FORTUNA:LIGA - Skupina o Evropu - 2. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Liberec : Č. Budějovice - 13. května 2023   15:00

Liberec
39' Kozák  • 66' Frýdek (Tupta) • 81' Tupta (Fukala) • 90' Olatunji (Tupta)
4:0
(1:0)

Bačkovský – Ndefe, Plechatý, Purzitidis – Fukala, Varfolomejev (65. Doumbia), Valenta (90+1. Lexa), Frýdek (82. Prebsl), Mikula (C) (82. Ghali) – Olatunji, Kozák (65. Tupta).
Vliegen – Rabušic, Lehoczki, Rondić, Preisler, Polyák.
Ulrich – Hádek, Vyhnanovský; VAR: Hocek, AVAR: Kubr
Stadion U Nisy, Liberec
1358 diváků
Janáček – Čoudek, Havel (84. Broukal), Králik (C) – Penner, Čavoš (79. Mic. Škoda), J. Hora, Potočný (59. Sluka) – Adediran (84. Grič), Hellebrand – Hais (59. Matoušek).
Janáček

SESTŘIH: Liberec - České Budějovice 4:0. Slovan smetl Dynamo a zahraje si o sedmou příčku

Právě skončilo utkání mezi domácím Slovanem Liberec a Českými Budějovicemi. Severočeši šli do zápasu s jednogólovým mankem, které umazali v prvním poločase zásluhou Kozáka. Po celý zápas byli aktivnějším týmem a po vystřídání ve druhém poločase začali dominovat. Postupně se prosadili po krásných akcích či přesných centrech Christian Frýdek, Ľubomír Tupta a Victor Olatunji a Slovan tak zaslouženě vyhrál 4:0 a zajistil si další dva zápasy této sezony, ve kterých se utká s Hradcem Králové. Pro Dynamo tato sezona končí. Já vám děkuji za pozornost a přeji příjemný sobotní večer.
90'
Domácí exhibice, nakonec se prosadil i Olatunji, 4:0!
90+2'
90+1'
Victor Olatunji ukazuje svůj neskutečný fyzický fond. V nastaveném čase utekl stoperům a hnal se na Janáčka. V důležitém okamžiku si ale balon ukopl a ten tak skončil v rukavicích českobudějovického brankáře.
90+1'
Druhý poločas bude nastaven o dvě minuty.
90+1'
Střídání v týmu FC Slovan Liberec:
ze hřiště odchází Matěj Valenta, přichází Milan Lexa.
90'
Liberec právě vstřelil branku!
Tak VICTOR OLATUNJI se přece jen dočkal. Ahmad Ghali krásně obešel protihráče u postranní čáry, posunul balon na Tuptu, který jej zavezl na útočnou polovinu a předložil samotnému Olatunjimu. Nigerijský útočník nejprve trefil tyč a z dorážky ani ne metr před prázdnou bránou se mu balon zamotal pod nohy a jen tak tak, že skončil v síti. Komický, ale nakonec gólový moment.
88'
Ondřej Čoudek fauloval Olatunjiho v kruhu a také on vidí žlutou kartu.
87'
Dynamo se ještě snaží zdramatizovat zápas a kombinuje na útočné polovině.
85'
Janáček fantastický způsobem sebral gól Olatunjimu
85'
Další obrovská šance domácích! Fukala našel z první úplně volného Olatunjiho na hranici malého vápna, který už mířil do v podstatě prázdné brány. kde se vzala, tu se vzala, pravá noha Janáčka, který se roztáhl jako pták nad propastí a úžasným zákrokem vzal domácím čtvrtou gólovou radost.
84'
Střídání v týmu SK Dynamo Č. Budějovice:
ze hřiště odchází Lukáš Havel, přichází David Broukal,
ze hřiště odchází Quadri Adebayo Adediran, přichází Jakub Grič.
84'
Nepřesná přihrávka hostů končí až u brankáře Bačkovského.
82'
ze hřiště odchází Jan Mikula, přichází Ahmad Ghali,
ze hřiště odchází Christian Frýdek, přichází Filip Prebsl.
81'
Je rozhodnuto, na 3:0 zvýšil Tupta!
