtí vězni, zda mezi nimi byli i Židé, však odmítli komentovat.

"Byli tam Němci, Rakušané, Italové. Francie byla v té době zděšená z válečných hrůz a špionů, kterých bylo v zemi plno. Proto zde byli drženi někteří lidé do té doby, než se zjistilo, co jsou zač a pak mohli odejít," řekl v roce 2004 pro deník Jerusalem Post kulturní ředitel Jean Christophe Piffaut.

O tom, zda tábor na Roland Garros sloužil k cílené likvidaci Židů, pochybují představitelé organizace Shoah Center, která se mimo jiné zabývá válečnými zločiny. "Není žádný důkaz, který by toto tvrzení podpořil," říká Karen Taeb, která patří k zástupcům Shoah Center.

Slavný tenisový areál však zdaleka není jediným místem, který má blízkou spojitost s hrůzami druhé světové války. Na proslaveném cyklistickém stadionu Velodrome byl v letech 1939 až 1940 internační tábor pro ženy.

Témata:  Roland GarrosFrench Opensporttenis