FORTUNA:LIGA - Skupina o titul -  ONLINE PŘENOS -  Sparta : Ostrava - 23. dubna 2022   20:00

Sparta
41' Ladislav Krejčí ml. (Hložek) • 75' Čvančara (Wiesner) • 81' Haraslín (Čvančara)
3:1
(1:0)
Ostrava
90+3' Almási

Heča – Wiesner, Vitík, Hancko, Höjer (87. Suchomel) – Pešek (64. Haraslín), Pavelka (C), Karabec, Ladislav Krejčí ml. (82. Sáček), Hložek (82. Minčev) – Čvančara (87. Pulkrab).
Holec – Sáček, Dočkal, Suchomel, Haraslín, Minčev, Pulkrab.
Černý – Nádvorník, Kubr
Generali Česká pojišťovna Arena, Praha - Bubeneč
8617 diváků
Laštůvka (C) – Ndefe, Lischka, J. Pokorný, Fleišman – D. Buchta (61. Jaroň), Boula (46. Takács), Kaloč (83. Budínský) – Smékal (77. Šín), Jiří Klíma, Kuzmanović (46. Almási).
Budinský – Chlumecký, Jaroň, Šín, Takács, Budínský, Almási.

Držení míče: 50 % : 50 %.
Střely na branku: 7:3. Střely mimo: 3:4. Rohy: 8:7. Ofsajdy: 0:0. Fauly: 20:9.
Fotbalisté Baníku Ostrava nevyzráli na největšího rivala ani potřinácté za sebou a z Letné odjíždějí s o jeden gól vyšším přídělem než nedávno v závěru základní části.
Sparta se rehabilitovala za výkon z Olomouce, dnes svého soupeře přehrála a po několika neproměněných šancích otevřela skóre v závěru poločasu hlavičkou mladšího Ladislava Krejčího. Čtvrt hodiny před koncem zvýšil opět hlavou zblízka Tomáš Čvančara a na 3:0 zvyšoval krásně o břevno střídající Lukáš Haraslín.
Baník neměl prakticky za celý zápas žádnou vyloženou šanci, až v nastavení se dočkal čestného úspěchu, když hrubku domácího brankáře Heči potrestal Ladislav Almási. Naděje ostravského klubu na pohárovou Evropu dnešní porážkou klesla už do čistě teoretické roviny.
90'
Haraslín si po Jaroňově ztrátě motal soupeře, Laštůvka musel hasit
90+3'
90+3'
Baník právě vstřelil branku!
Porážku hostů mírní LADISLAV ALMÁSI. Slovenský kanonýr využil obrovské hrubky brankáře Heči, kterému odskočila od nohy Wiesnerova malá domů.
90+1'
Sparťanský kapitán Pavelka při napadání fauloval Pokorného.
90+1'
Dalibor Černý nastaví druhý poločas o 3 minuty.
90'
Haraslín je při chuti i v poslední minutě. Rychlou kličkou si obhodil obránce a přízemní střelou trefuje Laštůvku do nohou. Odražený míč míří za paty číhajícímu Pulkrabovi.
89'
Karabcův průnik proti přesile ztroskotal, protiútok Baníku přerušil taktickým faulem Vitík.
89'
Laštůvka vyrazil na výpomoc stoperům proti Minčevovi, který si zabíhal za obranu.
88'
Rozhodnutý zápas se už jen dohrává, na Letné vládne velká pohoda.
87'
Také AC Sparta Praha využívá posledních možností ke změně: odcházejí Tomáš Čvančara a Casper Højer, přicházejí Matěj Pulkrab a Martin Suchomel.
85'
Z rohu se však domácí neprosadili. Standardky dnes nejsou silnou zbraní obou soupeřů.
84'
Po spolupráci mezi Karabcem, Čvančarou a Højerem na levé straně hřiště získala Sparta roh.
83'
Baník Ostrava má pro dnešek dostřídáno: ze hřiště odchází Filip Kaloč, zahraje si Lukáš Budínský.
82'
Dvakrát střídá Sparta Praha: ze hřiště odcházejí Ladislav Krejčí ml. a Adam Hložek, přicházejí Michal Sáček a Martin Minčev.
81'
Sparta právě vstřelila branku!
Čvančara si připisuje další „kanadský bod“, když prodloužil Hečův dlouhý výkop hlavou. LUKÁŠ HARASLÍN se prosazuje přes Lischku a v plné rychlosti parádně pálí o břevno do sítě.
80'
Haraslín si jednoduše pohrál s Lischkou a bombou zvýšil na 3:0!
80'
Šín se famózně proháčkoval až do vápna, ale v závěru fauloval
80'
Matěj Šín dostal míč patičkou ve vápně od Ladislava Almásiho, probíjel se k bráně, ale nakonec rozhodčí viděl jeho útočný faul.
77'
Čvančara zareagoval na skvělý Hložkův centr, ale neskóroval
77'
Čvančara mohl přidat další gól, když na malém vápně naskakoval na Hložkův skvělý centr. Sklepl ho podrážkou o zem a po odskoku proletěl balon kolem šibenice.
77'
Baník Ostrava reaguje dalším střídáním: ze hřiště odchází Daniel Smékal, kterého střídá další z mladíků Matěj Šín.