81'
Liberec právě vstřelil branku a pod Ještědem je, zdá se, rozhodnuto!
Michal Fukala zatáhl balon po pravé straně a poslal centr do vápna, kde míč přizvedl jeden z obránců na zadní tyč přímo do běhu ĽUBOMÍRA TUPTY a slovenský útočník se střelou po zemi mezi nohy nemýlil a zvyšuje na 3:0.
79'
ze hřiště odchází Patrik Čavoš, přichází Michal Škoda.
79'
Christian Frýdek hledal ze standardní situace Doumbiu na hranici velkého vápna. Záložník z Pobřeží slonoviny mířil po zemi nepřesně.
78'
Victor Olatunji se u brankové čáry dostal před Lukáše Havla, který následně nigerijského útočníka fauloval těsně vedle hranice velkého vápna a dostává žlutou kartu.
77'
Další centr z kopačky Jakuba Hory spoluhráče nenašel.
75'
Christian Frýdek si počkal na pohyb Tupty, který si prvním dotykem hezky posunul míč do běhu a hledal ve vápně Olatunjiho. Těsně před ním ale zakročil kapitán Králik.
75'
Po rozehrávce na krátko poslal nepřesný centr právě Patrik Hellebrand.
74'
Doumbia zablokoval Hellebrandovu střelu. Následovat bude rohový kop.
74'
Jihočeši obehrávají modrý val kolem pokutového území a hledají cestu k brankáři.
73'
Martin Králik si pohlídal Frýdka a nepustil ho před sebe.
71'
Centr z kopačky hostujícího Hory byl nepřesný a taktéž končí za brankovou čarou.
70'
Adediran nedokázal dostat centr přes Purzitidise a navíc se nakonec míč odrazil ještě od nigerijského útočníka mimo hřiště.
70'
Gigli Ndefe zahnal Matouška k autové čáre, kde jej zastavil čistým skluzem Plechatý.
68'
Victor Olatunji se hnal mezi trojicí protihráčů vstříc Janáčkovi, ale v poslední chvíli mu byl balon ukopnut od kopačky.
66'
Tak tohle střídání se domácímu trenérovi povedlo! Mohamed Doumbia udržel balon a podél postranní čáry jej posunul na Olatunjiho. Ten našel volného Tuptu, který z otočky přihrál na druhou stranu hřiště na úplně volného CHRISTIANA FRÝDKA a domácí štírek se střelou z první na zadní tyč nemýlil!
65'
Krásnou akci Slovanu zužitkoval Frýdek, 2:0!
65'
ze hřiště odchází Matyáš Kozák, přichází Ľubomír Tupta,
ze hřiště odchází Ivan Varfolomejev, přichází Mohamed Doumbia.
64'
Jakub Hora si zdviženými pažemi řekl o balon na středu hřiště, který vzápětí dostal. Jeho střela mířila nad.
62'
Dnešní utkání sleduje 1358 diváků.
61'
Petarda Hellebranda
61'
Patrik Hellebrand napřáhl ke střele ze střední vzdálenosti a mířil na zadní tyč. Domácí bránu však minul.
60'
Na druhé straně hřiště další liberecký ofsajd.
60'
A byl to také poslední dotyk s míčem bývalého libereckého hráče, protože je právě střídán.
59'
ze hřiště odchází Daniel Hais, přichází Jakub Matoušek,
ze hřiště odchází Roman Potočný, přichází Branislav Sluka.
59'
Potočný ale mířil vysoko nad.
58'
V souboji jedenáctek fauloval domácí Frýdek Patrika Čavoše přibližně 25 metrů od Bačkovského na středu hřiště. Míč už si staví kdo jiný než Roman Potočný.
56'
Victor Olatunji byl chycen v ofsajdu.
55'
Liberec se dostal pohlednou kombinací až ke střele, kdy pálil ve velmi dobré pozici Kozák po posunutí Valenty. Druhou branku však mladý útočník nepřidal, jelikož mířil těsně vedle.
54'
Adediranův centr byl příliš dlouhý.
