FORTUNA:LIGA - Skupina o titul -  ONLINE PŘENOS -  Slavia : Sparta - 8. července 2020   18:00

0:0
(0:0)

O. Kolář – Coufal, Frydrych, Zima, Bořil (C) – Masopust (87. Hellebrand), Holeš (62. Traoré), Ševčík (90+1. Olayinka), Stanciu (87. Oscar), Provod – Tecl (87. Júsuf Hilál).
Kovář – Hovorka
Berka – Vlček, Hock
Sinobo stádium, Praha-Vršovice
4700 diváků
Heča – Sáček, Štetina, Hancko, Matěj Hanousek – Moberg Karlsson (70. M. Frýdek), Kanga, L. Krejčí (90+5. Costa), Dočkal (C) (90. Vindheim), Hložek – Tetteh (46. Kozák).
Heča

SESTŘIH: Slavia - Sparta 0:0. Dvakrát břevno domácích, Heča vychytal hostům remízu

Nerozluštěná zůstává po dnešku kromě poslední místenky do evropských pohárů a samozřejmě sestupujících mužstev také tajenka v políčku Král střelců.
Na 14 gólech zůstal kromě Petara Musy i Libor Kozák, který se dnes nedostal vůbec k ničemu. Zaútočit tak mohou v utkání o Evropu mladoboleslavský Lukáš Budínský (13) a případně ve zbylých dvou kolech skupiny o záchranu teplický Jakub Řezníček (12).
Pořadí na medailových příčkách kopíruje loňskou sezónu, což bylo jasné již před derby: 1. Slavia Praha, 2. Viktoria Plzeň, 3. Sparta Praha.

Mnohé fanoušky ale asi překvapí, že takováto situace nastala v české fotbalové lize vůbec poprvé. I v československé éře musíme zapátrat hodně hluboko do historie, konkrétně si medailisté z předchozího ročníku (Sokol Bratislava, Sparta, Bohemians) zopakovali pořadí naposledy v roce 1950.
Bojovné a vypjaté derby nepřineslo žádný gól, Slavia dál natáhla historicky rekordní šňůru neporazitelnosti se svým úhlavním rivalem na 11 zápasů. Dnes měli domácí k vítězství blíže, což platí především o břevnech, která trefili před přestávkou Vladimír Coufal a po ní Stanislav Tecl.
Sparta měla sérii šancí po půlhodině hry, ale po přestávce ji svěřenci Jindřicha Trpišovského nepustili ani k přímé střele a s bodem musejí být hosté na rozdíl od březnového předkaranténního derby spokojenější.
90'
Obří závar po Traorého ráně, Heča čaroval!
90'
Kolář málem učinil z Kozáka krále střelců! Velký kiks v rozehrávce
90+5'
90+5'
Střídání v týmu AC Sparta Praha: ze hřiště odchází Ladislav Krejčí, přichází Costa Nhamoinesu.
90+5'
Vladimír Coufal posílá pumelici z 35 metrů do kotle.
90+4'
Vzápětí další závar v šestnáctce Sparty! Bořil přihrál pod sebe Traorému, jehož střela se odrazila od sparťana Sáčka i slávisty Frydrycha a skončila u sedícího Heči. Loňská posila ze Slovácka si dnes nulu v derby zaslouží.
90+4'
Hancko razantně odkopává míč až ke Kolářovi.
90+3'
Do šestnáctky pronikl Júsuf Hilál a dovršil počet rohů Slavie na tucet.
90+1'
Střídání v týmu SK Slavia Praha: ze hřiště odchází Petr Ševčík, přichází Peter Olayinka.
90'
Velké pražské derby se nastavuje o pět minut.
90'
Střídání v týmu AC Sparta Praha: ze hřiště odchází Bořek Dočkal, přichází Andreas Vindheim.
89'
Na Dočkalův oblouček naskočil Libor Kozák, temenem prodloužil mimo tři tyče.
89'
Frydrych nabídl faulem na Kozáka standardní situaci Spartě. K bráně to však hosté mají daleko, na přímou střelu to není.
