FORTUNA:LIGA - Základní část - 16. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Sparta : Liberec - 28. listopadu 2021   18:00

Sparta
5' Karabec (Sáček) • 80' Pulkrab (Ladislav Krejčí ml.)
2:1
(1:1)
Liberec
33' Ch. Frýdek  (Rabušic)

Holec – Wiesner, Panák, Ladislav Krejčí ml., Hancko – Sáček, Pavelka (C) – Moberg Karlsson (61. Pulkrab), Karabec (80. Dočkal), Haraslín (69. Ladislav Krejčí st.) – Hložek.
Nita – Minčev, Ladislav Krejčí st., Dočkal, Vindheim, Vitík, Pulkrab.
Pechanec – Caletka, Vodrážka
Generali Česká pojišťovna Arena, Praha - Bubeneč
977 diváků
Knobloch – Koscelník (65. Tupta), Gebre Selassie, Chaluš, Mikula (C), Fukala – Tiéhi (80. Michal), Ch. Frýdek, Faško (65. Purzitidis) – Rondić (72. Mészáros), Rabušic (72. Júsuf Hilál).
Vliegen – Stoch, Purzitidis, Mészáros, Michal, Tupta, Júsuf Hilál.

Držení míče: 67 % : 33 %.
Střely na branku: 3:4. Střely mimo: 10:1. Rohy: 5:1. Ofsajdy: 0:1. Fauly: 12:20.
Sparta na Letné poráží Slovan Liberec 2:1 po brankách Adama Karabce a Matěje Pulkraba, za hosty se prosadil sparťanský odchovanec a syn místní klubové legendy Christian Frýdek.

