VIP Sport

17. prosince 2018 • 18:39

Vánoční zázrak! Ochrnutí sportovci začali opět chodit. Co se stalo?

Autor: pv
###BLOK-TOP-VIDEA###

Od lékařů slyšeli, že už nemají šanci postavit se zpět na vlastní nohy a chodit. Věda ale ušla pořádný kus cesty a stal se zázrak. Pacienti s poraněnou míchou, kteří byli odkázáni na invalidní vozík, se postavili a chodí!Prošel si těžkou zkouškou. Amatérský sportovec Gert-Jan Oskam byl po těžké autonehodě v roce 2011 postaven lékaři před jasnou věc – kvůli částečnému poranění páteře už nikdy nebude chodit. Podobná situace nastala i u dalších fyzicky aktivních lidí jako byl Sabastian Tobler a David Mzee, pro něž neměla medicína dostatečnou rehabilitaci po spinálním poranění páteře.

Všem třem ale svitla naděje. Zapojili se do klinické studie nadace Wings for Life, která slibovala nový druh léčby. Na vývoji technologie, která by mohla v budoucnu pomoci milionům pacientů, se podílí profesoři Grégoire Courtine a Jocelyne Blochová. Rehabilitace pojmenovaná STIMO kombinuje dvě speciální léčby – přesnou elektrickou stimulaci míchy a intenzivní trénink podporovaný robotem.

Návrat na vlastní nohy vyžaduje stovky hodin tréninku
Návrat na vlastní nohy vyžaduje stovky hodin tréninku

„Implantujeme řadu elektrod přes míchu, což nám umožňuje zaměřit se na jednotlivé svalové skupiny v nohách. Vybrané konfigurace elektrod aktivují specifické oblasti míchy a napodobují signály, které mozku přináší při chůzi,“ vysvětluje Jocelyne Blochová. Je nutné naučit se koordinovat cílenou stimulaci míchy s myšlenkou v mozku.

„Když se to všem pacientům podařilo během jednoho týdne, věděl jsem, že jsme na správné cestě,“ dodává. Dosavadní průběh léčby vlévá do žil novou naději všem třem pacientům. Ti jsou schopni nejen stát bez podpory ostatních, ale dokázali na pásu ujít vzdálenost více než kilometru, aniž by si museli pomáhat rukama.

„Je to úžasný pocit, uvidíme, jak daleko můžeme s touto technologií zajít,“ popisuje David Mzee, který se na vlastní nohy postavil po sedmi letech. Tento zásadní úspěch by ale nemohl být nikdy realizován bez tisíců amatérů, profesionálních běžců, i handicapovaných sportovců, kteří se každoročně zapojí do běhu Wing for Life World Run.

Právě propojení běžců po celém světě s myšlenkou pomoci lidem, kteří sami běhat nemohou, dělá ze závodu jedinečnou akci. Každým rokem pět let v řadě se charitativní běh Wings for Life World Run svým výtěžkem podporuje neziskovou nadaci Wings for Life, která se zabývá výzkumem poranění míchy. Tisíce závodníků dosud přispívali na dobrou věc a doufali v zásadní průlom. A konečně se to podařilo.

Spinal Cord Injury Patients Learn to Walk Again with STIMO from Wings for Life on Vimeo.

 
Články odjinud


Články odjinud