88'
Sparťanská rozehrávka končí v autu, domácí hned zase odevzdávají míč Hečovi.
87'
Dnešní utkání sleduje 4700 diváků.
87'
Střídání v týmu SK Slavia Praha: ze hřiště odchází Lukáš Masopust, přichází Patrik Hellebrand.
Střídání v týmu SK Slavia Praha: ze hřiště odchází Nicolae Stanciu, přichází Oscar Dorley.
Střídání v týmu SK Slavia Praha: ze hřiště odchází Stanislav Tecl, přichází Abdalláh Júsuf Hilál.
85'
Uf, to byla hrubka! Hanckova malá domů málem skončila ve vlastní bráně
85'
Letenští zabrnkali na nervy svým příznivcům, když Hancko dával malou domů Hečovi, který stál dost vysunutý. Stačil se však vrátit včas.
84'
Nebezpečné slávistické přečíslení, jenže Teclův obstřel byl velmi nepřesný
84'
Sparta delší čas držela míč, což umožnilo domácím rychlý brejk. Zakončil ho nepřesnou křížnou střelou Stanislav Tecl.
82'
Fotbalovost se v závěru derby vytrácí, slávistický tlak z úseku hry bezprostředně po přestávce také.
81'
Hosté zkoušejí rány z dálky, dvakrát byli zablokováni a Kanga pak po dalším odpískaném faulu odmítal vrátit míč Traorému.
80'
Hložka při zpracování vzduchem letícího míče srazil na zem Traoré.
78'
Žlutou kartu dostává Lukáš Masopust (SK Slavia Praha) za útočný faul, kdy vletěl bez rozmyslu do jmenovce Štetiny.
76'
Provodovu propagační střelu z dálky bez potíží kryje brankář Heča.
76'
Série ztrát a nepřesností na obou stranách, pražská S si skoro až galantně vyměňují míč.
75'
Libor Kozák se prakticky ještě za půl hodiny nedostal k míči a zůstává na roveň s potrestaným Petarem Musou. Zaútočí na korunu krále střelců v baráži o Evropu mladoboleslavský Budínský?
74'
Ondřej Berka musel znovu k lavičce, tentokrát však netrestá, ale upozorňuje hlavního pořadatele na kelímky, které přilétají na trávník z hlediště.
73'
Počet slávistických rohů dál přibývá, ale prodloužený centr hlavičkou jednoho ze sparťanů končí až za protější postranní čarou.
72'
Žlutou kartu dostává Stanislav Vlček (vedoucí mužstva SK Slavia Praha). Domácí lavička si dál vylévá vztek na rozhodčím, který po pár vteřinách tahá další kartu.
71'
Žlutou kartu dostává Jindřich Trpišovský (trenér SK Slavia Praha).
71'
Krejčí poslal loktem do zad k zemi Ševčíka, který na mokré trávě zabrzdil až o reklamní panel.
70'
Střídání v týmu AC Sparta Praha: ze hřiště odchází David Moberg Karlsson, přichází Martin Frýdek.
68'
Pro přímý kop dnes málo viditelného kapitána hostů Bořka Dočkala si vyběhl Ondřej Kolář.
67'
Žlutou kartu dostává Ladislav Krejčí (AC Sparta Praha). Doplatil zřejmě na řeči.
67'
Žlutou kartu dostává Nicolae Stanciu (SK Slavia Praha) za šlapák na Sáčka přímo před sparťanskou lavičkou.
65'
Nešťastník Tecl! Dokonalá hlavička se odrazila od břevna a tyče
65'
Při sparťanech stáli všichni svatí! Stanislav Tecl hlavičkoval Ševčíkův centr z nelehké pozice a míč se odráží od vnitřní části břevna do pravé tyče a od ní přímo do rukavic Milana Heči.
64'
Hosté uklidňují hru rozehrávkou dozadu.
63'
Zatím se nehraje, masér Sparty musel na trávník k Adamu Hložkovi. Sparťanského zázračného dorostence sestřelil Frydrych.