53'
Tentokrát od praporku nebezpečí nepřišlo.
52'
Hugo Jan Bačkovský vyboxoval centr do malého vápna. Balon se ale vrátil z levé strany zpět a následný centr odvracel hlavou Olatunji. Další roh pro Dynamo.
52'
Hosté se také dostali na dostřel, ale Plechatý odvrátil centr na rohový kop.
50'
Michal Fukala poslal nadýchaný centr do vápna, kde se pokusil o efektivní zakončení nůžkami Matyáš Kozák. Balon ale netrefil ideálně a zamířil vedle.
48'
Potočný uhlídal Fukalu. Domácí budou vhazovat.
47'
V Liberci se poměrně rozpršelo. Uvidíme, kterému celku to bude hrát více do karet.
46'
Hned v jeho úvodu byl faulován Christian Frýdek.
46'
Máme za sebou první poločas, ve kterém jsme sice viděli dvě branky, ale platila jen jedna. Domácí Liberec je od úvodu aktivnějším mužstvem, což vyústilo v první gól Plechatého ve 31. minutě. VAR ale odhalil ofsajd a branka tak platit nemohla. Liberec se nevzdal a opět se prosadil po rohovém kopu a závaru před Janáčkem, kdy dotlačil míč do sítě Matyáš Kozák. Tento gól už platil, do konce poločasu žádný další nepadl a do kabin se tak jde za stavu 1:0 pro domácí Slovan Liberec. Druhý poločas začne přibližně v 16:05.
45+3'
45+3'
Victor Olatunji se ještě hnal za balonem po nedůrazné malé domů, ale Janáček byl u míče dříve a následně rozhodčí třikrát píská do píšťalky.
45+2'
Ivan Varfolomejev zastavil slibně se rozvíjející akci a také on bude hrát pod žlutým trestem.
45+1'
První poločas bude nastaven o tři minuty.
45+1'
Hora poslal přesný balon za obranu na rozeběhnutého Adedirana. Hostující útočník ovšem Bačkovského nepřekonal a následně byl domávnut ofsajd.
45'
Victor Olatunji dokázal špičkou kopačky v tísni posunout balon na Purzitidise, který ve velmi dobré pozici mířil těsně vedle!
44'
Purzitidis se zjevil před Janáčkem, překonat ho ale nedokázal
44'
Po rohu na krátko poslal centr do vápna Frýdek. Čoudek odhlavičkoval na další roh.
43'
Matyáš Kozák se dostal po chybě obránce k balonu a vybojoval další roh pro modrobílé.
43'
Roman Potočný přistrčil Ndefeho, což neuniklo zraku hlavního sudího.
42'
A opět výborný Nigerijec ve vzduchu.
42'
Olatunji odvrací na rohový kop.
41'
Dynamo se usazuje na útočné polovině a bude zahrávat standardní situaci.
39'
Domácí se v krátké chvíli znovu radují. Po rohovém kopu se dostal balon k Mikulovi, který mířil z dorážky do břevna. Balon se ale odrazil před MATYÁŠE KOZÁKA, který buldočí silou přetlačil soupeře a dostal míč za brankovou čáru.
37'
Ondřej Čoudek předvedl velmi důležitý zákrok při pokusu Olatunjiho, který hledal úplně volného Frýdka na druhé straně. Hostující obránce špičkou kopačky ve skluzu změnil směr přihrávky. Následovat ale bude rohový kop.
35'
Quadri Adebayo Adediran se prodral ke sfřele, ale nezbylo mu dost sil a zamířil mimo.
34'
Tak vše, co jsem napsal, beru zpět. VAR odhalil ofsajd a branka tudíž platit nemůže. Stav je tedy stále 0:0.
32'
Domácí se přece jen dočkali! Odražený balon vrátili do vápna, kde hlavičkoval Olatunji. Jeho pokus vyrazil Janáček přímo k nohám DOMINIKA PLECHATÉHO, který střelou pod břevno otevřel skóre utkání.
31'