75'
Wiesnerův centr doputoval až ke Čvančarovi, 2:0!
75'
Velká úleva pro domácí. Wiesnerův nízko letící křížný pas zpoza rohu šestnáctky si v souboji s Pokorným na malém vápně našel důrazný TOMÁŠ ČVANČARA a rybičkou překonává brankáře.
75'
Jaroň skluzem od postranní čáry posunul míč na Almásiho, ten dál na Kaloče. Jeho nadějný výpad však dvakrát po sobě zblokoval Hancko.
74'
Dnešní utkání sleduje 8617 diváků.
73'
Takácsova dalekonosná rána byla tečována mimo tři tyče
73'
Ostravské rohy dnes nebezpečné nejsou. Navíc je pískán útočný faul Fleišmanovi.
73'
O teč se po další ráně ze střední vzdálenosti s úspěchem hlásí Ladislav Takács. Roh pro Baník.
72'
Krejčího líznutí hlavou odvrátil Fleišman
72'
Po rohu nepropálili Karabec ani Hancko přehuštěný prostor ve vápně.
71'
Lischkova ztráta, Karabec s Čvančarou ve zpackaném přečíslení
71'
Sparta zadrbala přečíslení 3 na 2. Čvančara krásně ťukl míč nalevo Haraslínovi, jenže tomu míč odebral za cenu rohu Lischka.
71'
Jiří Klíma se odvážně vydal mezi několik sparťanů, zastavil ho až ve třetí instanci čistě Dávid Hancko.
70'
Fleišmanova ambiciózní přízemní pumelice prosvištěla vedle brány
70'
Fleišman práskl do odraženého míče z uctivé vzdálenosti a míří po zemi dva metry vedle Hečovy levé tyče.
69'
Trestný kop z levé strany zakroutil Jiří Fleišman jen na hlavu Ladislava Krejčího, který funguje jako pevný štít při všech standardkách.
67'
Takács pálil z otočky po Ndefeho výpadu, míč mu sjel po kopačce
67'
Milan Heča chytá přízemní pokus Ladislava Takácse „mezi betony“.
66'
Hancko hledal po čáře svého čerstvého krajana, který se prosadil v souboji, ale zpětnou přihrávku posílá jen na kopačky ostravského Smékala.
64'
Sparťanská jarní klasika: ze hřiště odchází Jakub Pešek, střídá ho Lukáš Haraslín.
63'
V sérii hlaviček ve vápně Baníku patřila ta poslední Lischkovi, který přiťukl míč do rukavic Jana Laštůvky.
62'
Po třech minutách se dým trochu rozptýlil a hra může pokračovat trestným kopem, který rozehrává ostravský brankář Laštůvka.
61'
V neplánované pauze střídá Baník Ostrava: ze hřiště odchází David Buchta, přichází Petr Jaroň.
61'
Dýmu a zápachu je na stadiónu i tak až příliš a rozhodčí Černý přerušuje zápas.
59'
Sparťanští fanoušci rouzpoutali pekelné pyro, naštěstí silný vítr odnáší dým poměrně rychle ven ze stadiónu, jinak bychom z fotbalu moc neviděli.
59'
Rychlý brejk rudých, jenže Wiesner přetáhl centr z plného běhu až příliš a Pešek ho tak tak naháněl na okraji hřiště.
57'
Po krátkém obléhání domácí šestnáctky končí míč v Hečových rukavicích.
56'
Z těsného souboje s Wiesnerem vytěžil roh střídající Almási.
55'
Žlutou kartu dostává Ladislav Krejčí ml. (AC Sparta Praha).
54'
Tedy na to, jak dlouho si hráči Sparty signál chystali, jsem čekal lepší řešení. Karabec nakopl míč z trestného kopu úplně mimo do zámezí.
52'
Snad minutu si předávali míč svižně z nohy na nohu Wiesner, Pešek a Čvančara, poté se do akce zapojil i Karabec a nakonec to byl prvně jmenovaný hráč, kdo míč vyvezl do palebné pozice. Jeho projektil levačkou však míří několik metrů vedle ostravské brány.
51'
Hložek se hezky proháčkoval, Karabcova rána Laštůvku nepřekvapila
51'
Laštůvka na čáře s jistotou kryje pokus Adama Karabce z 18 metrů po pěkném průniku Hložka.
49'
K ničemu však nevedl, kope se od domácí brány.
48'
Z protiútoku po drobném zaváhání domácího brankáře roh zdarma pro Baník.
48'
Po Wiesnerově přihrávce si zasekl míč Pešek a poslal nebezpečný centr, který hosté dokázali odhlavičkovat.
47'
Žlutou kartu dostává Filip Kaloč (FC Baník Ostrava).
46'
Baník Ostrava nastoupil se dvěma změnami: místo Jiřího Bouly a Nemanji Kuzmanoviće přicházejí na hřiště Ladislav Takács a Ladislav Almási.
46'
Druhý poločas začne přibližně ve 21:07.
Statistiky první půle:

Držení míče 53% – 47%, střely na brnu 3:1, střely mimo 1:2, rohy 6:4, fauly 11:3, ofsajdy 0:0.
Sparta v poločase zaslouženě vede gólem Ladislava Krejčího mladšího pět minut před přestávkou. Soupeře sice nijak výrazně nezatlačila, ale na rozdíl od něj si vytvořila několik gólových příležitostí. Karabec trefil tyč, několikrát hosty podržel Laštůvka, ale ve 41. minutě kapituloval.
45+2'
45+2'
Peškův průnik zprava prodlužoval ještě špičkou kopačky Čvančara, míč však skončil na stehně hostujícího Bouly.
45+1'
Po rohu sparťanští fanoušci ironicky tleskají Ndefeho dalekonosné ráně do horních ochozů tribuny.
45'
Dalibor Černý nastavuje poločas o 2 minuty.
45'
Kaloč nabil Kuzmanovićovi, jehož střelu z 20 metrů vychýlil Pavelka na roh.
45'
Žlutou kartu dostává Daniel Smékal (FC Baník Ostrava). Spíše nechtěně došlápl na nohu Wiesnerovi.
43'
Baník rozehrává přes Laštůvku...
42'
Hosté v čele s brankářem Laštůvkou marně reklamovali, že míč celým objemem před druhou asistencí přešel čáru.
41'
Krejčí po nádherném Hložkově centru skóruje, 1:0! Byl Pešek za čarou?
41'
Peškovi se podařilo přes hlavu vrátit míč z úrovně koncové čáry na Hložka. Ten se rozhlédl a podebral krásný pas před bránu, kam si naběhl LADISLAV KREJČÍ ml. a zblízka nikým nehlídaný hlavičkou překonal Laštůvku.
40'
Pokorný uklouzl a Hložka v tutovce musel vychytat Laštůvka!
40'
Z dlouhého výkopu sparťanského brankáře Heči byla velká příležitost! Míč skočil před Hložka, kterému pomohlo podklouznutí bránícího Pokorného, nejlepší střelec minulého ligového ročníku však zblízka nastřelil jen Laštůvku.
39'
Hosté zakopávají míč do autu, zatímco se jejich vlajkonoši v chladném večeru svlékají až na výjimky do půl těla.
39'
...a po Ndefeho obranné hlavičce do třetice.
39'
Sparta si roh vzápětí ze stejného místa zopakuje.
38'
Pešek vyprášil Laštůvkovy rukavice
38'
Pavelkovu kolmici hosté vystihli, míč se ale dostal ke Karabcovi a po jeho pobídce doprava prověřil Laštůvku tvrdou ránou Pešek. Ostravský gólman vyráží na roh.
37'
Ladislav Krejčí ml. se omlouvá za příliš prudkou průnikovku Jakubu Peškovi, který ani skluzem nestihl míč na hřišti.
36'
Baník nic nevymyslel, míč končí za Hečovou bránou.
35'
Zápasnicky si o něco dál pomohl Karabec. Tohle už bude zajímavější standardka, i když dobrých 35 metrů od brány.
34'
Rozhodčí Dalibor Černý napomíná zatím jen ústně po faulu uprostřed hřiště domácího Hancka.
33'
Dnes trochu rozháraný Lischka přihrává Ndefemu půl metru nad hlavu za postranní čáru.
33'
V útoku zatím nulový Čvančara si pomohl útočným faulem na Pokorného.
31'
Hancko se snažil vysunout po levé straně Højera, toho však dobře zakřižoval hostující Pokorný.
30'
Wiesnerův skákavý pas vyhlavičkoval „rybičkou“ Boula. Krejčího bochánek do vápna se poté snesl až k Janu Laštůvkovi.
29'
Lischka s Čvančarou přes sebe vzájemně přepadli, letošní ostravská posila ze Sparty stačila míč posunout k Laštůvkovi.
28'
Milan Heča vyboxoval Fleišmanův roh, ovšem Pešek to s protiútokem daleko nedotáhl.
28'
Hosté kombinují na útočné polovině a Ndefeho centr srazil Højer dost nepříjemně pro Heču, který raději skokem po levici vyráží na roh.
26'
Dobře sehraná akce domácích, Pešek málem prostřelil Laštůvku
26'
Martin Vitík vyvezl míč z obranu a skvěle uvolnil do uličky Jakuba Peška, který s Laštůvkou o kousíček obstřelil i jeho bránu.
25'
Karabec vnikl do šestnáctky, v rozhodující chvíli však při centru či střele – to se už nedozvíme – uklouzl a míč končí v zámezí.