Zatímco v prvním poločase měla Sparta jen mírnou převahu bez větších šancí, tak ve druhém poločase se Liberec stáhl do hluboké defenzivy a sparťané promarnili několik šancí ke vstřelení vedoucí branky. Té docílil až v 80. minutě po rohovém kopu Matěj Pulkrab. Liberec pak ještě mohl vyrovnat, když Tupta běžel zcela sám na Dominika Holce, ten však Tuptu vychytal a zachránil Spartě důležité vítězství.
90+3'
90+2'
Ze standardní situace hosté nijak nezahrozili.
90+2'
Žlutou kartu za zdržování hry dostává Ladislav Krejčí starší.
90+2'
Po libereckém přechodu středu hřiště byl faulován Karol Mészáros.
90+1'
Hlavní arbitr Pechanec oddaluje závěrečný hvizd o tři nastavené minuty.
90'
Už se rozeběhla devadesátá minuta, po faulu na Matěje Pulkraba sparťané rozehrávají volný kop ve středu hřiště.
88'
Po centru Gebre Selassieho se hosté do zakončení nedostali, asistent rozhodčího Caletka si pak všiml Mézsárosova držení Ladislava Krejčího staršího.
87'
Dočkalův nákop se zády k brance snažil zpracovat Adam Hložek, byl však zdvojen a míč neudržel.
86'
Adam Hložek si vynutil faul u postranní čáry, následovat bude standardní situace pro Spartu.
85'
Rozhodčí Pechanec pustil sérii ostřejších soubojů, píská až liberecký faul před domácí brankou.
83'
Tupta mířil sám na Holce! Ale brankáře neprostřelil
83'
Ohromná šance Liberce na vyrovnání! Ľubomír Tupta dostal pas za sparťanskou obranu a běžel sám na Dominika Holce, ten však svého krajana dokázal vychytat!
82'
Dočkalův centr našel Ladislava Krejčího staršího, ten však byl těsně bráněn a míč jen prodloužil k brankáři Knoblochovi.
80'
Krejčí prodloužil na Pulkraba, který docpal míč do sítě! 2:1
80'
Sparta právě vstřelila branku!
Sparta se podruhé ujímá vedení! Po rohu Ladislav Krejčí mladší prodloužil míč ke vzdálenější tyči, kde se k zakončení protlačil MATĚJ PULKRAB a dopravil míč do sítě!
80'
Střídání v týmu AC Sparta Praha: ze hřiště odchází Adam Karabec, přichází Bořek Dočkal.
80'
Střídání v týmu FC Slovan Liberec: ze hřiště odchází Christ Joel Tiéhi, přichází Kristian Michal.
79'
Před sparťanským rohem je ještě ošetřen Christ Joel Tiéhi.
79'
Na Hanckův centr nedoskočil Pulkrab, pak míč ještě doběhl Wiesner, jehož nadražená střela doletěla na horní síť liberecké branky.
78'
Knobloch netrefil míč, Sáčkova tečovaná rána neměla daleko do brány
78'
Adam Hložek potáhl míč pokutovým územím Slovanu, ke střeleckému zakončení se ale nedostal.
76'
Parádní Hanckova táhlá rána málem vymetla šibenici
76'
Dávid Hancko dnes už jednou neúspěšně střílel z velké dálky, teď to zkusil znovu a tato rána měla výrazně lepší parametry, prosvištěla však těsně vedle horního rohu hostující branky!
74'
Dnešní utkání na Letné vzhledem k opatřením sleduje 977 diváků.
73'
Tupta si seběhl z levé strany ke střele, ale pálil nad bránu
73'
Ľubomír Tupta se nadechl k zajímavému sólu po útočné polovině, zakončil jej ale příliš vysokou střelou.
72'
Střídání v týmu FC Slovan Liberec: ze hřiště odchází Michael Rabušic, přichází Abdalláh Júsuf Hilál.
72'
Střídání v týmu FC Slovan Liberec: ze hřiště odchází Imad Rondić, přichází Karol Mészáros.
71'
Hancko přiťuknul patou Pavelkovi, jeho utažený pokus nevyšel
71'
Další sparťanskou útočnou akci po Hanckově zpětné přihrávce David Pavelka zakončil střelou vysoko nad branku.
71'
Rozeběhla se závěrečná dvacetiminutovka a Liberec na Letné stále drží nerozhodný výsledek, byť Sparta má výraznou převahu.
69'
Střídání v týmu AC Sparta Praha: ze hřiště odchází Lukáš Haraslín, přichází Ladislav Krejčí st..
