FORTUNA:LIGA - Základní část - 21. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Sparta : Plzeň - 13. února 2022   18:00

Sparta
71' Pavelka (Wiesner) • 90+1' Hložek (Karabec)
2:2
(0:1)
Plzeň
20' Chorý  (Kalvach) • 53' Hejda  (Mosquera)

Holec – Wiesner, Čelůstka, Panák, Hancko – Pavelka /C/, Sáček (67. Dočkal) – Pešek (57. Karabec), Hložek, Haraslín (57. Ladislav Krejčí st.) – Minčev (46. Čvančara).
Kotek – Vitík, Souček.
Berka – Kubr, Vlček
Generali Česká pojišťovna Arena, Praha - Bubeneč
1000 diváků
Staněk – Havel, Hejda /C/, Kaša, Sýkora – Kopic (82. Šulc), Bucha, Kalvach, Čermák (82. Káčer), Mosquera – Chorý (64. Beauguel).
Staněk

SESTŘIH: Sparta - Plzeň 2:2. Letenští povstali na konci, bláznivý duel vrátil do čela Slavii

Dnešní výsledek udělá největší radost ve vršovické Sinobo aréně! Sparta povstala z bídy, ve které se topila od 20. minuty, v samém závěru přežila sérii obrovských šancí Plzně a v nastaveném čase jí Hložkova hlavička po rohovém kopu zajistila bod. Z rohů padly také oba plzeňské góly po hlavičkách Chorého. Jedna skončila přímo v síti, druhou ještě dorazil z brankové čáry Hejda. Mezitím po trestném kopu hlavičkoval Kaša do tyče.
Sparta ani náhodou nenavázala na výkon ze středečního pohárového derby, z trápení ji vysvobodil až přesnou hlavičkou na 1:2 po Wiesnerově centru Pavelka. Na domácích byla znát obrovská touha urvat výsledek, i když se herně krutě nedařilo, a vůlí skutečně bod vydřeli. Plzni utekla mezi prsty výhra a s ní i vedení v tabulce, z něhož se viktoriáni těšili pouze týden.
Držení míče: 55 % : 45 %.
Střely na branku: 3:9. Střely mimo: 4:2. Rohy: 4:7. Ofsajdy: 2:0. Fauly: 9:21.
90+3'
90+2'
Dočkalův centr sbírá z hlavy Ladislavu Krejčímu brankář Plzně Staněk.
90+1'
Sparta právě vstřelila branku!
Bořek Dočkal rozehrál rohový kop ideálně, ADAM HLOŽEK hlavičkoval napříč malým vápnem. Míč skočil o zem a zapadl do sítě u zadní tyče!
90+1'
Milan Havel vypíchl skluzem míč Hložkovi. Na roh běží do soupeřova vápna i brankář Holec!
90'
Nastavují se 3 minuty.
89'
Žlutou kartu dostává ještě za protesty Dominik Holec (AC Sparta Praha).
89'
Po rohovém kopu se míč vrátil ke Kalvachovi, který šajtlí centruje na horní síť.
89'
Do úplně rozhozené obrany útočili tři hostující hráči v čele s Šulcem, zakončovali z ložených pozic, tohle snad ani nešlo nedat, přesto gól nepadl. Šulc místo střely přihrával, Beauguela vychytal Holec a i Šulcovu dorážku přesměroval na roh.
88'
Šulc s dalšími dvěma obřími šancemi během pár vteřin, ale obě spálil
88'
NEUVĚŘITELNÝ Holcův zákrok proti Šulcově tutovce
88'
Bucha hraničně odstavil Wiesnera a přihrál před bránu Šulcovi, který měl na noze třetí gól. Ránu do protipohybu však Holec jednou rukou zázračně vystihl.
87'
Mosquera snad chtěl zaskočit Holce z dálky, při střele ze středového kruhu však podklouzl a jen odevzdává míč.
86'
Hanckův pokus z úhlu si Staněk pohlídal
86'
Z téměř nulového úhlu pálí Dávid Hancko do nohou brankáře Staňka.
86'
Hložek se vyhnul dvěma hráčům a předal míč Dočkalovi. Jeho prostrčení hosté vystihli, nakonec je ovšem po dalším centru hráče se zlatým číslem 20 pro nejlepšího nahrávače ligy výsledkem roh Sparty.
84'
Ladislav Krejčí se uvolnil na levém křídle, centr však nasměroval přes hlavy spoluhráčů za zadní tyč.
83'
Bílkovi svěřenci zkušeně tahají hru, drží míč a na dlouho přerušili nápor Sparty po snížení na 1:2.
82'
Dvě střídání chystá Viktoria Plzeň: ze hřiště odcházejí Jan Kopic a Aleš Čermák, přicházejí Pavel Šulc a Miroslav Káčer.
80'
Beauguel si v šestnáctce trochu překážel s Čermákem, nicméně hosté podrželi delší dobu míč v území soupeře.
78'
Bílek vyjel na sudího Berku a dostal žlutou
78'