22'
Po faulu na Pavelku naopak z půlky hřiště rozehrávají Pražané.
21'
Do Ndefeho vzápětí ostře zajel Krejčí, který se angolskému obránci klepnutím na záda omlouvá.
20'
Rozhodčí se krátce ujistil o zdravotním stavu Ndefeho, který svůj šrám rozchodí bez nutnosti ošetření.
18'
Boulova skákavá střela propadla až na Heču
18'
Míč odhlavičkoval opět Ladislav Krejčí mladší. Z 22 metrů střílel na bránu hlídkující Jiří Boula, s nepříliš prudkým pokusem si Heča snadno poradil.
18'
Diváci teď oprávněně pískají, když rozhodčí ignoroval vražení do zad bránícího Hancka, od kterého šel míč na roh.
16'
Hložkův slalom hosté dokázali na hranici šestnáctky zastavit.
15'
Karabcova dělovka pravačkou skončila na pravé tyči!
15'
Adam Karabec si naběhl do šestnáctky, míč mu ideálně skočil proti noze a Baník zachránila nastřelená tyč! V souboji o odražený míč padl po lehkém kontaktu Čvančara, ale po rozhodčím se ohlíží marně.
15'
Baníkovci nepříjemně napadali sparťanskou rozehrávku, nakonec vytlučený míč zalehl až Milan Heča.
14'
Højer dokázal odcentrovat z koncové lajny, na malém vápně jistil odkopem do zámezí Pokorný.
13'
Pavelkovu křížnou přihrávku tečuje Fleišman do autu.
11'
Kuzmanovičova rána ze střední vzdálenosti mířila vedle brány
11'
Po rychlém přenesení hry vpřed pálí nepřesně z 25 metrů Nemanja Kuzmanović.
11'
Tak za tuhle malou domů Laštůvka asi Lischkovi nepoděkuje. S velkými obtížemi vyhlavičkoval ostravský brankář nepříjemně točený míč pryč.
10'
Žlutou kartu dostává Casper Højer (AC Sparta Praha) za faul na Buchtu na středové čáře.
10'
Po třech rohových kopech Sparty otáčí Baník hru na svou útočnou polovinu.
8'
Karabec uvolnil Hložka, který krásnou patičkou posunul na Højera. Přízemní centr dánského levého beka odkopl z malého vápna na další roh Kuzmanović.
8'
Na zadní tyči se tlačil k hlavičce Pavelka, ale ostravští fotbalisté i tuto standardku přestáli.
7'
Nepříjemný roh propadl až k Pavelkovi, který nedokázal zakončit
7'
Po krátkém obléhání šestnáctky zařídil Pešek opakovačku.
6'
Faul na Karabce ve středu pole je pískán Boulovi. Po rychlé rozehrávce vybojoval Pešek na Fleišmanovi rohový kop také pro Spartu.
5'
Na malém vápně vyskočil nejvýše Ladislav Krejčí.
4'
Martin Vitík odkopl míč diagonálně dva metry nad rohový praporek. Pomezní si v podstatě mohl vybrat mezi autem a rohem a volil za b).
3'
Slovní přestřelky obou kotlů jsme si představili, teď pojďme k souboji na trávníku. Jako první vypálil zpoza šestnáctky směrem na tribunu po Kuzmanovićově přihrávce v pádu ostravský Smékal.
1'
„Titul zas v p..., další rok čekáme, kdy se té Sparty mistrovské dočkáme?“, ptá se vedení obří transparent přes sparťanský kotel.
„Vaše bída, naše radost,“ odpovídají fanoušci Baníku, radující se ze svého pěkného pátého místa.
1'
Sudí Dalibor Černý přivádí na hřiště za zvuků sparťanské hymny obě jedenáctky. Domácí nastupují v rudých dresech a bílých trenýrkách, hosté budou hrát v modrých sadách.
Deset minut před plánovaným výkopem se Letná v konkurenci hokejového extraligového finále plní jen pomalu. Určitě budou další fanoušci postupně přibývat po přesunu z Vysočan.
Trenér Pavel Vrba provedl po výbuchu v Olomouci hned pět změn. Místo Krejčího staršího, Dočkala, Haraslína, Sáčka a Součka hrají Hancko, Pavelka, Karabec, Højer a Pešek.
Jeho protějšek Tomáš Galásek vyměnil sestavu na jediném postu, když místo Jaroně hraje od začátku Klíma.

