FORTUNA:LIGA - Skupina o titul -  ONLINE PŘENOS -  Sparta : Liberec - 20. června 2020   17:30

Sparta
10' Hancko (Dočkal) • 43' Sáček (M. Frýdek) • 75' Nguyen(vl.)  • 90+3' Nguyen(vl.)
4:1
(2:1)
Liberec
29' M. Frýdek (vl.)

Heča – Sáček, Štetina, Hancko, Hanousek – Vindheim (26. Frýdek), Dočkal /C/ (63. Trávník), Krejčí, Kanga (76. Hložek), Karlsson (76. Karabec) – Kozák (63. Tetteh).
Niță – Costa
Ardeleanu – Moláček, Caletka
Generali Česká pojišťovna Arena, Praha - Bubeneč
2300 diváků
Nguyen – Koscelník, Kačaraba, Karafiát, Mikula /C/ – Malinský (66. Rondić), Hromada (77. Michal), Alibekov (57. Beran), Mara, Pešek (57. Zeman) – Băluță (77. Fukala).
gól gól

SESTŘIH: Sparta - Liberec 4:1. Bláznivý duel se třemi vlastňáky. Dva si dal Nguyen

Svěřenci Václava Kotala slaví sedmou výhru v řadě, houževnatého soupeře zpod Ještědu přejeli 4:1. Ve fotbalově mnohem lepším prvním poločase se střídaly šance a domácím se podařilo třikrát napnout síť. Mezi Hanckovou hlavičkou po rohu a Sáčkovým doklepnutím skluzem ovšem trefil krátce předtím střídající Frýdek šibenici vlastní brány.
Po přestávce se už servírovalo mnohem dietnější menu, fotbalovost se vytratila, až čtvrt hodiny před koncem s přispěním odrazu o břevno a záda libereckého brankáře hlavičkoval do sítě Ladislav Krejčí. V posledních vteřinách zápasu ještě zvýšil zblízka Benjamin Tetteh.
Liberec nevyhrál čtvrtý ligový zápas v řadě.
Z pražské Letné je to pro dnešek z mé strany všechno, hezký večer!
90+4'
90+3'
Sparta právě vstřelila branku!
Akci nejmladšího dorostence dovedl ke zdárnému konci BENJAMIN TETTEH. Karabcův dloubák zachytil Frýdek a poslal křížnou hlavičku před bránu, kde ghanský forvard skluzem z těžkého úhlu propasíroval míč za Nguyena.
90+1'
Liberečtí hráči sevřeli soupeře v jeho území. Mikulovy pobídky ještě nevyužil Beran, který trefil protihráče. Míč se k mladému náhradníkovi za pár vteřin vrátil od Koscelníka a tentokrát musel proti ráně zblízka předvést téměř hokejový rozklek Milan Heča.
90'
Sudí Ardeleanu nastavuje tři minuty.
90'
Dým směřuje přímo na novinářskou tribunu a není to nic příjemného. Kdybych se na delší čas odmlčel, dodám omluvenku kvůli otravě plynem.
89'
Sparťanský kotel odpálil pyrotechniku, jeho sektor je zakryt dýmem. Až na tenhle exces můžeme říct, že utkání při omezeném počtu diváků proběhlo ve výborné atmosféře. Kdo přišel, ten fandí.
88'
Napadajícímu Beranovi je pískán šlapák na půlící čáře. Letenští jen odevzdávají míč nákopem k Filipu Nguyenovi.
86'
Poslední čtvrthodina je rozkouskována častými fauly, když už se chvíli hraje, oba celky jen překopávají míč ze strany na stranu. S parádním prvním poločasem se druhé dějství nedá srovnat.
85'
Koscelníkův pokus ze zoufalství z velké dálky přistál na horní síti domácí brány.
83'
Dnešní utkání sleduje 2300 diváků.
82'
Sparta kontroluje hru a nikam se nežene...
80'
Ani po Krejčího podražení Fukaly nedokázali hosté z další z mnoha standardek zahrozit.
79'
Nic z něj nebylo, domácí se bez problémů ubránili.
78'
Zemanův kroucený přímák šel do zámezí od hlavy jednoho z domácích, Slovan bude kopat ještě roh.
77'
Hanckova rána zpoza vápna nenadělala Nguyenovi moc problémů
77'
Dvěma změnami v sestavě FC Slovan Liberec je dnešní příděl vyčerpán: odcházejí Alexandru Băluță a Jakub Hromada, hru se pokusí oživit Kristian Michal a Michal Fukala.
77'
Žlutou kartu dostává Michal Trávník (AC Sparta Praha).
77'
Zpoza šestnáctky střílí do náruče libereckého brankáře Hancko.
76'
Střídání v týmu AC Sparta Praha: ze hřiště odchází Guélor Kanga, přichází Adam Hložek.
Střídání v týmu AC Sparta Praha: ze hřiště odchází David Moberg Karlsson, přichází Adam Karabec.
75'