69'
Frýdkův roh sparťané odvrátili do středu hřiště a Pulkrab se hned rozběhl do brejku, Mario Purzitidis jej pak poslal k zemi jen za účelem žluté karty a přerušení tohoto protiútoku.
68'
Spartě vůbec nevyšla rozehrávka volného kopu po Rabušicově ruce, hosté po rychlém kontru a sražené Frýdkově přihrávce vybojovali rohový kop.
68'
Nápor Sparty už je místy až drtivý, hosté jen odkopávají míče.
67'
Adam Hložek posunul míč do běhu svému jmenovci Karabcovi elegantní patičkou, Karabcův centr se ale neujal.
65'
Střídání v týmu FC Slovan Liberec: ze hřiště odchází Michal Faško, přichází Mario Purzitidis.
65'
Střídání v týmu FC Slovan Liberec: ze hřiště odchází Martin Koscelník, přichází Ľubomír Tupta.
65'
Haraslínově rohu se hosté ubránili a chystají své první změny v sestavě.
65'
Hanckův centr je sražen na rohový kop.
64'
Sparta má v těchto minutách na trávníku výraznou územní převahu, znovu dobývá zahuštěnou libereckou defenzivu.
63'
A další sparťanská šance! Adam Karabec se v pokutovém území Liberce dostal do zajímavé pozice, hostující branku však přestřelil.
62'
Haraslínova fantazie! Nůžky se odrazily od břevna do Knoblochovy hlavy
62'
Tomáš Wiesner si narazil míč s Adamem Karabcem, pak odcentroval a Lukáš Haraslín parádními nůžkami trefil břevno liberecké branky! Krásný fotbalový moment.
61'
Střídání v týmu AC Sparta Praha: ze hřiště odchází David Moberg Karlsson, přichází Matěj Pulkrab.
61'
Karlsson na pravém křídle odcentroval přes Fukalu, mířil ale mimo dosah svých spoluhráčů.
60'
Sáčkův nákop do pokutového území se nepovedlo zpracovat Adamu Hložkovi, bude se kopat od liberecké branky.
59'
Haraslín si navedl míč do středu pole, ale překopl bránu
59'
Lukáš Haraslín si od rohu pokutového území navedl míč směrem k ose hřiště, pak ale přidává další do řady nepřesných sparťanských střeleckých pokusů.
58'
Karabcův centr do pokutového území doletěl přímo k Milanu Knoblochovi.
58'
Další faul je odpískán Wiesnerovi, jehož nedovolený prohřešek u postranní čáry postřehl pomezní rozhodčí Vodrážka, jenž zdviženým praporkem pomohl kolegovi Pechancovi.
56'
Tvrdý střet slovenských krajanů Haraslína s Koscelníkem rozhodčí Pechanec vyhodnotil jako nedovolený ze strany sparťanského fotbalisty, jenž dostává žlutou kartu.
55'
Wiesnerova ztráta, Koscelník levačkou prověřil Holce
55'
Tentokrát se hrubé nepřesnosti v rozehrávce dopustil Wiesner, Liberec rychle přenesl hru na útočnou polovinu a Koscelník prudkou ránou levačkou prověřil Holce, mířil však přímo doprostřed branky. Wiesner se pak zdviženou rukou spoluhráčům omluvil.
53'
Martin Koscelník vystihl nepřesné přenesení Moberga Karlssona na levou stranu, pak sice nemohl založit rychlý protiútok, vybojoval alespoň Sáčkův faul.
51'
Hložek mířil sám na bránu, ale Knoblocha neprostřelil!
51'
Lukáši Haraslínovi se povedlo vysunout do úniku Adama Hložka, ten však ztroskotal na brankáři Knoblochovi! Hložek se pak ještě snažil odražený míč napálit prudce před branku, Gebre Selassie jej však odrazil ke Knoblochovi.
50'
Ladislav Krejčí jen nakopl míč do území nikoho, balón doskákal do náruče Milana Knoblocha.
50'
Michael Rabušic podrazil Dávida Hancka, Sparta rozehrává na vlastní polovině.
49'
Tomáš Wiesner měl při centru z pravého křídla před brankou hned čtyři protihráče, mířil ale přesně mezi ně, pak je faul pískán Michalu Sáčkovi.
48'
Pěkná kombinace Letenských, Haraslínův obstřel zamířil mimo bránu
48'
