Konferenční liga -  ONLINE PŘENOS -  Sparta : FK Partizan - 17. února 2022   21:00

Sparta
Sparta
0:1
(0:0)
FK Partizan
FK Partizan
78' Menig  (Zdjelar)
Sparta
Holec – Suchomel, Vitík, Čelůstka (79. Panák), Hancko – Sáček, Pavelka /C/ – Pešek (67. Ladislav Krejčí st.), Hložek, Karabec (56. Haraslín) – Čvančara (67. Dočkal).
Heča, Kotek – Gabriel, Souček, Polidar, Minčev, Patrák, Ryneš.
Ekberg – Culum, Klyver (SWE)
Praha-Letná
1000 diváků
FK Partizan
Popović – Miljković (58. Živković), Vujačić, Miletić, Urošević – Jojić, Zdjelar – Marković /C/ (63. Jović), Natcho (46. Jevtović), Menig (83. Terzić) – Gomes (63. Milovanović).
Stevanović – Saničanin, Holender, Pavlović, Baždar, Lutovac, Smiljanić.

Držení míče: 55 % : 45 %.
Střely na branku: 1:4. Střely mimo: 1:2. Rohy: 1:2. Ofsajdy: 0:3. Fauly: 17:14.
„Grobari“ nadšeně slaví vítězství před svým kotlem, naopak sparťanská děkovačce pěti stovkám fanoušků na východní tribuně je hodně smutná a rozpačitá. S podobnými výkony nemá Sparta sebemenší naději na úspěch ani v Evropě, ani doma.
Prozatím ale nemusí věšet hlavy, o postupujícím do osmifinále se definitivně rozhodne až v odvetě, která je na programu příští čtvrtek od 18:45 v srbské metropoli.
Fotbalisté Sparty navnadili tisícovku přítomných solidní úvodní čtvrthodinou, po zbytek zápasu se však jejich hra propadla do podobné beznaděje jako v nedělením ligovém duelu s Plzní. Na rozdíl od ligy však nepřišlo žádné zmrtvýchvstání, mizerná hra Letenských se jen prohlubovala a z brejku po chybě Krejčího a nádherné přihrávce Zdjelara přes půl hřiště rozhodl zápas lobem Surinamec Menig.
90+4'
90+4'
Dočkal vyvezl míč, Hložek sklepl za sebe Vitíkovi a ten se úplně ukopl na tribunu.
90+3'
Partizan opakovaně vhazuje a drží míč v blízkosti rohového praporku na svém pravém křídle před hlavní tribunou.
90+1'
Dočkalův centr prodlužoval hlavou Hancko, na zadní tyči se však Panák natahoval po míči marně a míč končí v zámezí.
90+1'
V nastaveném čase získala Sparta první roh, na který uklízí míč hlavou za sebe Živković.
90'
Nastavují se 4 minuty.
90'
Žlutou kartu dostává Ladislav Krejčí st. (AC Sparta Praha). Rozhodčí po faulu Srbů trestá ještě pošťuchávanou v přerušené hře kartami na obě strany.
90'
Žlutou kartu dostává Nikola Terzić (Partizan Bělehrad).
90'
Žlutou kartu dostává Igor Vujačić (Partizan Bělehrad).
89'
Dočkal přišel při kličce o míč, Sáček ho hraničně tvrdě vybojoval zpět. Krejčího následný centr zleva však obrana hostů zvládla.
88'
Vitík si pokryl Milovanoviće a sklepl míč hlavou Holcovi.
86'
Sparta od 10. minuty nevyslala jediný střelecký pokus, dokonce ani nepřesný, celý zápas ještě nekopala roh. Na zvrat má posledních pět minut a nějaké to nastavení, dokáže se vybičovat jako v neděli s Plzní?
84'
Marko Milovanović ťukl míč krásně do tutovky pro Miloše Jojiće, který se řítil sám na brankáře. Holec však teď výrazně podržel Spartu výborným zákrokem tělem.
83'
V dresu Partizanu Bělehrad se loučí s asi dvěma stovkami fanoušků střelec jediné branky Queensy Menig, na jeho místo přichází Nikola Terzić.
83'
Haraslínův průnik končí útočným faulem.
81'
Jako vždy nijak. Obrana Partizanu míč odhlavičkovala.
80'
Jak naloží Sparta s dnešním asi pátým trestným kopem zpoza rohu pokutového území?
79'
Sparta Praha musí přece jen střídat: Ondřej Čelůstka lehce kulhá ze hřiště, nahradí ho Filip Panák.
78'
Partizan právě vstřelil branku!
Ladislav Krejčí nesmyslně odevzdal míč Zdjelarovi, který nádherným padesátimetrovým pasem do běhu nachází QUEENSYHO MENIGA a surinamský křídelník z nájezdu přesně přeloboval vyběhnutého Holce.
77'
Bořek Dočkal poslal kolmici na Hložka, kterému to dnes vůbec nejde a při otočce ztrácí míč.
76'
Rozhodčí přerušuje hru, aby se přesvědčil o zdravotním stavu Ondřeje Čelůstky, který klečí ve vlastní šestnáctce. Naštěstí bude v pořádku.
75'
Hanckovu ránu z dálky srazil ještě na velkém vápně Miletić, který těsně hlídal Hložka.
75'
Slobodan Urošević vystihl Sáčkovu přihrávku do strany na Haraslína a odkopl míč do autu.