Po trestném kopu a vyhraném hlavičkovém souboji Štetiny hlavičkoval zblízka LADISLAV KREJČÍ do břevna a od zad libereckého brankáře se míč smolně pro něj odráží za brankovou čáru.
74'
Nguyen si nešťastně srazil Krejčího hlavičku od břevna do sítě, 3:1!
74'
Žlutou kartu dostává Jakub Hromada (FC Slovan Liberec) za skluz kolíky napřed do Kangy.
72'
Po dlouhé době nějaké zakončení, i když přímé střely jsme se po přestávce ještě nedočkali. Křížnou střelou po zemi daleko minul bránu Benjamin Tetteh.
71'
Karlsson si pokusem prokličkovat přes tři protihráče naložil přílišné sousto. Následoval nákop na Rondiće a Heča musel daleko z brány odpálit míč na tribunu.
70'
Liberečtí vyhráli souboj dva na dva na prostoru zhruba kabiny výtahu, pak si však Mikula nabíhal z jasného ofsajdu.
68'
Matěj Hanousek vyvezl míč a dlouhá kombinace Sparty skončila nepřesnou uličkou Guélora Kangy na Tetteha.
66'
Michal Trávník si stahovačkou a tvrdou ranou nepřišel na Kamsa Maru, do brejku hned vyrazil Rondić, jehož pro změnu čistě odstavil domácí Hancko.
66'
V dresu Slovanu Liberec opouští hřiště za ohlušujícího pískotu domácího kotle Tomáš Malinský, nastupuje Imad Rondić.
65'
Obě mužstva si posledních pár minut vybírala neoficiální oddechový čas, hru bez tempa uprostřed hřiště opepřil až Băluță ostrým zákrokem zezadu do Krejčího.
63'
Také Václav Kotal využívá dvojí střídání: za potlesku fanoušků odstupují Bořek Dočkal a Libor Kozák, které nahradili Michal Trávník a Benjamin Tetteh.
61'
Alexandru Băluță se dostal k míči s pomocí hraničního zákroku a těžit z toho mohl Beran, ale míč se mu při trochu zvláštním výskoku svezl po těle k brankáři Hečovi.
60'
Dočkalův přímý kop z dálky nakonec odvrací Malinský do zámezí. Domácí zůstávají u míče.
59'
Kangovy hrubky uprostřed hřiště využil Băluță. Na chvilku se rozhlédl a vyrazil k výpadu, předal míč Zemanovi, jenže k tomu se vrátil Frýdek a vybojoval balon zpět.
57'
Trenér Slovanu Liberec Pavel Hoftych provádí dvojí změnu: ze hřiště odcházejí Jakub Pešek a Achmed Alibekov, opačným směrem míří mladý Michal Beran a sparťanský odchovanec Martin Zeman.
56'
Tentokrát vyskočil nejvýše Ladislav Krejčí a pomezní při dorážce nezvedl praporek při jasném ofsajdu.
56'
Série standardních situací Slovanu pokračuje, podražen byl v rozporu s pravidly Martin Koscelník.
55'
Také z opakované standardky se hosté protlačili k zakončení. Taras Kačaraba hlavičkoval spíše do výšky a před brankovou čarou vypomohl hlavou obraně Libor Kozák.
54'
Po libereckém rohu hlavičkoval nečekaně nebezpečně Karafiát, sparťanský gólman Heča raději míč zpod břevna posunul na další roh.
54'
Băluță zakroutil přímý kop z pravé strany, sparťanská obrana si v šestnáctce poradila.
52'
Žlutou kartu dostává Alexandru Băluță (FC Slovan Liberec). Kanga sáhl na rameno Hromadovi, který pak vsedě odmítl nabízenou ruku a domáhal se žluté karty. Místo gabonského záložníka Sparty ji vidí za řeči směrem k sudímu spoluhráč postiženého.
51'
Žlutou kartu dostává Tomáš Malinský (FC Slovan Liberec).
50'
Po svižné spolupráci s Frýdkem nenašel Hanousek stříleným centrem Kozáka, u míče byl dříve brankář Liberce.
49'
Liberečtí chvíli diktovali tempo hry, Malinský si však po náběhu z ofsajdové hrany po levém křídle neodpustil faul.
47'
Po faulu na Dočkala domácí rychle rozehráli, napravo si nasprintoval Sáček a mrzí ho příliš vysoký centr.
46'
Fotbalisté Sparty třikrát napnuli síť, po úvodním dějství přesto platí stav 2:1. Mezi Hanckovu hlavičku Hancka po rohovém kopu a Sáčkův volej zblízka se totiž vměstnal smolný vlastenec střídajícího Frýdka.
Na Letné se před neúnavně fandícími nejvěrnějšími odehrává nadprůměrná ligová podívaná s řadou šancí na obou stranách, přičemž těch sparťanských bylo výrazně více.