Lukáš Haraslín si našel střeleckou parketu u pokutového území Slovanu, mířil však zhruba metr nad vzdálenější horní roh hostující branky.
47'
S nákopem Wiesnera do pokutového území si liberecká defenziva poradila, Sparta ale zůstává usazena na útočné polovině.
46'
Po přestávce se pokračuje beze změn v sestavách.
46'
V prvním poločase zápasu Sparty s Libercem jsme viděli jen dvě vyložené příležitosti, obě byly proměněny a po brankách Adama Karabce a Christiana Frýdka je tak skóre nerozhodné 1:1.
45'
Nejistý Knobloch vyběhl do prázdna, Rondič si srazil míč vedle brány
45+1'
45+1'
Po rychlém Karlssonově centru od praporku brankář Knobloch na míč nedosáhl, balón se pak odrazil vedle liberecké branky a vzápětí je úvodní dějství ukončeno.
45+1'
Karabcova střela ze střední vzdálenosti je sražena na rohový kop.
45+1'
Rozhodčí Pechanec k úvodním pětačtyřiceti minutám přidává jednu nastavenou minutu.
45'
Fukalův centr odkopl Filip Panák, odraženého míče se ale zase zmocnili hosté.
44'
David Pavelka v osobním souboji předčil Michala Fukalu, pak byl soupeřem bolestivě atakován a Fukala si za svůj zákrok prohlíží žlutou kartu.
43'
Přítomní sparťanští fanoušci se marně dožadují odpískání faulu na Lukáše Haraslína u levé postranní čáry.
42'
Do liberecké rozehrávky se vložil Ondřej Pechanec, hosté tak dostanou k dispozici míč rozhodčího.
40'
Útočná snaha Liberce končí odpískáním Rabušicova faulu na Tomáše Wiesnera, Filip Panák už rozehrál k Dominiku Holcovi.
39'
Pavelkova slabá rána neměla šanci ohrozit Knoblocha
39'
Střela Davida Pavelky z velké dálky minula libereckou branku.
39'
Liberecký centr stáhl ze vzduchu brankář Holec, pak parádním výkopem našel rozběhnutého Haraslína, jemuž se i povedlo dobře zpracovat míč, proti početní přesile jej ale neudržel.
38'
Tiéhi byl faulován při průniku podél pravé postranní čáry, následovat bude standardní situace pro Severočechy.
36'
Dávid Hancko se na levém křídle marně snažil udržet míč mezi dvěma soky, po odrazu míče za libereckou branku se bude rozehrávat od Milana Knoblocha, ten však nejdříve musí být ošetřen.
35'
Imadu Rondićovi se u levé postranní čáry nepovedlo udržet míče ve hřišti, Sparta bude vhazovat.
33'
Frýdek v úniku nádherně přehodil Holce a srovnal na 1:1!
33'
Liberec právě vstřelil branku!
Vyrovnáno! Sparťané propadli ve středu hřiště, čehož Michael Rabušic využil přihrávkou rozběhnutému CHRISTIANU FRÝDKOVI, jenž běžel sám na brankáře Holce a elegantním obloučkem jej překonal!
32'
Karlsson centroval od praporku do nebezpečné blízkosti liberecké branky, Knoblochovi se ale v klubku těl povedlo dostat míč do bezpečného prostoru.
31'
Znovu v akci Švéd, tentokrát na pravém křídle sice neobešel Fukalu, vybojoval však rohový kop.
30'
David Moberg Karlsson se snažil uvolnit u rohu pokutového území, pak ale nepropasíroval svůj centr přes tři bránící protihráče.
30'
Faško se dnes provinil už několikátým nedovoleným zákrokem, teď fauloval Adama Hložka ve středu hřiště.
29'
Knoblochův odkop letěl k volnému Panákovi, tomu se ale z první nepovedlo dobře rozehrávat a nasměroval míč jen do zámezí.
27'
Fukala u postranní čáry sice uspěl v souboji s Karlssonem, s míčem už se ale dostal do zámezí a vhazovat může Sparta.
27'
David Pavelka se na levém křídle provinil nedovoleného zákroku proti Gebre Selassiemu, rozehrávky se ujme brankář Knobloch.
26'
Po nakrátko rozehraném premiérovém rohu Sparty centroval Karlsson, hostům se povedlo odhlavičkovat míč do bezpečí.
25'
Adam Hložek pronikl po levém křídle, jeho přihrávka před branku je sražena na rohový kop.