AC Sparta Praha: Heča – Wiesner, Vitík, Hancko, Højer – Pešek, Pavelka (C), Karabec, Ladislav Krejčí ml., Hložek – Čvančara.
Náhradníci: Holec – Sáček, Dočkal, Suchomel, Haraslín, Minčev, Pulkrab.
Trenér: Vrba.

FC Baník Ostrava: Laštůvka (C) – Ndefe, Lischka, Pokorný, Fleišman – Buchta, Boula, Kaloč – Smékal, Klíma, Kuzmanović.
Náhradníci: Budinský – Chlumecký, Jaroň, Šín, Takács, Budínský, Almási.
Trenér: Galásek.

Rozhodčí: Černý – Nádvorník, Kubr.
Vzájemná utkání v letošním ročníku:

Baník – Sparta 2:2
(50. Buchta, 88. z PK Tetour – 31. Pešek, 72. z PK Hancko).
Sparta – Baník 2:1 (16. Hložek, 41. Wiesner – 8. Svozil).
Baníku se proti pražské Spartě dlouhodobě vůbec nedaří, z největšího rivala začíná mít přímo komplex. Z posledních dvanácti vzájemných zápasů skončilo devět vítězstvím Sparty a tři remízou. Z Letné odjeli Ostravští bez bodu dokonce devětkrát v řadě.
U poslední osm let staré ligové výhry byli z dnešních kádrů na hřišti jen Bořek Dočkal a Ladislav Krejčí starší.
FC Baník Ostrava zakončil základní část ve středu výhrou 1:0 nad Jabloncem po šestizápasové šňůře bez vítězství. Svěřenci nového kouče Tomáše Galáska mají jen velmi malou šanci proniknout do pohárové Evropy. Čtvrté Slovácko potřebují za pět kol předehnat o devět bodů, navíc se ještě musejí spoléhat na porážku celku z Uherského Hradiště ve finále národního poháru právě proti Spartě.

Střelci: 13 – Almási, 8 – Klíma, 7 – Kuzmanović, 5 – Buchta.
AC Sparta Praha zahajuje doma na Letné skupinu o titul, ovšem ten už je s největší pravděpodobností ztracen a čekání na mistrovskou trofej se protahuje již na 8 let. Po špatném výkonu a porážce 0:2 v Olomouci vstupuje Sparta do nadstavby se ztrátou sedmi bodů na Slavii a šesti na Plzeň, navíc podle pravidel v případě rovnosti bodů rozhoduje lepší umístění po základní části.
V domácím prostředí je Sparta velmi silná a v základní části ligy ztratila body pouze remízami s Jabloncem a Plzní.
Dobrou zprávou před tímto duelem je při početné marodce v zadních řadách návrat vykartovaných Hancka s Pavelkou.

Střelci: 11 – Hložek, 9 – Pešek, 8 – Krejčí ml., 7 – Hancko, Pulkrab, Čvančara.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 20:00.