Premier League - 20. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Everton : Southampton - 14. ledna 2023   16:00

Everton
39' Onana (D. Gray)
1:2
(1:0)
Southampton
46' Ward-Prowse  (C. Adams) • 78' Ward-Prowse
Everton
Pickford – Coleman /C/ (69. Gordon), Godfrey, Coady, Tarkowski, Mykolenko – Iwobi, Onana, Gueye (82. Simms) – Gray, Calvert-Lewin.
Begović – Davies, Doucouré, Holgate, Maupay, McNeil, Mina.
Brooks – Nunn, Mainwaring
Goodison Park, Liverpool
Southampton
Bazunu – Ćaleta-Car, Lyanco, Salisu – Walker-Peters, Ward-Prowse /C/, Lavia (61. Alcaraz), Elyounoussi (85. Perraud), Diallo (85. Maitland-Niles) – Edozie (61. Armstrong), Adams (85. Mara).
Caballero – Aribo, Djenepo, Oršić.

Z tohoto zápasu je to vše, děkujeme za pozornost.
Držení míče: 53 % : 47 %.
Střely na branku: 4:5. Střely mimo: 5:2. Rohy: 6:4. Ofsajdy: 3:2. Fauly: 7:19.
Silně kritizované vedení Evertonu dostalo další ťafku. Domácí ve druhé půli prohospodařili vedení z gólu Onany a klesli v tabulce Premier League na předposlední 19. místo. Důležité tři body vystřílel poslednímu Southamptonu jeho kapitán Ward-Prowse. Sebevědomí Toffies narušil pár sekund po přestávce a definitivně je pohřbil krásně provedeným přímým kopem v 78. minutě. Saints v lize zvítězili poprvé od 19. října a dali najevo, že jejich pohárové vyřazení Manchesteru City nebylo dílem náhody.
90+4'
90+3'
Maitland-Niles srazil Iwobiho zoufalý nákop na roh. Gray zase nic nevytvořil a totéž platilo o obloučku Gordona. Bazunu ho rezolutně vyboxoval.
90+2'
Lyanco zapomněl balon za sebou. V nouzi sestřelil Coadyho a na konci druhé nastavené minutě spatřil žlutý trest.
90+1'
Průnik Gordona skončil vynuceným centrem. Bazunu ho zvládl jenom vyrazit k Tarkowskimu, jehož volej zablokoval Alcaraz na rohový kop.
89'
Alcaraz prováhal situaci tři na dva. Nic moc po něm nevytěžil ani Mara, který si v pokutovém území pomohl faulem na Mykolenka.
88'
Walker-Peters byl pozdě v souboji s Grayem. Tento faul ve středu pole ho ale mrzet nebude, protože Pickford přetáhl nákop až ke svému brankářskému protějšku.
87'
Simmse přetlačil bezchybně hrající Salisu. Grayův následný centr zase spadl do náruče Bazunua.
86'
Calvert-Lewin byl krátký na nákop Pickforda. Domácí i tak dostali míč pod kontrolu a snaží se najít cestu do šance.
85'
Střídání v týmu Southampton FC:
ze hřiště odchází Mohamed Elyounoussi, přichází Romain Perraud.
85'
ze hřiště odchází Ibrahima Diallo, přichází Ainsley Maitland-Niles.
85'
ze hřiště odchází Che Adams, přichází Sekou Mara.
84'
Ani jsme se nenadáli a dostali jsme se do závěrečné desetiminutovky. Začíná sílit tlak Evertonu, byť Gordon ani Iwobi své přihrávky do vápna nezkompletovali.
83'
Mykolenko se nepodíval, kam přihrává, a postupný útok úplně pokazil. Ne však na dlouho, protože ani hosté daleko nedošli.
82'
Střídání v týmu Everton FC:
ze hřiště odchází Idrissa Gueye, přichází Ellis Simms.
80'
Ani výhra 2:1 teď Southampton z posledního místa Premier League neodlepí. U sestupového pásma je to ale nesmírně našlapané, na čtrnáctý Leicester v live tabulce ztrácí jen dva body.