23'
Dávid Hancko si zpracoval Wiesnerovu přihrávku a opřel se do míče z dobrých třiceti metrů, jeho přízemní rána ale mířila výrazně vedle hostující branky.
22'
Michael Rabušic byl vytlačen sparťanskými zadáky k postranní čáře, pak mu je zpětně odmáváno postavení mimo hru.
21'
Pěkná secvičená standardka, Krejčí hlavičkoval po Karlssonově centru
21'
Po Karlssonově centru se k hlavičce sice dostal Ladislav Krejčí, branku však přestřelil, pak si marně stěžoval k rozhodčímu Pechancovi, že byl držen.
21'
Michal Faško si počínal příliš důrazně při odstavení Adama Hložka od míče, píská se proti liberecké brance.
19'
David Moberg Karlsson je potrestán žlutou kartou za nebezpečná skluz pod nohy Michala Fukaly.
19'
Pavelka podruhé pouštěl míč mezi nohama, tentokrát ale Karlssonovu přihrávku do prostoru, kde nebyl vůbec žádný z jeho spoluhráčů.
17'
Na centr Davida Moberga Karlssona nedoskočil Adam Hložek a bude se kopat od liberecké branky.
17'
Liberec se po zisku míče pokusil o rychlý kontr, narážečce Koscelníka s Frýdkem ale výborným zákrokem vystavil stopku Dávid Hancko, ten pak uspěl v ještě jednom souboji a mohl podniknout útočný výpad, už mu ale nezbylo dost sil.
15'
Na opačné straně nejdříve centroval Fukala, míč přeletěl předbrankový prostor, pak zprava centroval Tiéhi, našel však jen Ladislava Krejčího.
14'
Centr Davida Moberga Karlssona David Pavelka šikovně pouštěl k zadní tyči, tam se ale k míči neprotlačil Adam Hložek.
14'
Po faulu Faška na Karabce bude Sparta zahrávat standardní situaci z blízkosti rohu pokutového území
13'
Karlsson na pravém křídle rychle pronikl kolem Fukaly, pak se po jeho přízemním pasu míč nebezpečně odrážel před brankou, zakončit se ale povedlo až z druhé vlny dobíhajícímu Pavelkovi, jehož střela byla zablokována.
12'
Po faulu Rabušice na Ladislava Krejčího mladšího u středové čáry rozhodčí Pechanec na pár sekund ponechal Spartě výhodu, brzy se ale k zákroku vrátil.
11'
Na Karabcův oblouček si do pokutového území nabíhal David Pavelka, mezi dvěma soky se ale k míči neprotlačil.
10'
Sparťané rozehrávají na vlastní polovině, do souhry zapojují i brankáře Holce, jenž se vysouvá daleko za pokutové území.
8'
Po Rabušicově centru zasáhl v poslední chvíli před Koscelníkem Haraslín
8'
Po Rabušicově nebezpečném centru se do zakončení tlačili Christian Frýdek s Martinem Koscelníkem, sparťané ale stačili srazit míč k brankáři Holcovi.
7'
Karlssona hosté zahnali do zámezí a vybojovali aut v blízkosti střídaček.
7'
Sparťanští fanoušci i ve velmi omezeném počtu doprovází zápas výbornou atmosférou a snaží se hlasitě podporovat domácí tým.
5'
Karabec vyplaval na zadní tyči a posílá domácí do vedení! 1:0
5'
Sparta se ujímá rychlého vedení! Při netradiční souhře centroval z levé strany Michal Sáček, před brankou se do vzduchu zavěsil ADAM KARABEC a přesnou hlavičkou pod břevno otevřel skóre zápasu!
3'
Haraslínův centr našel Pavelku, který hlavičkoval vedle brány
3'
Centr Davida Moberga Karlssona Adam Hložek hlavou prodloužil za vzdálenější tyč liberecké branky.
2'
Po faulu na Michala Sáčka bude Sparta zahrávat standardní situaci od postranní čáry.
2'
Adam Hložek se uvolnil na levém křídle, jeho centr ale letěl mimo dosah spoluhráče nabíhající před libereckou branku.
1'
Úvodního výkopu se ujal David Pavelka a je rozehráno!
1'
Sparta nastoupí v předem avizovaných bílých dresech s velkým S na hrudi, Slovan oblékl modrou sadu.
Trojice rozhodčích v čele s Ondřejem Pechancem přivádí fotbalisty na trávník.