Sudí Berka běží k lavičce umravnit plzeňského trenéra Michala Bílka, kterému ukazuje žlutou kartu za protesty.
78'
Na Kalvachův roh naskočil na přední tyči Kaša, hlavičkoval však daleko vedle brány.
77'
Hosté vyrazili do rychlého brejku a Beauguel vybojoval rohový kop, z něhož dnes Plzeňští již dvakrát udeřili.
77'
Pokračuje drtivý tlak Sparty, ze závaru v šestnáctce viktoriáni zablokovali rány Pavelky i Hložka.
76'
Velký závar domácích, Čvančara ani Hložek zeď nepropálili
76'
Trestňák Bořka Dočkala hosté ubránili, odolali i nákopům Hložka a Karabce. Míč se pak vrátil k Dočkalovi, který ho udržel v pozici posledního.
75'
Sparťané jsou jako politi živou vodou. Přímočarý průnik mladíka Karabce zastavuje Kopic jen faulem.
74'
Hancko dobře vytloukl bloky o Kopice, kope se od sparťanské brány.
73'
Plzeňští se museli bránit standardce od levé postranní čáry. Míč prodlužoval zády k bráně hlavou Čvančara, ovšem jen do Staňkových rukavic.
71'
Pavelka po Wiesnerově centru dává domácím naději! 1:2
71'
Bořek Dočkal vysunul Wiesnera, jehož centr z pravého křídla uklidil krásně hlavou na zadní tyč kapitán DAVID PAVELKA. Staněk se po dobře umístěné střele natahoval marně. Bude to vzpruha, která změní osud utkání?
69'
Bucha vystihl skluzem přihrávku na Karabce a o kotníky domácího hráče získává vhazování pro Viktorii Plzeň.
68'
Příšerná rozehrávka, Holec do zámezí. Fanoušci skandují “Vrba ven”
68'
Poslední akci Sparty nebudu raději vůbec popisovat, aby to nevypadalo, že se letenskému klubu posmívám.
67'
Z bídy se Spartu pokusí vytrhnout Bořek Dočkal, který přichází na plac místo Michala Sáčka.
66'
Panák přihrává přes celou šíři hřiště Čelůstkovi, který přes obrovské úsilí přihrávku do špeku nedokázal zachytit na hřišti.
64'
Poprvé střídá Viktoria Plzeň: ze hřiště odchází Tomáš Chorý, na hrotu útoku jej nahradí Jean-David Beauguel.
64'
Po odvráceném rohu vracel míč Wiesner, Hancko si ho zpracoval na prsou a z otočky vypálil nad břevno.
63'
Karabec vyslal do uličky Hložka, jehož zpětnou přihrávku srazil Hejda na roh.
62'
Panák trefuje míčem do zad rozhodčího Berku.
61'
Karabec nechtěně přiťukl Čermákovu nepřesnou přihrávku přímo na nohu plzeňskému Kopicovi.
59'
Dnešní utkání sleduje 1000 diváků.
58'
Mosquera se probil za obranu, v tutovce ho vychytal Holec!
58'
S Letenskými mohlo být ještě hůře, když sám na brankáře postupoval Mosquera. Brankář Holec však kolumbijskému křídlu zmenšil úhel a jeho tutovku vyrazil.
57'
Trestný kop Sparty dokázala plzeňská obrana v přehuštěném prostoru ubránit.
57'
Dvojnásobné střídání Sparty: ze hřiště odcházejí obě křídla Jakub Pešek a Lukáš Haraslín, nastupují Adam Karabec a Ladislav Krejčí starší.
56'
Jhon Mosquera se v rohu pokutového území prosadil ke střele přes Čelůstku. Tvrdý projektil na bližší tyči kryje s jistotou Holec.
55'
Mosquerova rána zpoza vápna zaměstnala Holce
55'
Teď už to v hledišti vyloženě hře. Je neuvěřitelné, jak domácí standardku zadrbali. Obehráli celé vápno a na závěr Wiesner nakopl míč bez rozmyslu na tribunu.
55'
První rohový kop Sparty po pěti plzeňských.
53'
Další roh, další gól! Chorého hlavičku docpal do sítě Hejda, 0:2
53'
Plzeň právě vstřelila branku!
Jenže zadarmo získaný roh přinesl další gól ve sparťanské síti. Rozehrál znovu Čermák, hlavičkoval Chorý, jen s tím rozdílem, že míč ještě téměř z brankové čáry doklepává LUKÁŠ HEJDA.
52'
Trápení Sparty. Pešek při standardce podklouzl, pak vystrašil Holce
52'
Bezmocný Dominik Holec jen vyděšeně sledoval Peškovu dalekonosnou malou domů, která minula jeho prázdnou bránu
52'
Peškův přímý kop míří i vinou uklouznutí zase k prvnímu bránícímu hráči.
51'
Hanckova standardka skončila daleko nad bránou
51'
Žlutou kartu dostává Lukáš Hejda (Viktoria Plzeň). V hlavičkovém souboji plzeňský kapitán srazil Čvančaru.