79'
Hned po rozehrávce ze středového vyrobil Everton velký kiks. Tentokrát je hosté zachránili sami, když se zahnali špatnou přihrávku pro Adamse.
78'
Southampton právě vstřelil branku!
JAMES WARD-PROWSE umlčel Goodison Park krásnou trefou z přímého kopu! Jakoby nic překopl zeď a zatočil balon na přední tyč, ke které se Pickford ani neodrazil.
77'
Graův roh zneškodnil Duje Ćaleta-Car a hosté vyrazili do rychlého brejku. Centr Walkera-Peterse odvrátil Gueye před vápno. Tam došlo k faulu a na světě je zajímavý trestňák.
76'
Grayovu diagonálu prodloužil Alcaraz na rohový kop, protože už za sebou tušil v náběhu Onanu.
75'
Diallo vedle středového kruhu sundal se zemí Gueyeho. Brooks mu druhou žlutou neudělil, ale bez nařízení standardní situace se to obejít nemohlo.
73'
Salisu předvedl další z mnoha senzačních obranných zákroků. Stihl se dostat ke Gordonovi a dokonce získal odkop od branky.
72'
Ward-Prowse se opřel do přímého kopu. Zhruba z třiceti metrů však napálil jenom stojícího Guyeyeho.
71'
Calvert-Lewin se odtrhl od Lyanca. Bazunu jeho závěrečný centr na Gordona odklonil ke Godfreymu a tomu se vpádu nepovedlo dorážku nasměrovat mezi tyče.
70'
Onana z kroku nacentroval z levého křídla. Bazunu rychle letící míč nevyrazil a jen ho lehce posunul na zadní tyč, kde se Godfrey nestihl srovnat na zakončení do prázdné brány.
69'
ze hřiště odchází Séamus Coleman, přichází Anthony Gordon.
69'
Výborně hrající Amadou Onana natáhl krok ve středu hřiště. Ibrahima Diallo zatáhl za ruční brzdu a smířil se se žlutou kartou.
68'
Frank Lampard použije jako prvního žolíka Anthonyho Gordona. Ještě před tím ale bude trnout, protože The Saints zase přitápí pod kotlem.
67'
Coleman s Iwobim distribuovali míč ke Grayovi. Ten na rohu vápna neobešel Salisua a tím se celá akce zbrzdila do ztracena.
66'
Stále častěji vznikají v domácí obraně díry, které se lepí na poslední chvíli. Teď to byl Coady, který zakřižoval pokus Adamse.
64'
James Ward-Prowse měl na ose volno, kterého využil ke střele z dobrých třiceti metrů. Chyběla jí špetka razance, a tak Pickford balon lapil bez možnosti dorážky.
63'
Southampton je zpět na útočné třetině hřiště. Díky Adamu Armstrongovi má Salisu možnost vhazovat kousek vedle vápna.
62'
Adam Armstrong se hned posouval do palebné pozice. Střelu levačkou ale zastavil Godfrey a hostující akci pak definitivně zhatilo nedorozumění mezi Diallem a Salisuem.
61'
ze hřiště odchází Samuel Edozie, přichází Adam Armstrong.
61'
ze hřiště odchází Roméo Lavia, přichází Carlos Alcaraz.
61'
James Ward-Prowse nenašel nikoho v bílém a o následném ambiciózním voleji Dialla se snad ani nemusíme zmiňovat. Před rozehrávkou Pickforda se bude poprvé střídat.
60'
Domácí kapitán Séamus Coleman byl v šestnáctce důraznější než útočící Edozie a na úkor vlastního zdraví posunul balon na rohový kop.
59'
Walker-Peters házel aut na Elyounoussiho. Ten o balon hned přišel a hostující ekipa se s ním musela vrátit ke kopačkám dvacetiletého gólmana Bazunua.
58'
Domácí se v mezihře někde zapomněli, jenže Ward-Prowse se spolu s Elyounoussim v rychlém protiútoku zahnali do míst, odkud Pickfordovi nic nehrozí.