62'
Střídání v týmu SK Slavia Praha: ze hřiště odchází Tomáš Holeš, přichází Ibrahim Benjamin Traoré.
60'
Stanciu umístěnou ranou k tyči málem překonal Heču!
60'
Dvě slávistické střely zpoza šestnáctky blokuje obrana rudých, po chvilce konečně Masopust nabil Stanciovi, jehož točenku k tyči vytahuje Heča do strany.
58'
Nyní to švédský křídelník provedl mnohem lépe, ale na jeho střílený centr napříč malým vápnem nikdo nedosáhl. Ke střele se dostal až z druhé vlny Kanga, který posílá míč pouze na tribunu.
57'
Masopustův centr do vápna uzmul Kanga, přes Dočkala se dostal do brejku Karlsson, jenže se opět sám ukličkoval.
56'
Frydrychovu hlavičku si Heča pohlídal
56'
Frydrychova hlavička po rohu směřuje přímo do Hečových rukavic.
55'
Provod dával dloubáček Bořilovi, do cesty mu vletěl Krejčí a odpálil míč na další z dlouhé série rohů.
54'
Po dlouhém přerušení poslal rumunský světoběžník rohový kop jen za čáru, od své brány rozehrává Heča.
53'
Nicolae Stanciu stále nemůže rozehrát čtvrtý roh po pauze, několik minut se čeká na rozptýlení kouře.
52'
Letenští se stále nemohli vymanit ze sevření obhájce titulu, z nejsilnějšího tlaku jim ale pomáhají domácí fanoušci, kteří si cestou na stadium zapomněli mozek doma a vhazují na hřišti dýmovnici.
50'
Tecl málem dotlačil Provodovu ránu do sítě
50'
Trojice rohů vrcholí křížnou střelou obránce Zimy, ze které bylo Hečovi pořádně horko. Letěla sice mimo, ale ve skluzu na ni jen těsně nedosáhl Stanislav Tecl.
49'
Sparťané dostávají míč z šestnáctky jen k Frydrychovi, jeho přizvednutá rána o záda Michala Sáčka přistála na horní síti.
48'
Skvělý signál z rohového kopu, Masopust pálil nebezpečně k bližší tyči!
48'
Rohový kop Slavie se bude po Stanciově exekuci, Teclově umístěné střele a zásahu Milana Heči u levé tyče opakovat.
47'
Domácí zvládli riskantní až ekvilibristickou rozehrávku se dvojím zapojením gólmana Koláře a dokonce budou vhazovat.
46'
Žlutou kartu dostává Libor Kozák (AC Sparta Praha). Stačilo 25 vteřin na hřišti...
46'
Střídání v týmu AC Sparta Praha: ze hřiště odchází Benjamin Tetteh, přichází Libor Kozák.
46'
Statistiky první půle:

Držení míče 49% – 51%, střely na bránu 4:1, střely mimo 2:1, rohy 5:4, fauly 12:15, ofsajdy 1:0.
První poločas velkého pražského derby gól nepřinesl, přestože k němu měly oba celky dost blízko. Každé pražské S mělo jeden úsek, kdy soupeře doslova mlelo: o domácích to platilo mezi 13. a 20. minutou, kdy několikrát zasáhl Milan Heča a při střele Vladimíra Coufala zachránilo hosty břevno. Ofenzíva Sparty propukla od 30. do 37. minuty, dobře mířenou ránu Matěje Hanouska fantasticky vyškrábl Ondřej Kolář a v dalších akcích Letenští nenašli potřebný klid v koncovce, což platí o Karlssonovi a zejména Tettehovi.
45+2'
45+2'
Před přestávkou je na míči Sparta, ale na dostřel se nedostává.
45'
Ondřej Berka nastavuje poločas o dvě minuty.
44'
Holeš přihrává do zámezí, po vhazování Sparty trefil Frydrych Tetteha kolenem do zad a ten si dnes již podruhé žádá ošetření.
42'
Brankář Kolář podklouzl při rozehrávce, naštěstí pro něj to měl napadající Kanga k míči přece jen o několik kroků dále.