Frýdkův centr do malého vápna vytáhl Janáček konečky prstů mimo vápno.
31'
Liberec vybojoval rohový kop.
30'
Fukala hledal po náběhu za obranu centrem z voleje volného Olatunjiho, ale v těžké pozici dal míči příliš velkou razanci.
29'
Quadri Adebayo Adediran zbytečně dohrál zezadu libereckého Purzitidise a zaslouženě vidí první žlutou kartu zápasu.
28'
Dominik Plechatý zahrál nejistou malou domů hlavou před dotírajícím Haisem. Naštěstí pro domácí mu to vyšlo.
26'
Po souboji Kozáka s Králikem na hraně pokutového území se domácí dožadují ruky. Po rychlém přezkumu ale hra pokračuje.
24'
Ani následná snaha Potočného nevedla k zakončení.
23'
Martin Králik nedokázal odcentrovat přes Fukalu.
22'
Christian Frýdek poslal skrytou střelu na bránu mezi nohami obránce, ale Janáček si balon našel.
21'
Po faulu před střídačkami bude Liberec zahrávat standardní situaci.
20'
Potočného přízemní centr do vápna odvrátil Plechatý.
19'
Domácí se rozčilují na asistenta a hlavního arbitra, že to měli být oni, kdo měli vhazovat, ale muži v červeném jsou neoblomní.
17'
Kozákův nepřesný centr znamená ztrátu míče Severočechů.
15'
Máme za sebou úvodní čtvrthodinku, ve které jsme viděli po jedné velké šanci na obou stranách, přestože jsou domácí aktivnějším týmem. Ani jedna z možností ale brankou neskončila díky skvělým zákrokům brankářů.
13'
Z ničeho nic se po hezké akci dostali do šance hosté. Jakub Hora obloučkem překonal libereckou obranu, kde si balon stáhl Adediran a z druhé z úhlu tvrdě vypálil. Bačkovský jeho střelu na bližší tyč reflexivně vyrazil rukou.
12'
Následně Kozák neusměrnil svou hlavičku mezi tři tyče.
11'
Rozhodčí citlivě ponechal výhodu Liberci, který se po ose Valenta – Olatunji – Kozák dostal do zakončení. Poslední jmenovaný mířil na zadní tyč, jenže bránu minul.
9'
A tak přišla tečovaná střela domácího Valenty, která se snesla pouze do rukavic připraveného Janáčka.
8'
Na druhé straně hřiště se snažili jihočeši dostat k brankáři, ale to se jim nepovedlo.
6'
Horko před bránou Dynama! Hosté přežili tři tutovky
6'
Domácí mohli jít do vedení, ale proti byl výborný Janáček! Nejprve vyrazil chytře tečovanou střelu Olatunjimu, aby hned vzápětí vstal a opět vyrazil tvrdou dorážku Kozáka. Následně se dostal k balonu Mikula a vrátil zpět před bránu Olatunjimu. Druhý pokus poslal nigerijský útočník vysoko nad.
4'
Jan Mikula nevzdal souboj u brankové čáry a díky jeho bojovnosti bude Liberec zahrávat rohový kop.
3'
Olatunji vybojoval v hlavičkovém souboji s Havlem autové vhazování pro domácí klub.
1'
Hned v první minutě se dopustil domácí Gigli Ndefe ostrého faulu kousek od rohu velkého vápna a Dynamo má tak možnost přímého volného kopu.
1'
Hosté zahájili zápas úvodním výkopem.
1'
Rozhodčí již přivádí hráče na hrací plochu. Domácí budou hrát ve své tradiční modré barvě. Jihočeši v černém.
Pro vyloučení z minulého vzájemného zápasu nebude mít domácí trenér k dispozici Lukáše Červa, jeho protějšek postrádá ze stejného důvodu Marcela Čermáka.
Pro hlavního rozhodčího Tomáše Ulricha se jedná o premiéru v nejvyšší soutěži. Popřejme mu tedy hodně štěstí, ať vkročí do FORTUNA:LIGY tou správnou nohou.