73'
Holec zahnal do autu špatnou rozehrávkou Vitíka, který je jinak nejlepším hráčem Sparty.
72'
Na půlící čáře byl při otočce podražen Lukáš Haraslín. Co Sparta s trestným kopem provedla, si raději nepřejte vědět.
71'
Holec si pohlídal Milovanovićův náběh, k míči to měl podstatně blíže.
70'
Za 25 minut hry po přestávce ani jedno z mužstev nevystřelilo, ani nekopalo roh...
69'
Haraslín zajel na útočné polovině do Jevtoviće.
68'
Obětí tvrdého zákroku se stal Sáček, i když spíše vinou toho, že Jevtović nedobrzdil na kluzkém a nepříliš kvalitním trávníku.
67'
Žlutou kartu dostává Adam Hložek (AC Sparta Praha).
67'
Dvěma změnami se pokouší trenér Vrba rozhýbat Spartu: místo Peška a Čvančary míří na hřiště Bořek Dočkal a Ladislav Krejčí starší.
65'
Zhruba od 15. minuty sledujeme podobné trápení Sparty jako v Českých Budějovicích nebo doma s Plzní, i když dnešní výkon přece jen o něco přísnější měřítka snese.
63'
Dvojnásobné střídání v mužstvu Partizanu Bělehrad: ze hřiště odcházejí Ricardo Gomes a Lazar Marković, přicházejí Marko Milovanović a Nemanja Jović.
63'
Sparta se v útoku opět neprosadila a hosté zakopávají míč přes celé hřiště až k Holcovi.
62'
Dnešní utkání sleduje 1000 diváků.
61'
Gomes podržel míč vepředu a předal ho pod sebe Jojićovi, na jeho přihrávku z otočky si ovšem Marković počkal v ofsajdu.
60'
Hanckův křížný pas promáchl Nemanja Miletić, naštěstí pro Partizan nečíhal za bukem nikdo z rudých.
59'
Vitík s pomocí Suchomela zachytil a zneškodnil hrozící útok, který zakládal Jojić.
58'
Střídá také Partizan Bělehrad: odkulhal zraněný Aleksandar Miljković, na jeho místo přichází Marko Živković.
56'
Střídání v týmu AC Sparta Praha: ze hřiště odchází Adam Karabec, přichází Lukáš Haraslín.
56'
Sáček potáhl míč do volného prostoru, mohl klidně i střílet, jenže místo toho zbytečně přihrával na obsazeného Peška.
54'
Hosté postupovali čtyři na tři, jejich kapitán Marković však trefil paty Dávid Hancka. Odražený míč předal Miljkovićovi, jenž se ukopl vnější šajtlí na tribunu.
53'
Pešek však rozehrává mizerně na prvního bránícího hráče.
53'
Na zemi skončil v přehuštěném prostoru Karabec a je tu další z řady nadějně vyhlížejících standardních situací ve prospěch pražského klubu.
51'
Miljković zastavuje skluzem sparťanskou akci po levém křídle.
49'
Queensy Menig přihrává diagonálně rozběhnutému Ricardu Gomesovi do ofsajdu.
48'
Vujačić trefil odkopem do obličeje Čvančaru, který se tak dostal do zajímavého prostoru, svůj průnik však nedokázal využít k zakončení.
46'
Partizan Bělehrad nastoupil s jednou změnou: Bibrase Natcha nahradil na hřišti Marko Jevtović.
46'
Statistiky první půle:
Držení míče 48% – 52%, střely na bránu 1:2, střely mimo 0:2, rohy 0:2, ofsajdy 0:1, fauly 10:4.
Partizan vstoupil do zápasu lépe, Sparta se ale po pár minutách chytla a vytvořila si kromě několika náznaků i vyloženou šanci, kterou však Hanckovi po Peškově centru vyškrábl brankář Popović. Od té doby upadla hra do podprůměru a v další půlhodině se na Letné prakticky nic zajímavého neurodilo. Tak uvidíme, co přinese druhý poločas.
45'
45'
Partizan chvilkově obléhal území Sparty. Lazar Marković sice prostrčil míč přes Hancka, jenže pouze do míst, kde nebyl nikdo v bíločerném.
43'
Suchomel odebral míč čistě Gomesovi na sparťanském velkém vápně.
43'
Adam Hložek našel přízemním centrem na malém vápně jen Nemanju Miletiće, který zakládá dalekým odkopem protiútok. Přes Gomese dostal míč Natcho, po hraničním souboji skončil na zemi a míč posouvá jen k hráčům Sparty.
42'
Hložek neprošel přes přesilu, míč se snažil ještě presingem dobýt zpět Hancko, ale Zdjelar si pod tlakem poradil.
41'
Po nadějné první čtvrthodině je to skutečně trápení. Oba celky jsou zakopané ve svých územích a nejsou schopny založit nebezpečnou akci.
38'
Dál převládají nepřesnosti, Igor Vujačić odevzdává míč nemířeným pasem Spartě.
37'
Miloš Jojić zahnal zpětnou přihrávkou spoluhráče do autu.
35'