57'
Grayovi se rozehrávka tentokrát nepovedla a i s druhým nákopem letícím před branku Gavina Bazunua si hostující defenziva poradila.
56'
Diallovi neprošlo jasné držení Gueyeho a na programu bude už několikátá standardní situace domácího týmu.
55'
Tak to bylo těsné! Godfrey se na vlastní pěst vydal na útočnou polovinu. Calvert-Lewin se mu hnul na přihrávku do volného prostoru a obráncem tečovaná střela přistála až na horní tyči.
54'
Iwobi vybojoval Pickfordův výkop a adresoval míč dál na Graye. Ten to zkoušel zpoza vápna, ale levačkou přidělal Bazunuovi jen rutinní práci.
53'
Hostů je rázem plné hřiště a Toffies si nevědí rady ani s přechodem přes půlící čáru.
52'
S centrem na přední tyč se popasoval Onana. Edozie míč ve hřišti neudržel a po autu Evertonu došlo k faulu Walkera-Peterse.
51'
Momentum je na straně Southamptonu, který se může těšit na rohový kop. Toho se samozřejmě ujme Ward-Prowse.
50'
Dobrá nálada Goodison Park náhle opustila. Najednou zde panuje hrobové ticho a všichni nervózně vyhlížejí další průběh.
48'
Pickford si dával na čas s odkopem. Scházelo málo a Elyounoussi ho o balon obral. Domácí brankář ho nakonec poslal na Calverta-Lewina do ofsajdu.
46'
Skvostný nástup do druhého poločasu pro tým Nathana Jonese! Neuběhla ani minuta a Che Adams hlavičkou sklepl dalekonosný nákop k noze JAMESE WARDA-PROWSE. Ten si narychlo přehodil balon na levačku. Tím se zbavil Godfreyho a pak po zemi vystřelil do protipohybu Pickforda.
46'
Žluté karty: 0 – 1.
Opatrný začátek až ve dvacáté minutě zpestřila možnost Graye. Pickford na druhé straně likvidoval hlavičku Salisua na gól jsme si proto museli počkat do 39. minuty, kdy z Grayova rohu hlavou udeřil Amadou Onana. Těsně před pauzou byl blízko vyrovnání Ward-Prowse, ale anglický reprezentační gólman Toffies změnu stavu nedovolil.
45+2'
45+2'
Toffies už se viděli v kabině. Poslední akci bránili velmi nekoncentrovaně, Edozie předložil míč Wardu-Prowseovi a ten nebezpečně zamířil do levého dolního rohu, odkud Pickford míč na poslední chvíli vytáhl.
45+1'
Conor Coady inkasoval od vlastního spoluhráče Godfreyho úder rukou do hlavy. O nic vážného ale nejde a brzo se bude moci pokračovat autem Colemana.
44'
Hráči Southamptonu momentálně nejsou ve své kůži. Dlouho si bojácně přihrávali v obraně, aby Salisu odevzdal balon neadresným nákopem.
42'
Lyanco couval před Iwobim tak dlouho, až se Nigerijec rozhodl připravit technický obstřel na zadní tyč. Tu o kousek minul, ale i tak si vysloužil euforický potlesk spokojeného Goodison Parku.
41'
Opět byl vidět Onana. Přetažený centr Graye sklepával do malého vápna a pořádně zavařil Bazunuovi, kterému míč vypadl z rukavic. K žádné gólové dorážce každopádně nedošlo.
40'
Gray okamžitě může usilovat o druhou asistenci. Právě po faulu na jeho osobu je nařízena další standardka, byť tentokrát z delší vzdálenosti od branky.
39'
Everton právě vstřelil branku!
Svůj pracovitý výkon vyšperkoval AMADOU ONANA. Nejlépe ze všech načasoval výskok na Grayův centr z rohového kopu a umístěnou hlavičkou vystřelil Evertonu důležitý vedoucí gól.
38'
Iwobi přenesl těžiště na Colemana. Duje Ćaleta-Car dlouhou přihrávku irského kapitána vyhlavičkoval a Gray pak vytěžil na Walkeru-Petersovi alespoň roh.