51'
Dávid Hancko posílá přímý kop dva metry nad břevno.
50'
Panák našel přízemní přihrávkou Hložka, který se otočil kolem Buchy a ten ho fauloval. Od brány je to zhruba 27 metrů, kdo se ujme rozehrávky?
49'
Trochu rozháranou hru po odvráceném rohu uzavřel útočný faul hostů.
48'
Plzeňští jsou dál usazeni v útoku a vybojovali čtvrtý roh.
47'
Havlovi zůstalo na čele vápno, ani Sýkora mu ho nezvládl setřít
47'
Kopic posouval hlavou v záklonu Sýkorův centr jen kousek před sebe.
46'
AC Sparta Praha nastupuje s jednou změnou v sestavě: místo Martina Minčeva se poprvé v rudém dresu představuje zimní posila Tomáš Čvančara.
46'
Statistiky první půle:
Držení míče 50% – 50%, střely na bránu 0:3, střely mimo 2:1, rohy 0:3, fauly 5:11, ofsajdy 1:0.
Mohutný pískot tisícovky diváků vyprovází fotbalisty do kabin. Plzeň hraje, co potřebuje, z jedné standardky udeřila, z druhé trefila tyč. Sparta podala v prvním poločase katastrofální výkon, až na jeden náznak šance v úvodu utkání to byla nevídaná křeč. Tak uvidíme, co trenér Vrba vymyslí o poločasové přestávce.
45+1'
45+1'
Pavelka zahání Peška nechytatelnou přihrávkou mimo hřiště a část diváků bídné hře Sparty ironicky tleská.
45'
Nastavuje se jedna minuta.
44'
Ránu do zátylku dostal Wiesner. Hlavní rozhodčí zatím při množství faulů kupodivu tasil pouze jednu kartu.
43'
Haraslín se snažil přiklepnout kolmou přihrávku Minčevovi, proti míči však vystartoval brankář Staněk a zakopává ho až ke svému protějšku.
42'
Buchovu střelu ze střední vzdálenosti si Holec pohlídal
42'
Pavel Bucha po hbitém sólu protáhl Holce tvrdou přízemní střelou k tyči z 25 metrů.
42'
Pešek zasprintoval za míčem, který chtěl skluzem udržet ve hřišti. Nepodařilo se, balon už celým objemem přešel čáru a s odkopem nijak nespěchá Jindřich Staněk.
41'
A do party se přidává i Jakub Pešek. Rozhlédl se a posílá dlouhý míč desítky metrů od nejbližšího spoluhráče brankáři Staňkovi.
40'
Martin Minčev zkusil průnikovou přihrávku a chytá se za hlavu. Míč míří do autu stejně jako u nedávných pokusů jeho spoluhráčů, které bulharský útočník okopíroval.
39'
Efektními nůžkami zabránil další sparťanské ofenzívě Kolumbijec Mosquera.
38'
Po faulu na Sáčka rozehrála Sparta na jistotu, pak míč dostal Hložek a zahnal spoluhráče opět do autu.
38'
Rozehrávka se ovšem na druhé straně stejně nepovedla ani Kalvachovi, což potěšilo některé fanoušky.
37'
Minčevův obtížný kop přes hlavu místo na Haraslína směřoval za postranní čáru.
36'
Tentokrát ho Pražané přestáli bez úhony. Při jejich protiútoku se pak postupně na zem skácelo pět hráčů, nejhůře dopadl asi Hejda. Nicméně Hložek s míčem nepostoupil dál než za středový kruh.
35'
Ondřej Čelůstka raději odkopl Sýkorovu zpětnou přihrávku na další plzeňský roh.
35'
Sledujeme sérii faulů ve středním pásmu střídavě na obě strany. Z fotbalu na Letné bolí oči.
33'
Filip Panák zasáhl skluzem před Pavlem Buchou a míč směřuje ve sparťanské šestnáctce před brankáře Holce, který snado odkopává.
31'
Odkop od plzeňské brány po hraničním zákroku na Haraslína.
30'
Trestný kop Lukáše Haraslína však daleko nedoletěl.
30'
Sparťané chtěli rychle rozehrát, soupeř jim v tom bránil a u rozhodčího se nedomohli odpískaného zdržování hry. Ondřej Berka dává pokyn k rozehrání až po hvizdu píšťalky.
29'
Kaša trefil tyč! Pak Sýkora rukou zastavil Minčevův brejk
29'
Žlutou kartu dostává Jan Sýkora (Viktoria Plzeň), který zastavil rychlý protiútok domácího Minčeva do rozhozené obrany.
29'
Sýkora posadil trestný kop krásně na hlavu Filipa Kaši, který orazítkoval sparťanskou levou tyč!
28'
Teď se naopak po srážce Pavelky s Chorým píská faul domácího hráče. Viktoria má k dobru standardní situaci ze 30 metrů.
