Premier League - 36. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Southampton : Fulham - 13. května 2023   16:00

0:2
(0:0)
Fulham
48' Vinícius  (Reed) • 72' Mitrović  (H. Wilson)
Southampton
McCarthy – Walker-Peters, Lyanco, Bednarek, Maitland-Niles (82. A. Armstrong) – Onuachu (62. Mara), Lavia, Ward-Prowse (C), S. Armstrong (73. Djenepo) – Alcaraz (73. Elyounoussi), Walcott (62. Sulemana).
Bazunu – Ćaleta-Car, Bree, Aribo.
Bramall – Eaton, Meredith.
St. Mary's Stadium, Southampton
Fulham
Leno – A. Robinson, Diop, Adarabioyo, Tete – Reed, Palhinha (77. Lukić) – Willian (78. Solomon), Cairney (C) (69. Decordova-Reid), H. Wilson (78. Kebano) – Vinícius (65. Mitrović).
Rodák – Duffy, Soares, Harris.

To je ode mne pro dnešek vše, přeji vám příjemný zbytek večera. Napočtenou někdy příště!
Cottagers budou příští týden v předposledním utkání sezóny hostit Crystal Palace, Southampton pak čeká výjezd na půdu aktuálně osmého Brightonu.
Máme hotovo, Southampton se minimálně na jednu sezónu loučí s Premier League! Kdo dnes čekal boj o záchranu do posledních minut, byl asi výkonem Saints hodně zklamán. Fulham tři body uhrál, jak se lidově říká, "v suchém triku", papírově slabšího soupeře naprosto hladce sestřelil a díky výhře se aspoň dočasně posunul do horní poloviny tabulky.
Držení míče: 35 % : 65 %.
Střely na branku: 1:4. Střely mimo: 4:5. Rohy: 1:8. Ofsajdy: 4:1. Fauly: 17:12.
90+4'
90+4'
Definitivní tečku za utkáním udělal prudkou ranou Solomon, jehož zakončení připravený McCarthy vyrazil. V Southamptonu máme dohráno.
90+3'
Utkání se dohrává opravdu před velmi skromnou diváckou kulisou, pro fanoušky Saints to musí být nepříjemný pohled. Je to definitivní, na St Mary's Park se bude po dekádě znovu hrát jen druhá liga.
90+2'
Dlouhý balón na střed hřiště byl hráčem Southamptonu vyražen do zámezí, útok Fulhamu tak byl zabržděn.
90+1'
Decordova-Reid se na kraji vápna pokusil posunout míč na střed na Mitroviće, jeden z protihráčů ho ale měl přečteného a balón zachytil.
89'
Djenepo fauloval Teteho na hostující polovině hrací plochy. Nemalá část domácích fanoušků opouští tribuny, poslední minuty už jsou jen formalitou.
87'
Domácí tentokrát zahráli roh nakrátko, jenže jejich snažení na pravé straně hřiště ukončil útočný faul Lukiće. Southampton se tak vrací na balón.
85'
Manor Solomon řeší nějaký zdravotní problém. Zdá se, že Fulham bude nucen duel dohrát v deseti.
84'
Mitrović se krásným vzdušným pasem pokusil připravit zakončení pro Kebana, jako první se ale k letícímu balónu před McCarthym dostal jeden z domácích hráčů a vyrazil ho za svatyni Southamptonu.
83'
Sulemana se rozhodl vzít věci do svých rukou a kousek před hranicí hostujícího vápna vypálil. Jeho zakončení bylo zblokováno, je z toho roh pro domácí.
82'
Střídání v týmu Southampton FC:
ze hřiště odchází Ainsley Maitland-Niles, přichází Adam Armstrong.
81'
Míříme do finiše. Saints mají deset minut obrat, jinak po jedenácti letech v nejvyšší soutěži zamíří do o patro níž. Fulham je ale k ničemu nepouští a nechce připustit drama, hosté podávají skvělý výkon.
79'
Domácí kličkovanou před Lenem ukončuje postranní rozhodčí, který Southampton nachytal v ofsajdu.
78'
Střídání v týmu Fulham FC:
ze hřiště odchází Willian, přichází Manor Solomon,
ze hřiště odchází Harry Wilson, přichází Neeskens Kebano.
77'
ze hřiště odchází João Palhinha, přichází Saša Lukić.
77'
Moussa Djenepo (SOT) nedokázal držet krok s dravým Reedem a byl nucen ho zastavil nedovoleným způsobem, za což nyní dostává varování.