36'
Gray odpadl z tvrdého souboje se Salisuem. Podle rozhodčích byl ve hře balon, takže se hvizd neozval.
35'
Už poněkolikáté si Saints, jmenovitě Ward-Prowse a Elyonoussi, mohli dovolit precizní kombinaci v těsném okolí pokutového území. Až do závěrečné fáze se kvůli vystoupení Colemana přesto nepropracovali.
34'
Samuel Edozie nestihl doběhnout do pozice, kam zleva doručoval přízemní centr Walker-Peters. Následovala domácí ztráta a výpad Dialla, kterému střela z delší vzdálenosti hrubě nesedla.
33'
Onana zatím dělá ve středu hřiště spoustu černé práce. Nyní se posunul až k lajně, kde si na něm znovu vylámal zuby Ward-Prowse.
32'
Onana si v konfrontaci dvou osmiček pokryl míč před faulujícím Wardem-Prowsem. Byl to už sedmý nedovolený zákrok hostů, kdežto Everton má dva.
31'
Držení míče: 49 % – 51 %.
30'
Gray kroutil centr od branky, kde Calvert-Lewin klíčový osobní souboj prohrál. Toffies nebudou mít ani aut.
29'
Tempo se postupně zvedá. Z Colemanovy podpory postupného útoku vzešel rohový kop pro Everton.
28'
James Ward-Prowse prokázal prvotřídní kopací techniku. Salisu z jeho rohu hlavičkoval doprostřed branky a tam Pickford vytáhl vynikající reflexivní zákrok.
27'
Elyounoussi zůstal odskočený od domácí obrany na pravém kraji pokutového území. Na zadní tyči čekající Adams na obráncem přizvednutý centr těsně nedosáhl.
26'
Kombinační přechodová fáze v zahuštěném prostoru se hostům vymkla kontrole. Naštěstí pro ně Onana vystřelil se získaným balonem hodně vedle brány.
25'
V akci byla pravá noha Graye. Vzešel z ní až moc vysoký nákop, na který mohl dosáhnout pouze brankář Bazunu.
24'
James Tarkowski vyrazil na útočný výlet. Lyanco ho očividně tahal za dres a dal Evertonu k dispozici standardní situaci.
23'
Všech jedenáct hráčů Southamptonu se rozestavělo na obrannou polovinu. Domácí se tento blok snažili roztáhnout a přitom zacouvali až k Pickfordovi.
22'
Až podezřele snadno se hosté prokombinovali dovnitř vápna. Možná to překvapilo i samotného Elyounoussiho. Dlouho chystaná střela byla zablokována.
21'
Walker-Peters byl Onanou doslova odhozen ke střídačkám. Rozhodčí Brooks musel reagovat hvizdem v neprospěch Evertonu.
20'
Demerai Gray si z hloubky přiběhl pro Mykolenkovu přihrávku do prostoru. První dotek si ale dal trochu delší a z ostrého úhlu přehodil kromě Bazunua celou branku.
19'
Demarai Gray rozhodil míč k Iwobinu, jehož přetažený centr Mykolenko sklepl jen do těla brazilského stopera Lyanca.
17'
Další hostující nákop z vlastní poloviny. Tentokrát do ofsajdu, ve kterém se pohyboval Mohamed Elyounoussi.
16'
Che Adams se jen odevzdaně podíval za přetaženým nákopem Salisua. Úvodní čtvrthodinu zakončí odkop od branky Jordana Pickforda.
15'
Nákop z půlky přistál u Calverta-Lewina. Toho sice nikdo pořádně nebránil, ale stejně vygeneroval naprosto neškodnou střelu hlavou.
14'
Roméo Lavia zezadu zatáhl za levou ruku prchajícího Onanu a za faktický faul na půlce spatřil první žlutou kartu.
13'
Dominic Calvert-Lewin dělal náběh za obranu. Iwobi mu přihrál o sekundu později a našel ho v ofsajdu.
12'
Další setkání Adamse a Tarkowskiho. Skotský útočník Southamptonu si počínal nedovoleně a balon do pohybu uvede Pickford.