27'
V ofsajdu přebíral křížnou přihrávku domácí Haraslín.
26'
Domácí kapitán Pavelka minul míč uprostřed hřiště, plzeňský brejk přes Čermáka a Kopice ztroskotal na dalším útočném prohřešku Chorého.
25'
Na Mosquerův zpětný centr naskakovali Chorý s Čermákem a píská se útočný faul na Hancka, který ještě zůstává lehce otřesený na trávníku.
24'
„Pane Vrba, dejte tam nějakého Karabce, jestli ho znáte!“, radí sparťanskému trenérovi divák z hlavní tribuny.
22'
Kdepak. Peškovi se trestný kop vůbec nepovedl, letěl tak v úrovni kolen k prvnímu plzeňskému hráči.
22'
Sparta může odpovědět ze standardky po faulu na Minčeva.
20'
Chorý zpražil Letnou, předskočil Čelůstku i Holce, 0:1!
20'
Při rohovém kopu Aleše Čermáka dostal spoustu prostoru TOMÁŠ CHORÝ a pohodlně hlavičkuje z malého vápna do sítě.
20'
Role se na chvíli prohodily. Útok Plzně byl rozhodně údernější, centr Milana Havla odhlavičkoval raději Tomáš Wiesner na roh.
18'
Plzeňský čahoun Chorý se chtěl obtočit kolem Čelůstky, který se nenechal obejít. Hosté se okamžitě stahují na svou polovinu, zatímco brankář Holec hledá, komu rozehrát.
17'
Zatím to na Letné žádný šlágr není. Oba soupeři hrají ze zajištěné obrany a na první přímou střelu čekáme.
16'
...a ta končí bezradným nákopem k Jindřichu Staňkovi.
15'
Zatažení Západočeši se brání v bloku opatrné kombinaci Sparty...
13'
Pešek nadýchal bochánek téměř od středového kruhu do šestnáctky, kam si naběhl Čelůstka, v těžké pozici však z voleje bočním kopem přestřelil.
13'
Po Chorého zajetí do Sáčka uprostřed pole se píská trestný kop pro Spartu.
11'
Pavelkova kolmá přihrávka byla pro Haraslína – koneckonců by byla i pro kohokoli jiného – příliš prudká.
9'
Ze souboje u postranní čáry Sýkora vs. Wiesner ukazuje pomezní aut pro hosty, což se nelíbí domácím divákům. Mosquera míč „sportovně“ vrací odkopem nazdařbůh na tribunu.
8'
Z rohu nic nevzniklo, Filip Kaša prodloužil hlavou na levou stranu, kde uklouzl Jhon Mosquera a nyní již mají míč na kopačkách sparťanští fotbalisté.
7'
Před Sýkorou odehrál míč vracející se Wiesner na rohový kop.
6'
Hložek nachystal šanci Peškovi, který pálil do boční sítě
6'
V hledišti to zašumělo, zklamaně zahučelo a nakonec zní potlesk. Hložek převzal Hanckovu diagonální přihrávku, které se jako luk vyhnul hlavní rozhodčí Berka, potáhl míč a předal ho dál napravo Jakubu Peškovi. Ten vypálil z mírného úhlu do boční sítě.
5'
Jan Sýkora vybojoval o Tomáše Wiesnera aut pro Plzeň. Po jeho rychlém vhození se však provinil útočným faulem Aleš Čermák.
4'
Lukáš Haraslín se prosadil před Milana Havla k centru, který však odpálil skluzem z malého vápna Lukáš Hejda.
3'
Adam Hložek prodlužoval míč naslepo hlavou do míst, kde kraloval plzeňský kapitán Hejda.
2'
Jan Kopic vyslal dopředu po pravé lajně Milana Havla, jehož centr vyhlavičkoval z vlastní šestnáctky stoper Filip Panák.
1'
Ještě před výkopem blahopřeje ředitel klubu František Čupr ke 100. ligovému zápasu v rudém dresu Ondřeji Čelůstkovi.
Na hřiště přicházejí oba celky, Spartu v rudých dresech a bílých trenýrkách vede s kapitánskou páskou David Pavelka, Viktorii v modro-červených dresech bývalý hráč Sparty Lukáš Hejda.
Na Letné se po slunečné neděli setmělo, tisícovka povolených diváků na horních ochozech obou delších tribun sleduje kropící trysky v plné práci a čeká na příchod obou mužstev. Škoda, že nemůže dnes být plný dům.
Oproti ligové jarní premiéře nahradil v plzeňské sestavě Kaša uprostřed obrany Pernicu.
Sparta oproti vyhranému derby změnila brankáře (Holec za Heču) a čtyři posty v poli. Místo mladíka Suchomela se vrací na hřiště Hancko, místo Vitíka hraje Panák, místo Karabce Haraslín a zraněného Krejčího mladšího nahrazuje Pavelka.