Statistiky první půle:
Držení míče 61% – 39%, střely na bránu 6:2, střely mimo 3:4, rohy 2:2, fauly 6:4, ofsajdy 0:2.
45+2'
45'
Nastavují se 2 minuty.
45'
Po střetu s Kozákem před velkým vápnem musel být ošetřen Filip Nguyen, naštěstí bude v pořádku.
43'
Sáček na zadní tyči po Frýdkově hlavičce doklepl míč do sítě, 2:1!
43'
Vedení se zaslouženě vrací na stranu domácích. Karlssonův nadýchaný centr vracel hlavou na přední tyč Frýdek a sváteční střelec MICHAL SÁČEK zblízka ve skluzu z voleje napnul síť.
42'
Hanouskova tvrdá rána vyskočila Nguyenovi z rukavic
42'
Liberecká obrana ochotně ustupovala Matěji Hanouskovi, který zpoza šestnáctky výstavní střelou připravil Nguyenovi další těžkou práci.
40'
Koscelník zatáhl Kozáka, ale penalta se nepískala, naopak
40'
Teď švédský záložník pěkně přiťukl míč Frýdkovi, jemuž do střely padl jeden z bílomodrých. Sudí Ardeleanu stejně píská útočný faul Sparty k velké nelibosti tribun.
39'
Karlsson uprostřed hřiště podrazil Hromadu.
37'
Krejčí vystřihl pohledné nůžky, míč skončil vedle
37'
Trestný kop Bořka Dočkala odvrátil Ondřej Karafiát nepříliš daleko a o nůžky se mezi malým vápnem a penaltovou značkou pokusil Ladislav Krejčí. Střihl je hezky, ale kousek jeho pokusu mezi tyče chyběl.
35'
Hancko padesátimetrovým sprintem spustil šanci, Frýdkovi nevyšel centr
35'
Z protiútoku posílal po spolupráci s Hanckem a Dočkalem zajímavý střílený centr Frýdek, ale nikdo z nabíhajících spoluhráčů na míč nedosáhl.
35'
Sáček příliš důrazně napadal Malinského, byl z toho míč pro Liberec. Marův pas však zachytil Kanga.
33'
Karlsson obral o míč Mikulu, ale hned o něj přišel v souboji s Alibekovem. Ten založil dlouhým pasem brejk, jenže hosté si nepohlídali ofsajdové postavení.
32'
Pražané nevyužili roh a následuje odkop od liberecké svatyně.
31'
Kangovu skákavou ránu na přední tyč si pohlídal Nguyen
31'
Domácí měli více důrazu v sérii soubojů před libereckou šestnáctkou a zpoza ní krásně vystřelil Guélor Kanga. Brankář Nguyen od paty své pravé tyče vyškrábl na roh.
29'
Frýdek výstavním vlastňákem srovnává na 1:1!
29'
Liberec právě vstřelil branku!
Tak takovýhle gól z prvního dotyku s míčem si asi MARTIN FRÝDEK nepředstavoval. Ukopával míč před kličkujícím Peškem a skoro z velkého vápna trefil šibenici sparťanské brány. Neuvěřitelný vlastňák.
27'
Karlsson se po příchodu Frýdka na hřiště posunul z levého kraje zálohy na opačnou stranu.
26'
AC Sparta Praha musí střídat: zraněný Andreas Vindheim už se na trávník nevrátí, tímto směrem místo něj míří Martin Frýdek.
26'
Liberečtí v přesilovce rychle rozehráli přímý kop, ale Hanousek výborně odkopem o Peška zajistil aut domácím.
25'
Komplikace pro Spartu, na trávníku sedí ošetřovaný Vindheim a fyzioterapeutka Jitka Kamarýtová ukazuje na lavičku, že bude muset střídat.
24'
Mikula se skvěle protáhl okolo Sáčka, Hromada netrefil bránu
24'