Marković ťukl míč do strany, Natchovi skvělým pohotovým rozštěpem zabránil v brejku domácí Vitík.
33'
Prorážení je v šestnáctce soupeře pískáno Sáčkovi.
32'
Žlutou kartu dostává Lazar Marković (Partizan Bělehrad) za podražení Čvančary u postranní čáry.
32'
Dominik Holec však bez problémů dostává pěstmi míč do bezpečí.
31'
Centrovaný míč se vrátil k Uroševićovi, který z voleje nastřelil Suchomela a od něj jde balon na roh.
30'
Karabec ale jen naštvaně máchl rukou. Jeho podebraný pas přizvedl jeden z obránců a číhající Hložek se již k hlavičce nedostal. Jen zbytečně nešikovnou tečí vzal Spartě roh.
29'
Miletić trefil v běžeckém souboji do obličeje Čvančaru, Sparta má další standardku 25 metrů od brány.
29'
Slobodan Urošević po levé straně neprošel, tak přihrál pod sebe Markovićovi, jehož rána ze střední vzdálenosti letí vedle sparťanské svatyně.
28'
Hra ustrnula uprostřed hřiště. Mizernou Markovićovu přihrávku vystihl Čvančara a okamžitě míč odevzdává.
27'
Saša Zdjelar vysunul kolmou přihrávkou Lazara Markoviće, jehož centr srazil šikovně Martin Vitík zpět o tělo opory Partizanu za čáru.
25'
Loktem si na půlící čáře pomohl v souboji Čvančara.
24'
Hanckův centr vyhlavičkoval holohlavý Nemanja Miletić, za chvilku to zkoušel z druhé strany Pešek, ale obrana Partizanu si opět poradila.
23'
Po nepřesnosti bělehradského útoku se kope od brány pražské Sparty.
22'
Natchův nákop však vyhlavičkoval účinnou rybičkou Jakub Pešek.
22'
Saša Zdjelar kolem Suchomela vysunul po zemi Lazara Markoviće, kterého taktickým faulem zasatavil Ondřej Čelůstka.
19'
Michal Sáček však uklouzl a v pádu se dotkl míče rukou. Tři kroky od velkého vápna rozehraje dlouhým odkopem brankář Partizanu Popović.
19'
Miloš Jojić srazil patou Čvančarův nákop k rohovému praporku, Sparta pouze vhazuje.
18'
Hložek přihrál Karabcovi do běhu trochu na paty, po mírném zabrždění jeho ránu zpoza šestnáctky zblokoval obránce.
15'
Z trestného kopu Sparty po faulu na Sáčka těsně minul pěkně zakrouceným provedením zadní tyč Adam Karabec. Byla to spíše pobídka na teč, ale míč proletěl hladce.
14'
Několik metrů před rohem šestnáctky byl podražen Sáček a domácí mají nadějnou příležitost standardky.
13'
Čvančara vyhraným hlavičkovým soubojem prodloužil míč za sebe do běhu Hanckovi, který nakonec po nadějném sólu neprošel přesilou, za ním ještě uzmul míč Karabec, ale přes Miletiće ho neprocpal směrem k bráně.
10'
Tomáš Čvančara vyvinul tlak na brankáře Partizanu, který rozehrál v tísni. Sparta se tak dostala k míči a Pešek připravil první šanci Hanckovi, jehož prudkou hlavičku napříč bránou Aleksandar Popović vyškrabuje.
9'
Peškova zpětná přihrávka míří na kopačky hráčů Partizanu, kteří se vrátili v dostatečném počtu.
8'
O chvilku později přišla od Hancka daleko lepší křížná přihrávka po zemi na Čvančaru, kterého ve vápně skluzem odzbrojil Vujačić.
7'
Spartě zatím skřípe rozehrávka. Hancko posouvá míč po levé straně jen do země nikoho.
7'
Menig obešel Suchomela a mířil na bližší tyč, kde stál připravený Holec.
6'
Adam Karabec se podle názoru rozhodčího nedovoleně probíjel k míči přes Sašu Zdjelara.
5'
Po rohu pálil z druhé vlny opět Marković, ovšem trochu podklouzl a střela končí metr vedle sparťanské pravé tyče.
4'
Bibras Natcho poslal průnikovou přihrávku na Lazara Markoviće, který zprava vypálil tvrdě, ovšem pouze do míst, kde stál brankář Holec. Odražený míč pak raději odhlavičkoval na roh Hancko.
4'
Po sérii soubojů před oběma střídačkami vhazují domácí.
2'
Ricardo Gomes naštěstí pro domácí sklepával míč za sebe naslepo ve sparťanské šestnáctce pouze na kopačky domácího Suchomela.
1'
Tak zápas nezačal úplně šťastně. Martin Vitík posílá hned prvním dotykem po rozehrávce Sparty míč na tribunu.
1'
Oba celky vcházejí na hřiště před bohužel stále jen pouhou tisícovku diváků. Letenští stejně jako v poháru na Slavii s mladíkem Suchomelem v základu budou hrát v rudých dresech a bílých trenýrkách, hosté ze Srbska oblékli své tradiční bílo-černé barvy.