41'
Ve středovém kruhu fauloval Karlsson, hned po rozehrání však sparťané chytili do ofsajdové pasti Tecla.
39'
Frydrych na zadní tyči málem dorazil Masopustovu ránu do sítě!
39'
Stanciu rozehrál přímý kop nečekaně dozadu na Masopusta, který střílel po zemi metr vedle brány. Po míči se marně natahoval skluzující Frydrych.
38'
Těsně před kratší stranou šestnáctky stáhl Kanga své dnešní alter ega Stancia. Slavia kope přímák prakticky z velkého vápna.
37'
Karlsson v úniku! Ale po sprintu mu došly síly, o míč ho obral Coufal
37'
Z vlastního rohu mohla Slavia inkasovat. K úlevě domácích také unavený Karlsson po padesátimetrovém sprintu místo přihrávky volnému Dočkalovi sóloval proti dvěma domácím obráncům a při zasekávačce o míč přišel.
37'
Na Stanciův roh naskočil Frydrych a hlavičkoval nad břevno. Bylo to ovšem s tečí, takže si sešívaní rohový kop zopakují.
36'
Tetteh za obranou! Ale než aby namazal Hložkovi, napálil míč na tribunu
36'
Stanislav Tecl přerušil sparťanskou ofenzívu brejkem, z něhož vybojoval roh.
35'
Hřiště v těchto minutách patří fotbalistům v rudých dresech. Za obranu si naběhl Tetteh, před prázdnou bránou se mu nabízel Hložek, ale útočník z Ghany zakončil z úhlu sám vysoko nad.
34'
Při rohu Sparty viděl rozhodčí útočný faul důrazného Štetiny.
33'
Hanousek šel do parádního sprintu, ránu skvěle kryl Kolář
33'
A Sparta dál tlačí! Přímočarný výpad podnikl Matěj Hanousek, ve vápně si narazil s Tettehem a z plného běhu vypálil pod břevno. Ondřej Kolář úžasným zákrokem konečky prstů sotva znatelně, ale účinně vyškrabuje na roh.
31'
Ševčík namazal Tettehovi do přečíslení tři na jednoho! Ten ale šanci zbabral
31'
Osou hřiště postupoval po Zimově minele sám na bránu Benjamin Tetteh! Se střelou ale nepochopitelně otálel a když se konečně odhodlal, vletěl mu do ní ze strany Zima a své zaváhání napravil.
29'
V šestnáctce hostů vládl hlavičkářům Hancko a míč následně přes hlavu odkopl do bezpečí Hložek.
29'
Žlutou kartu dostává Bořek Dočkal (AC Sparta Praha).
28'
Po standardce Sparty nedoskočil na odražený míč Tetteh.
27'
Stanciu se chytl s Kangou a Štetinou, byla z toho potyčka mezi tábory
27'
Žlutou kartu dostává Lukáš Štetina (AC Sparta Praha). Rozhodčí Berka si mohl víceméně vybrat, z každé strany trestá nejvášnivějšího zápasníka.
27'
Žlutou kartu dostává Jan Bořil (SK Slavia Praha).
27'
Uprostřed hřiště to vypadá jako na hokeji! Po střetu Stancia s Kangou se do sebe pustilo po pěti hráčích z každé strany a hlavní sudí měl plné ruce práce rozvášněné klubko roztrhnout.
25'
Provodovu přízemní ránu k pravé tyči si Heča pohlídal
25'
Uprostřed hřiště prostrčil Nicolae Stanciu míč Provodovi, který prověřil Heču utěšenou střelou z velké dálky.
23'
Tetteh si v přerušené hře stěžoval rozhodčímu na bučení ze slávistického kotle.
23'
Druhý roh v řadě rozehráli Letenští nakrátko, Karlssonův nízko letící centr odhlavičkoval soupeř do autu.
22'
Tetteh se obořil na rozhodčího kvůli rasistickému hučení z Tribuny Sever
22'
Hanckův dlouhý pas vracel hlavou do ohně Tetteh, domácí raději odvracejí na roh.