75'
Fulham připravuje hned trojnásobné střídání, což bude z jejich strany dnes už vše. Útok Southamptonu teď k větší šanci nevedl, hosté si situaci pohlídali.
74'
Saints získávají standardku na pravé straně hřiště. Připomeňme jen, že domácí nyní musí v posledních patnácti minutách vstřelit hned tři branky, aby odvrátili definitivní sestup z Premier League.
73'
ze hřiště odchází Carlos Alcaraz, přichází Mohamed Elyounoussi,
ze hřiště odchází Stuart Armstrong, přichází Moussa Djenepo.
72'
Fulham právě vstřelil branku!
V Southamptonu už je to o dvě branky a nebyl u toho nikdo jiný než ALEKSANDAR MITROVIĆ! Navrátilec do hostující sestavy se uvolnil ve vápně a krásnou hlavičkou přetavil Wilsonův centr v další přesný zásah Fulhamu – 0:2!
70'
Decordova-Reid pouhých pár sekund po vstupu na trávník vybojoval pro svůj tým roh, míč za McCarthyho tentokrát poslal bránící Bednarek.
69'
ze hřiště odchází Tom Cairney, přichází Bobby Decordova-Reid.
68'
Nepovedená domácí přihrávka končí za Lenem, uvidíme další odkop v podání německého strážce hostující klece. Cottagers ale ještě předtím vystřídají.
67'
Po Armstrongově centru zleva se ve vápna natahoval Alcaraz, kterého ale uhlídal Robinson a hlavou letící balón odrazil pryč od Lenovy svatyně.
66'
Fulham má převahu nejen na hřišti, ale také v ochozech. Hosté mají na St Mary's Stadium domácí atmosféru, Mitrović se dočkal vřelého přivítání.
65'
ze hřiště odchází Carlos Vinícius, přichází Aleksandar Mitrović.
64'
Walker-Peters chtěl dlouhým nákopem na pravou stranu vysunout dopředu Maitlanda-Nilese, jenže svou nabídku nenasměroval vůbec přesně.
63'
Fulham teď vytáhl z rukávu hodně krkolomnou kombinaci, ze které se mu nepodařilo vyslat střelu na domácí svatyni. McCarthy si jistě oddechl.
62'
ze hřiště odchází Theo Walcott, přichází Kamaldeen Sulemana,
ze hřiště odchází Paul Onuachu, přichází Sékou Mara.
61'
Aleksandar Mitrović se připravuje naskočit do hry. Uvidíme, za jak dlouho se objeví na trávníku.
60'
Fulham má balón pod kontrolou a pomalu se posouvá k McCarthymu, který už pár minut nemusel zasahovat. To se ovšem dost možná brzy změní.
59'
Robinson nyní střeží míč před svou bránou a přemýšlí, kudy by jej mohl zahrát dopředu.
58'
Cairneyho vzdušnou přihrávku teď Maitland-Niles hlavou tečoval mimo dosah nabíhajícího Wilsona. Míč končí v zámezí, uvidíme tak vhazování Fulhamu.
57'
Reed za středovou čarou poslal k zemi Alcaraze. Faul sice odpískán byl, karta ale zůstává v kapse sudího.
56'
Vinícius se snažil zabrnkat na nervy McCarthyho a nechtěl se od něj odlepit, domácímu brankáři se nicméně nakonec podařilo rozehrát míč nakrátko.
55'
Dlouhá přihrávka do vápna na Walcotta končí u připraveného Lena, z toho šance Saints nebude.
54'
Tohle nebylo vůbec marné, v ochozech to teď po hlavičce Paula Onuacha zašumělo! Nigérijský útočník chtěl přetavit centr z pravé strany v gól, míč ale poslal kousek nad břevno.
53'
Rozhodčímu Bramallovi došla trpělivost, Romeo Lavia (SOT) vidí po dalším faulu žlutou kartu.
51'
Cairney nyní zahrál míč dozadu na Lena, který jej obratem poslal daleko od své šestnáctky.
50'
Cottagers jsou i nadále aktivní, jeden zásah jim evidentně nestačí. Southamptonu se nedaří dostat hru pod kontrolu, hosté mají dění pod kontrolou.
48'
Tak to je hodně hořká pilulka pro Southampton, který jen pár sekund po neuznaném zásahu Alcaraze inkasuje! Fulham využil laxnosti domácí obrany a CARLOS VINÍCIUS otevřel skóre po zachycení Reedovy přihrávky z pravé strany. Útočníka ve vápně nikdo nehlídal – 0:1!