FC Slovan Liberec: Bačkovský – Ndefe, Plechatý, Purzitidis – Fukala, Varfolomejev, Valenta, Frýdek, Mikula (C) – Olatunji, Kozák.
Náhradníci: Vliegen – Rabušic, Doumbia, Lehoczki, Lexa, Rondić, Preisler, Polyák, Ghali, Tupta, Prebsl.
Trenér: Luboš Kozel

SK Dynamo Č. Budějovice: Janáček – Čoudek, Havel, Králik (C) – Penner, Čavoš, J. Hora, Potočný – Adediran, Hellebrand – Hais.
Náhradníci: Šípoš – Broukal, Matoušek, Mic. Škoda, Sluka, Grič.
Trenér: Marek Nikl

Rozhodčí: Ulrich – Hádek, Vyhnanovský; VAR: Hocek, AVAR: Kubr.

SK DYNAMO ČESKÉ BUDĚJOVICE

První duel ve Skupině o umístění se pro domácí nevyvíjel příliš dobře, ale nakonec se přece jen mohlo Dynamo radovat. V jižních Čechách vstoupil do utkání daleko lépe Liberec – po brankách Olatunjiho a Tupty vedl již v desáté minutě 2:0. Avšak o pouhou čtvrthodinu později snížil náskok domácí Hellebrand, před koncem poločasu následně vyrovnal skóre Adediran. Definitivní zvrat dokončil krátce po změně stran kapitán Králik, na což liberecký tým již nedokázal odpovědět. Oba celky navíc přišly kvůli vyloučením o jednoho hráče do odvety, Slovan o Červa, České Budějovice o Čermáka.

Do domácí odvety tak vstupuje Liberec s hratelným výsledkem 2:3. V případě jakékoliv výhry o jednu branku by následovalo prodloužení o délce 2 x 15 minut. Pokud by se ani v něm o postupujícím nerozhodlo, došlo by na penaltový rozstřel.

Pro krátké připomenutí, České Budějovice obsadily v základní části desátou příčku s 35 body. Shodný počet měly také týmy Jablonce a Ostravy, ve prospěch jihočeského celku tak rozhodla vzájemná bilance. Pozici nejlepšího střelce drží i nadále Lukáš Čmelík s pěti zásahy, nejlepším nahrávačem je Jakub Hora se sedmi asistencemi.

FC SLOVAN LIBEREC

Ve Skupině o umístění se hraje o prémii ve výši jednoho milionu korun a zároveň o nasazení do třetího kola MOL Cupu. K tomu však musí Liberec porazit jak České Budějovice v sobotu, tak lepšího z dvojice Mladá Boleslav – Hradec Králové, jinak pro Severočechy sezona končí. O možném finálovém soupeři zdaleka není rozhodnuto, druhý zápas ve Skupině o umístění totiž skončil bezbrankovou remízou. Hradečtí ovšem nastoupí bez Vojtěcha Smrže, který obdržel červenou kartu. V případě postupu by Slovan začínal finále opět venku (21. 5.) a odvetu hrál U Nisy (28. 5.).

Novým lídrem mezi libereckými střelci se po své trefě v Českých Budějovicích stal nigerijský útočník Victor Olatunji, který má na kontě pět zásahů. O druhé místo se dělí hned trojice hráčů: Ľubomír Tupta, Lukáš Červ a Imad Rondić. Všichni nastříleli čtyři góly. Střelcům branek nejčastěji přihrával Christian Frýdek, celkem pětkrát, přičemž jednu asistenci přidal i v minulém duelu.

Vzájemná bilance vyznívá lépe pro liberecké mužstvo. Z posledních dvaceti vzájemných ligových zápasů prohrálo pouze dva, jihočeský celek navíc nezvítězil U Nisy již od listopadu 1996.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 15:00.