11'
Grayův nadýchaný centr byl odvrácen mimo pokutové území. Colemanův další nákop před Tarkowskim pohlídal Adams.
10'
Kyle Walker-Peters udělal faul na Colemana a tým z Liverpoolu se chystá na standardní situaci z pravé části hřiště.
9'
Oba týmy si jsou vědomy, že jim v tomto zápase jde opravdu o hodně. Proto je to zatím takticky vedený boj.
8'
Elyounoussi byl zezadu držen Mykolenkem. Norský legionář neudržel stabilitu a marně se dožadoval zapískání faulu.
7'
Znovu byl Calvert-Lewin v pokutovém území úplně sám, takže ho hosté při centru Iwobiho v pohodě ubránili.
6'
Elyounoussiho nástřel z velké dálky byl domácí obranou vychýlen a pro zpomalený míč si došel zkušený gólman Pickford.
5'
Přehazovaná u středové čáry skončila ofsajdem Southamptonu, který se díky Lyancovi ubránil nepřesnému centru na Calverta-Lewina.
4'
Toffies si zatím nekopli do balonu a velmi brzy se tak ze zaplněných tribun ozývá nespokojené bučení jejich těžce zkoušených fanoušků.
3'
Nejčernější scénář pro Franka Lamparda zatím nenastal. Godfrey se co nevidět vrátí zpátky na trávník.
2'
Ben Godfrey špatně došlápl po vzdušném souboji a hned zkraje zápasu podstupuje ošetření pravé nohy.
1'
Zahajovacího výkopu se zhostili hosté, kteří nastupují v bílých dresech. Everton je v modrém.
1'

Everton FC: Pickford – Coleman (C), Godfrey, Coady, Tarkowski, Mykolenko – Iwobi, Onana, Gueye – D. Gray, Calvert-Lewin.
Náhradníci: Begović – T. Davies, A. Doucouré, A. Gordon, Holgate, Maupay, McNeil, Mina, Simms.
Trenér: Frank Lampard

Southampton FC: Bazunu – Ćaleta-Car, Lyanco, Salisu – Walker-Peters, Ward-Prowse (C), Lavia, Elyounoussi, I. Diallo – Edozie, C. Adams.
Náhradníci: Caballero – Aribo, A. Armstrong, Djenepo, Maitland-Niles, Mara, Perraud, Alcaraz, Oršić.

Southampton FC

Svatí mají v současné sezóně dvě odlišné tváře. V národních pohárech jsou k nezastavení, kdežto v Premier League nezískali od 23. října ani jeden bod. Kvůli prohranému záchranářskému souboji s Nottinghamem klesl Southampton na poslední dvanácté místo, kde mu na záchranu chybí tři body. Vedení klubu proto nezahálelo a přivedlo do svých řad hvězdného Chorvata Mislava Oršiće. Šikovný záložník odehrál první minuty ve čtvrtfinále EFL Cupu, ve kterém mužstvo Nathana Jonese senzačně porazilo Man City 2:0. Na marodce se nachází Bella-Kotchap, Larios, Livramento a Walcott.
Everton FC

Toffies se v minulé sezóně horko těžko zachraňovali a úplně stejné starosti mají také v současnosti. V předchozím kole tým kritizovaného kouče Franka Lamparda prohrál v Goodison Parku 1:4 s Brightonem a propadl se za Nottingham a West Ham až na sestupovou osmnáctou příčku. V týdnu ještě stihl vypadnout z FA Cupu po prohře 1:3 s Manchesterem United. Everton má po odchodu Richarlisona druhou nejslabší ofenzivu v soutěži. Za osmnáct zápasů oslavil jen čtrnáct gólů a pouze Gordon s Grayem jich mají na kontě alespoň tři. Na listině zraněných jsou Townsend, Patterson, Keane, Garner a Alex Iwobi.
Všem fotbalovým příznivcům přeji příjemné chvíle u sledování textového přenosu ze zápasu dvacátého kola anglické Premier League. Od šestnácti hodin se můžeme těšit na konfrontaci mezi Evertonem a Southamptonem!
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 16:00.