48'
Saints mohli jít do vedení, ale trefa Alcaraze nakonec neplatí! Domácí borec se prosadil z rychlého brejku, přihrávku jednoho ze spoluhráčů si ale zpracoval v ofsajdové pozici!
47'
Southampton skvěle zavřel levou stranu hřiště a nedovolil Willianovi s Robinsonem vytvořit nějakou větší šanci pro hostující borce, McCarthy byl bez práce.
46'
Hned v úvodních sekundách je k vidění faul, Lavia na středovém kruhu přidržel útočícího Cairneyho.
46'
První půle na St. Mary's Stadium nabídla jednostrannou podívanou. Fulham měl jednoznačně více ze hry a ve statistice držení míče zatím vysloveně dominuje (69 %), kvůli poměrně chabé koncovce ale dosud McCarthyho pořádně neohrozil. Southampton pak malé záchvěvy aktivity též nepřetavil ve větší šanci, a skóre je tak bezbrankové. Uvidíme, jak se duel bude vyvíjet dál.
Druhý poločas začne přibližně v 17:04.
45+1'
45+1'
U postranní čáry teď byla k vidění ještě nějaká strkanice mezi Maitlandem-Nilesem a pravděpodobně Robinsonem, rozhodčí musí ještě uklidňovat vášně.
44'
Domácí si teď nerozuměli na středu a nepovedenou vracečkou nadělili hostům outové vhazování.
43'
Úvodní část hry se převážně jen dohrává. Fulham nyní drží míč u své klece, dopředu se nežene.
42'
Domácí gólman po malé domů nakopl míč až ke středové čáře, kde se o něj nyní bojuje.
41'
První poločas se pomalu ale jistě chýlí ke konci. Svatyně Southamptonu je znovu pod tlakem, Cottagers hledají cestu zpět před McCarthyho.
40'
Zatím největší šanci dnešního utkání teď měl Willian! Hostující borec si ve vápně hezky zpracoval balón a následně ho poslal přesně mezi tři tyče, jenže těsně před brankovou čarou ho hlavou zblokoval bránící Lyanco!
38'
Armstrong uhlídal Teteho pouze za cenu rohového kopu, Fulham dostává další šanci před pauzou udeřit.
37'
Nedovoleně si nyní podle hlavního rozhodčího počínal pro změnu jeden z hostů, a sice Kenny Tete. McCarthy bude odkopávat míč pryč od domácí klece.
36'
Alcaraz neprožívá zrovna dvakrát povedenou pasáž hry. Po nepovedené střele a nepřesné přihrávce se teď prezentoval okatým faulem na Cairneyho.
35'
Hra se v posledních minutách opticky vyrovnává. Southampton je na balónu o trochu častěji než Fulham, stále se mu ale nedaří proniknout z Lenovi.
34'
Cairney zachytil Alcarazovu přihrávku a obratem se pokusil vysunout do brejku Viníciuse, který ale na balón nedosáhl. Míč má obrana Saints.
33'
Alcarazovi ukvapená střela z velké vzdálenosti vůbec nesedla, míč šel pár metrů vedle hostující svatyně.
31'
Cottagers mají stále na pažitu převahu, byť o něco méně výraznou než předtím. Jejich hru nicméně i nadále doprovází velké trápení v koncovce.
30'
Domácí zpevnili svou obranu, neodbytný Bednarek teď Viníciusovi nedovolil nasměrovat míč před McCarthyho. Fulham však i nadále krouží u vápna.
29'
Pojďme se ale znovu pořádně zaměřit na to, co se děje na hřišti. Dění se drží na středu hrací plochy, ani jednomu týmu se teď nedaří na delší dobu zkrotit neposledný míč. Ten tak často mění majitele.
28'
Kontrola je u konce, hosté mají smůlu. Pokutový kop k vidění nebude, McCarthy si jistě oddechl.
26'
Snad všichni hráči Fulhamu na hřišti si stěžují, že někdo z domácích teď před McCarthym odehrál míč rukou. Situaci se věnuje VAR. Dění mezitím běží dál, Saints se ujali balónu a míří do útoku.
25'
Hosté ovšem dostávají další příležitost potrápit McCarthyho, uvidíme jejich standardku.
24'
Cottagers už poněkolikáté zkusili centr z pravé strany, který jim opět nepřipravil žádnou větší šanci. Fulham zatím míče do domácího vápna sází celkem na náhodu, chybí tomu nějaká větší souhra v útoku.