AC Sparta Praha: Holec – Suchomel, Vitík, Čelůstka, Hancko – Sáček, Pavelka – Pešek, Hložek, Karabec – Čvančara.
Náhradníci: Heča, Kotek – Gabriel, Souček, Ladislav Krejčí st., Dočkal, Polidar, Haraslín, Panák, Minčev, Patrák, Ryneš.
Trenér: Vrba

Partizan Bělehrad: Popović – Miljković, Vujačić, Miletić, Urošević – Jojić, Zdjelar – Marković, Natcho, Menig – Gomes.
Náhradníci: N. Stevanović – Saničanin, Holender, Pavlović, Baždar, Živković, Milovanović, Jović, Lutovac, Smiljanić, Jevtović, Terzić.
Trenér: Stanojević

Rozhodčí: Ekberg – Culum, Klyver (SWE).
Vzájemné zápasy Sparty proti srbským soupeřům ještě nikdy nedopadly dobře. V roce 2017 vypadla v předkole s Crvenou Zvezdou na začátku neslavné Stramaccioniho éry po porážkách 0:1 a 0:2, o rok později senzačně nestačila ani na průměrný Spartak Subotica 1:0 a 0:2. Se samotným Partizanem se utkala již v dávné historii. Roku 1966 ve čtvrtfinále Poháru mistrů evropských zemí nestačila československému šampiónovi ani domácí výhra 4:1, v Bělehradě totiž v odvetě rupl 0:5.
Partizan Bělehrad naopak kráčí srbskou ligou neochvějně a vede ji o pět bodů před jediným vážným konkurentem Crvenou Zvezdou. V sezóně ještě nepoznal přemožitele a pouze dvakrát – ve velkém bělehradském derby a překvapivě s Proleterem Novi Sad – ztratil body za remízu. Pět zápasů v řadě navíc „Grobari“ neinkasovali a míří k prvnímu mistrovskému titulu od roku 2015.
Partizan se spoléhá především na kapverdského střelce Ricarda Gomese, který letos nasázel již 23 gólů. Oporou zálohy je Lazar Marković, bývalý hráč Benficy, Liverpoolu či Fenerbahçe.

Srbský vicemistr hrál Konferenční ligu již na podzim. Druhé místo s osmi body vydřel v přímém souboji v závěrečném kole domácí remízou 1:1 s Hušbauerovým Anorthosisem Famagusta.
Sparta Praha zatím předvádí na jaře dvě tváře. Po nudné remíze v Českých Budějovicích vyřadila z poháru po výborném výkonu úhlavního rivala Slavii a v neděli doma po bídných 70 minutách doháněla úspěšně dvoubrankovou ztrátu v ligovém šlágru s Plzní. Bookmakeři tápou a Veřejnost je zvědavá, v jakém rozpoložení se Vrbovi svěřenci ukáží proti silnému soupeři ze Srbska.
V tomto utkání nemůže vedle stále početné marodky nastoupit pro karetní trest ani pravý obránce Tomáš Wiesner.

Do nové „Konferenční ligy“ spadla Sparta z vyšší Evropské, kde v konkurenci Bröndby Kodaň (2:0 a 0:0), Glasgow Rangers (1:0 a 0:2) a Olympique Lyon (3:4 a 0:2) obsadila třetí místo.
Evropské pohárové jaro klepe na dveře, na bohužel stále téměř pražské Letné se představí v předkole Konferenční ligy Partizan Bělehrad. Sparta nedostala výjimku z proticovidových opatření, která se uvolní až v sobotu, a přítomno bude tedy pouhých 1000 diváků, z čehož jen polovina lístků jde do volného prodeje.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 21:00.