Sparta Praha: Holec – Wiesner, Čelůstka, Panák, Hancko – Pešek, Sáček, Hložek, Pavelka (C), Haraslín – Minčev.
Náhradníci: Kotek – Vitík, Dočkal, Karabec, Ladislav Krejčí st., Souček, Čvančara.
Trenér: Vrba.

Viktoria Plzeň: Staněk – Havel, Hejda (C), Kaša, Sýkora – Kopic, Bucha, Kalvach, Čermák, Mosquera – Chorý.
Náhradníci: Hruška – Míka, Káčer, Šulc, Ndiaye, Beauguel, Potočný.
Trenér: Bílek.

Rozhodčí: Berka – Kubr, Vlček.
Vzájemné zápasy
Sparťanská hráčská i trenérská legenda na lavičce Plzně, strůjce plzeňského zázraku v minulé dekádě na té sparťanské. Souboje Sparty a Viktorie od posledního titulu Letenských v roce 2014 až na jedinou výjimku vždy poznaly vítěze a mnohem úspěšnější jsou v nich Západočeši (5-1-13, skóre 22:31 z pohledu domácí Sparty).
Poslední měření sil se odehrálo v Plzni 11. září a domácí zvítězili góly Beauguela, Mosquery a Sýkory 3:2, když za Spartu stříleli góly hráči, kteří v zimě odešli do zahraničí, tedy Karlsson a Drchal.
Viktoria Plzeň
Svěřenci Michala Bílka se svou téměř již tradiční výhrou 1:0 nad nováčkem z Hradce Králové, která byla již pátá v řadě, posunuli při výbuchu Slavie s Karvinou do čela ligové tabulky. 12 ze svých 16 vítězství zaznamenala Plzeň právě rozdílem jediné branky.
I ve výrazně skromnějších podmínkách bez velkých posil jsou viktoriáni pro obě pražská „S“ stále těžkým oříškem. Proti Spartě se jim navíc dlouhodobě daří, i tak by byl případný titul po tříleté vládě sešívaných velkou senzací a minimálně by se vyrovnal doublu, který získal trenér Bílek právě s pražskou Spartou.
Komplikací bude zdravotní stav kanonýra Beauguela, který po svalovém zranění začíná pouze na lavičce.

Nejlepší střelci: 12 – Beauguel, 6 – Mosquera, 4 – Řezník, Havel.
AC Sparta Praha
Letenští půjdou do ligového šlágru povzbuzeni vítězstvím v pohárovém čtvrtfinále na Slavii 2:0. Ve velkém pražském derby podali výborný výkon a jejich výhra mohla být i výraznější, přestože nastoupili v omlazené sestavě. Do ligového jara ovšem vstoupili svěřenci Pavla Vrby nevýrazným výkonem a bezbrankovou remízou v Českých Budějovicích. Zůstávají tak na třetí příčce a bezpodmínečně se potřebují přiblížit vedoucí Plzni.
Na marodce jsou delší či kratší čas Højer, Krejčí mladší, Pulkrab a Juliš, naopak připraven je poprvé na jaře Hancko.
Na Letné se rudým pod Pavlem Vrbou daří mnohem lépe než venku. Z 10 zápasů ztratili pouze remízou s Jabloncem, jinak každého soupeře vyprovodili domů bez bodu.

Nejlepší střelci: 8 – Pešek, 7 – Pulkrab, 6 – Hložek, Hancko.