21'
O faul se nejednalo, slávistický útočník jen simuloval. Hraje se dál.
20'
Tecl chtěl jít sám na bránu, po souboji se Štetinou spadl
20'
Dlouhý balon směřoval na Tecla, který ucítil dotek Štetinových rukou a ochotně se skácel k zemi. Sudí Berka nechal hru plynout, ale v přerušení si ještě prohlíží video.
19'
Trestný kop Sparty směřoval na Tetteha do ofsajdu.
19'
Tak i domácí si připsali hodně nepovedenou rozehrávku od brankáře. Kolářův odkop si zpracoval Masopust rukou.
17'
Úplně volný Tecl hlavičkoval po rohovém kopu, Heča míč skvěle vytáhl
17'
Po Ševčíkově rohu hlavičkoval zády k bráně Lukáš Masopust a Milan Heča musel jeho výborně trefený pokus vyškrabovat zpod břevna na další roh.
17'
Nápor sešívaných pokračuje rohovým kopem.
16'
Nepříjemný Stanciův trestňák lapil Heča
16'
Milan Heča na Stanciův přímý kop viděl a předvedl efektní zákrok u levé tyče.
16'
Další faul nabuzeného Krejčího, výsledkem je třetí hrozba standardní situace pro sparťanskou bránu za posledních pár minut.
14'
Coufal po skvělé Stanciově kličce napálil břevno!
14'
Vladimír Coufal po skvělé přízemní přihrávce Nicolae Stancia z 10 metrů napálil placírkou břevno!
13'
Provodův překvapivý trestňák skončil v Hečových rukavicích
13'
„Krátký roh“ Slavie rozehrál Provod rovnou na bránu, pro Heču to nebyl příliš těžký zákrok. I když na mokré trávě může zahrozit i zdánlivě nevinná střela.
12'
Milan Heča při rozehrávce do strany zřejmě počítal, že Michal Sáček narostl do výšky zhruba tří metrů. Ke škodolibé radosti domácích fandů je z toho aut pro Slavii.
11'
Z prvního rohu nic nevzniklo, domácím je pískán útočný faul.
10'
Sám postižený Stanciu rozehrál přímý kop, pro který se vrátil Tetteh a prodloužil míč hlavou za sebe na roh.
9'
Souboj nedávných spoluhráčů Kangy a Stancia končí pádem rumunského středopolaře. Píská se proti bráně Sparty.
8'
Na sešívané kombinaci se podepsal mokrý trávník, při přebírání Bořilovy zpětné přihrávky uklouzl jeden ze slávistů.
7'
Neskutečný pas Stancia, Masopusta v tutovce zastavil Hancko
7'
Rychlý brejk Slavie: křížný pas dostal do vápna Stanislav Tecl a místo střely dával pod sebe Masopustovi. Tomu se vrhl do střely skluzem Hancko a zablokoval ji.
7'
Hložek potáhl míč po levé straně, odcentroval přes Coufala, ale jen k Frydrychovi.
5'
Úvod zápasu připomíná poslední derby plné soubojů a odpískaných faulů, dvakrát v rozmezí několika desítek vteřin se provinili sparťané Guélor Kanga a Ladislav Krejčí.
4'
V dočasné přesilovce Slavie byl na půlící čáře faulován Kanga, ještě než hosté rozehráli, vrací se Tetteh na hřiště.
4'
Tetteh je stále ošetřován a na lavičce už si rychle obléká chrániče Kozák.
3'
Pěkný driblink na těsném prostoru předvedl Moberg Karlsson, po jeho přistrčení odskočil míč Tettehovi, ghanský hrot Sparty byl vzápětí podražen a nezvedá se z trávníku.
1'
Domácí kapitán Bořil nedostal do běhu dobrou přihrávku a fauloval zezadu Sáčka, který si před ním kryl míč tělem.
1'
Základní sestavou určitě více překvapil sparťanský trenér Václav Kotal. Na lavičce začnou Martin Frýdek i o korunu krále střelců bojující Libor Kozák.