Libereckému Hromadovi nevyšlo na kluzkém terénu přesnější zakončení sólového průniku spoluhráče Mikuly od levé lajny kolem domácího Sáčka. To byla velmi dobrá příležitost hostů.
22'
Míč rozhodčího po nechtěné teči před libereckým vápnem dostává Sparta.
20'
Dočkal předal Karlssonovi, jeho bombu kryl Nguyen
20'
Z velkého vápna prověřil Nguyena utaženou tvrdou střelou David Moberg Karlsson.
19'
Sudí krátce přerušil hru a pomáhá na nohy Andreasu Vindheimovi.
17'
Po trestném kopu Bořka Dočkala nesedl volej Karlssonovi, ovšem případný gól by stejně neplatil. Rozhodčí v okamžiku střely odpískal domácím útočný faul.
16'
Alibekovova dorážka zamířila daleko mimo bránu
16'
Karafiát vypíchl Vindheimovi míč, který se přes Malinského dostal k Mikulovi. Liberecký levý bek napřáhl z dálky, zblokovanou střelu ještě dorážel uvnitř šestnáctky Alibekov vysoko nad.
14'
Filip Nguyen vyběhl mimo šestnáctku a odvážně odhlavičkoval míč metr před Karlssonem.
13'
Hanckovu příliš prudkou kolmici nestihl na hřišti Karlsson. Jen se projel po zadku po mokrém trávníku.
12'
Slovan zvolil podobné řešení, Kačaraba však ze záklonu hlavičkuje obloučkem na horní síť.
11'
Slovan chtěl penaltu po souboji Hromady s domácími, ale neuspěl
11'
Hromada se obtáčel v šestnáctce kolem dvou domácích hráčů a také vybojoval roh. Zůstává sice klečet na trávníku a reklamuje nedovolený zákrok, ale sudího neobměkčil.
10'
Dočkal našel Hancka, který umístil hlavičku do šibenice, 1:0!
10'
Z prvního rohu v zápase otevírá skóre prudkou hlavičkou pod břevno DÁVID HANCKO. Míč mu naservíroval Bořek Dočkal, brankář Nguyen se natahoval marně.
9'
Karlssonovu ránu srazil na rohový kop
9'
Po tečované střele Davida Moberga Karlssona zpoza šestnáctky kope Sparta první roh.
7'
Balutův krásný obstřel výborně vykryl Heča
7'
Malinský si nic nedělal z hučení diváků při každém dotyku míče a uvolnil na levé straně Băluțu, který nádherně vypálil na zadní tyč. Milan Heča parádní robinzonádou vyškrabuje na roh!
6'
První faul pískl rozhodčí Ardeleanu domácímu Kangovi, z trávníku se sbírá podražený Băluță.
5'
Hosté nepronikli po levém křídle, nadvakrát si v těžké pozici poradil odkopem Štetina.
4'
Nguyen skvěle vytáhl Sáčkovu ránu
4'
Do vápna dostal míč Michal Sáček a z 10 metrů pěkně protáhl Nguyena na zadní tyč!
3'
Sparta dál bez viditelného efektu obléhá šestnáctku soupeře.
1'
Domácí rozvážně kombinovali, než jejich křížný nákop do vápna posouvá Martin Koscelník hrudí k libereckému brankáři Nguyenovi.
1'
Sparta bude v první půli útočit na bránu pod svým kotlem v tradičních rudých trikotech a bílých trenýrkách, Slovan hraje v bílých dresech a modrých trenýrkách.
Dva tisíce fanoušků na tribuně vstává a s šálami nad hlavou zpívá sparťanskou hymnu, za pár okamžiků přijdou na letenský trávník i jedenáctky dnešních soupeřů.
V Praze hodinu před zápasem ustal celodenní déšť, na hřišti to přesto bude určitě klouzat, což už na svých polovinách hřiště poznávají obě mužstva při rozcvičce.