Pechancovi dnes budou na čarách pomáhat Petr Caletka s Danem Vodrážkou, čtvrtým rozhodčím je Petr Hocek a u videa budou sledovat zápas Ondřej Berka s Olgou Zadinovou.
Fotbalisté se rozcvičují na letenském trávníku před takřka prázdnými ochozy. Desítky fanoušků pomalu míří na tribuny, dnes se však bude hrát před smutnou kulisou.

AC Sparta Praha: Holec – Wiesner, Panák, Ladislav Krejčí ml., Hancko – Sáček, Pavelka (C) – Moberg Karlsson, Karabec, Haraslín – Hložek.
Náhradníci: Nita – Minčev, Ladislav Krejčí st., Dočkal, Vindheim, Vitík, Pulkrab.
Trenér: Pavel Vrba

FC Slovan Liberec: Knobloch – Koscelník, Gebre Selassie, Chaluš, Mikula (C), Fukala – Tiéhi, Ch. Frýdek, Faško – Rondić, Rabušic.
Náhradníci: Vliegen – Stoch, Purzitidis, Mészáros, Michal, Tupta, Júsuf Hilál.
Trenér: Luboš Kozel

Rozhodčí: Pechanec – Caletka, Vodrážka.
FC Slovan Liberec

Liberec vstoupil do sezóny velmi zle, když z úvodních jedenácti zápasů získal jen osm bodů, pak se však všechno otočilo k lepšímu a v posledních čtyřech utkáních Slovan dokázal vybojovat plný počet dvanácti bodů, což jej takřka ze dna tabulky vyšvihlo už na desátou pozici, navíc se ztrátou jen jediného bodu na šestou Sigmu Olomouc.

Úspěšnou sérii Slovan započal výhrou 2:0 nad Sigmou Olomouc, pak si napodobil tažení Viktorie Plzeň z úvodu sezóny a připsal si tři shodné výhry 2:1 za sebou, když postupně porazil Teplice (venku), Bohemians (doma) a Karvinou (venku). Nutno ale dodat, že kromě Sigmy se jedná všechno o týmy z poslední třetiny tabulky.

Oproti poslednímu zápasu v Karviné bude Slovan výrazně oslaben o tři stabilní hráče základní sestavy, Filipu Havelkovi s Dominikem Plechatým nedovoluje nastoupit dohoda se Spartou, odkud oba hráči na hostování pocházejí, Jan Matoušek se pak v Karviné pro dnešní zápas vykartoval.
AC Sparta Praha

I přes zmíněné oslavy Sparta rozhodně nevstupuje do zápasu v ideálním rozpoložení. V posledních pěti soutěžních zápasech totiž dokázala porazit jen poslední Teplice, během posledního týdne navíc utrpěla dvě nepříjemné prohry, když po debaklu 0:4 na Slovácku prohrála i v Evropské lize v Glasgowě s Rangers 0:2 a potřebuje se vzchopit v ofenzivě i defenzivě.

V tabulce před dnešním programem soutěže patřilo Spartě čtvrté místo se ztrátou dvou bodů na Slovácko a pěti bodů na Slavii a Plzeň, přičemž Slovácko i Viktoria Plzeň už mají svůj zápas šestnáctého kola za sebou. Na domácím trávníku Sparta z osmi zápasů utrpěla jedinou ztrátu bodů remízou s Jabloncem, tedy severočeským rivalem Liberce.

Zdravotní situace v domácím kádru není ideální, mimo hru jsou dlouhodobě Höjer, Juliš a Polidar, k dispozici stále nejsou ani Jakub Pešek s Ondřejem Čelůstkou a u těch zdravých hráčů se nedá říct o nikom, že by byl zrovna ve formě. Složení základní sestavy trenéra Pavla Vrby tak je velkou otázkou.
Hezký večer z pražské Letné, kde se soubojem domácí Sparty se Slovanem Liberec dohraje šestnácté kolo fotbalové FORTUNA:LIGY.

Sparta v polovině listopadu oslavila 128. výročí od založení klubu, což si v dnešním zápase připomene historickými bílými dresy.

Velkou kaňkou na dnešních oslavách sparťanských narozenin ale je fakt, že v hledišti se bude moct objevit maximálně tisícovka lidí. Sparta rozdala 500 vstupenek nejaktivnějším permanentkářům, zbylou kapacitu zaplní lidé nezbytní pro uskutečnění zápasu, přičemž možnost přijít na zápas budou mít také bývalí hráči Sparty, funkcionáři Slovanu Liberec nebo obchodní partneři klubu.