Jindřich Trpišovský má už na střídačce k dispozici uzdravené duo David Hovorka, Peter Olayinka.
V Praze vládne na červenec nezvykle chladné počasí, celé odpoledne vydatně prší. Tribuny jsou zaplněné podle současných možností, v Sinobu je okolo pěti tisíc diváků a dostalo se i na některé vybrané novináře.

SK Slavia Praha: Kolář – Coufal, Frydrych, Zima, Bořil – Masopust, Holeš, Ševčík, Stanciu, Provod – Tecl.
Náhradníci: Kovář – Hovorka, Hellebrand, Dorley, Traoré, Olayinka, Hilál.

AC Sparta Praha: Heča – Sáček, Štetina, Hancko, Hanousek – Karlsson, Kanga, Krejčí, Dočkal, Hložek – Tetteh.
Náhradníci: Nita – Costa, Vindheim, Frýdek, Trávník, Karabec, Kozák.

Rozhodčí: Berka – Vlček, Hock.
Vzájemné zápasy
Že v české lize není významnějšího souboje, je zbytečné opakovat i úplným fotbalovým laikům. Oba kluby se poprvé utkaly na Císařské louce roku 1896 a počet odehraných derby se pomalu blíží třístovce. Ligových z toho počtu bylo 176 a historická bilance je příznivější pro rudé barvy: 83 vítězství, 40 remíz, 53 porážek a skóre 294:227.

Za jedno a čtvrt století se ale nikdy nestalo to, co letos – Sparta už rovných 10 zápasů (z toho jednou v poháru) nedokázala rivala z Vršovic porazit. Polovina zápasů včetně toho posledního skončila nerozhodně, druhá půlka vítězstvím Slavie.
U posledního vítězství Sparty z března 2016 byli ze současného kádru hostů Costa Nhamoinesu, Bořek Dočkal, Martin Frýdek a třetí brankář David Bičík, u domácích je jediným pamětníkem kapitán mužstva Jan Bořil.
AC Sparta Praha (17-8-9, 66:40, 59 bodů, 3. místo) po pěti sezónách bez trofeje získala Český pohár – MOL Cup a i v lize si mocným finišem s předstihem zajistila stejně jako loni bronzovou příčku. Přitom ještě pět kol před koncem základní části byli Letenští dokonce až v dolní polovině tabulky a hrozil jim průšvih v podobě historicky nejhoršího umístění za 40 let.
Ten se ovšem nekonal, svěřenci Václava Kotala vyhráli deset z posledních jedenácti mistrovských utkání, podlehli pouze Plzni 1:2.
Spartě jde kromě prestiže o i o samostatnou korunu střelců pro Libora Kozáka, jenž má po dvou zásazích do jablonecké sítě na konečných 3:0 také 14 gólů na svém kontě.
SK Slavia Praha (26-6-2, 69:12, 84 bodů, 1. místo) si obhajobu titulu zajistila v přímém souboji s Plzní tři kola před koncem, i v pozici jistého mistra je ale ve skupině o titul dál stoprocentní, vítězství 4:0 nad Jabloncem potvrdila i poměrem 3:1 v Liberci.
Na vlastním hřišti sešívaní nepoznali v lize přemožitele již 32 zápasů, celkově pak neprohráli 11x v řadě, počínaje březnovým derby se Spartou, kdy až v nastaveném čase vyrovnal na 1:1 Petar Musa. Chorvatský dlouhán, působící na podzim ve Slovanu Liberec, bojuje s celkem 14 góly na dálku o „sdílený“ titul krále střelců jen z lavičky, v Liberci se totiž pro závěrečný duel ročníku vykartoval.
Hezký podvečer všem fotbalovým fanouškům a fanynkám! V pražských Vršovicích se uzavře již rozhodnutá skupina o titul utkáním, které by se dalo nazvat přátelským. Nebýt ovšem toho, že se utkají dva nejslavnější kluby v Čechách a nesmiřitelní rivalové – SK Slavia versus AC Sparta.