AC Sparta Praha: Heča – Sáček, Štetina, Hancko, Hanousek – Vindheim, Dočkal, Krejčí, Kanga, Karlsson – Kozák.
Náhradníci: Nita – Costa, Frýdek, Karabec, Trávník, Hložek, Tetteh.

FC Slovan Liberec: Nguyen – Koscelník, Kačaraba, Karafiát, Mikula – Malinský, Hromada, Alibekov, Mara, Pešek – Băluță.
Náhradníci: Knobloch – Fukala, Beran, Michal, Zeman, Mashike, Rondić.

Rozhodčí: Ardeleanu – Moláček, Caletka.
Vzájemné zápasy
Před touto sezónou Slovan neporazil Spartu čtyři roky a z Letné odjížděl dokonce osmkrát po sobě bez bodu, letos se ale Libereckým daří náramně. Podzimní výhru 3:1 (45. a 80. Malinský, 58. z pen. Potočný – 63. Hložek) podtrhli na úvod jara vítězstvím 2:0 na Letné (77. a 90. Malinský). Právě tento nezdar tehdy stál křeslo sparťanského trenéra Václava Jílka.

Když byla řeč o Malinském, zmíníme i nejlepšího střelce Sparty do liberecké sítě, kterým je Vratislav Lokvenc s 10 góly. Na jeho příspěvky se ovšem Pražané už nějaký čas spoléhat nemohou.
Také FC Slovan Liberec (14-5-11, 50:38, 47 bodů, 5. místo) prožívá letošní prazvláštní jaro ve vynikající kondici a přestože kádru podještědského mužstva jako tradičně pustila bohatší konkurence žilou, dokázali se svěřenci Pavla Hoftycha z deváté příčky po podzimu vyhoupnout do skupiny o titul a zaútočí na dvou frontách na evropské poháry.
V závěru základní části to Liberci trochu drhlo, po vydřené remíze 2:2 s Mladou Boleslaví prohrál na hřišti poslední Příbrami a doma hrál bez branek s Baníkem Ostrava. Vítězství zase zakusil až ve zmíněném pohárovém semifinále v Olomouci, v němž po klukovském gólu rukou obdržel červenou kartu útočník Kuchta, který si trest přenesl do ligy.
Fanoušky určitě zajímá, v jaké formě přijede sparťanský kat Tomáš Malinský, nejlepší střelec vzájemných zápasů, v nichž se letos trefil do sítě hned čtyřikrát. Ostatním ligovým klubům dohromady nadělil tři góly a celkově mu 7 branek stačí na vedení v klubové tabulce kanonýrů.
V péči zkušeného lodivoda Václava Kotala nabral sparťanský koráb, směřující předtím do hlubin, konečně příznivý směr a po šestizápasovém trápení bez výhry těší fanoušky historicky nejúspěšnějšího českého klubu stejně dlouhá vítězná série v lize i poháru.
Sparta má nejlepšího ligového střelce Guélora Kangu (12), rozstřílel se i hrot Libor Kozák (11), do formy se dostává Bořek Dočkal a když k tomu přičteme výrazně zpevněnou obranu i dravé mládí na krajích hřiště, začíná to na trávníku pomalu zase pěkně ladit.
V nadstavbě bude AC Sparta Praha (14-8-8, 55:35, 50 bodů, 3. místo) hájit bronzovou příčku, výše se už při šestnáctibodovém odstupu na Plzeň dostat nemůže. Třetí místo určitě pro letenský velkoklub není úspěch, ale ani kolosální ostuda, která hrozila ještě nedávno, kdy byla Sparta dokonce až v dolní polovině tabulky.
V lize neinkasoval Kotalův výběr 417 minut, naposledy rozvlnil jeho síť karvinský Lingr.
Sobotní program nadstavbové skupiny o titul odstartuje rovnou generálkou na finále Českého poháru – MOL Cupu! Ve středu dokázali fotbalisté Sparty Praha vítězstvím 2:1 oplatit nedávnou ligovou porážku Viktorii Plzeň a stejným poměrem uspěl také v Olomouci hostující Slovan Liberec. Hned tři dny nato čeká oba finalisty neméně důležité měření sil v ligové soutěži.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 17:30.