23'
Armstrong se zbavil Teteho a zkraje vápna donutil Lena zasáhnout, německý gólman byl i tentokrát připraven. Sledujeme povedenou pasáž ze strany Saints.
21'
Onuachu využil poněkud laxního přístupu hostující obrany, vybojoval míč pár metrů před šestnáctkou Fulhamu a obratem zakončil. Leno si připisuje první zákrok, slabší střela ho příliš nepotrápila.
20'
Lavia to teď ovšem na soupeřově polovině hřiště trochu přehnal s důrazem, jeho faul definitivně ukončuje pobyt Saints před bránou Bernda Lena.
19'
Vidíme další náznaky aktivity ze strany Southamptonu, což zatím tiché ochozy stadionu znatelně probralo. Zpozornět musel též gólman Leno.
18'
Domácí se poprvé dostali do útoku. Po pěkné dlouhé přihrávce před Lena pronikl Walcott, kterého Robinson zvládl zastavit až ve vápně.
16'
Místo Teteho tentokrát zprava zahrál míč do vápna Reed, jeho pokus ale jeden z domácích vytěsnil.
15'
Fulham Teteho centr nezvládl přetavit v nějakou výraznější šanci, nikdo z hostů se před McCarthyho nedostal včas. Saints se dostávají na balón.
14'
Willian tentokrát roh zahrál na zadní hranici vápna, kde číhal volný Cairney. Ten se následně prezentoval prudkou ranou z voleje, která ale byla zblokována.
12'
No, tohle šlo určitě vymyslet mnohem lépe. Tosin Adarabioyo chtěl překvapit McCarthyho ranou z obrovské vzdálenosti, jenže svatyni Saints velmi výrazně minul. Domácí gólman bude odkopávat.
11'
Vysunutý Alcaraz chtěl rozhodit Adarabioya a donutit ho chybovat, hostující obránce se tak pro jistotu rozhodl míč poslat až úplně dozadu na Lena.
10'
Prvních deset minut je skoro za námi. Na St. Mary's Stadium je to zatím hra na jednu bránu, Southampton začátek zápasu kompletně zaspal a stále se nechytil.
9'
Tosin hlavou tečoval Willianův nákop pár metrů vedle domácí svatyně. Jeho nepřesný pokus se ale do statistik počítat nebude, Cottagers totiž byli v ofsajdu.
8'
Willian od praporku poslal míč do chumlu hráčů ve vápně, což k větší šanci nevedlo. Pár sekund nato byl kousek za šestnáctkou faulován Cairney, a Fulham tak získává standardku z poměrně slibné pozice.
7'
Lyanco si na pravé straně pohlídal útočícího Reeda a skluzem poslal míč za McCarthyho, který tak bude za malou chvíli čelit dalšímu hostujícímu rohu.
6'
Walker-Peters přetnul kombinaci Fulhamu ve vápně a vynesl míč ven z domácí šestnáctky, Southampton se může pokusit poprvé v utkání zaútočit.
5'
Wilson hlavičkou poslal míč do bránícího Maitlanda-Nilese, od kterého se balón odrazil za bránu. Hosté si tak vyzkouší první roh dnešního duelu.
4'
Tete nákopem přesunul hru nalevo, kde číhal Willian. Fulham kontroluje dění a nepouští soupeře k míči.
2'
Cottagers rozvíjí hru po pravé straně, jejich snaha proniknout k McCarthymu ale zatím ovoce nenese.
1'
Hned v úvodní minutě utkání je k vidění první faul, kterého se dopustil domácí Onuachu. Fulham tak získává balón na své polovině hrací plochy.
1'
Úvodní výkop obstarají Saints, jdeme na věc!
Oba kluby nastupují na hrací plochu. Domácí dnes budou hrát v bílých dresech se svislým červeným pruhem, hosté pak sáhli po své černé sadě.
Ještě jednou vás zdravím a přeji vám příjemné sobotní odpoledne, start utkání se pomalu blíží. Níže si můžete prohlédnout dnešní kompletní sestavy.

Southampton FC: McCarthy – Walker-Peters, Lyanco, Bednarek, Maitland-Niles – Onuachu, Lavia, Ward-Prowse (C), S. Armstrong – Alcaraz, Walcott.
Náhradníci: Bazunu – Ćaleta-Car, Bree, Aribo, Djenepo, Sulemana, Elyounoussi, A. Armstrong, Mara.
Trenér: Rubén Sellés.

Fulham FC: Leno – A. Robinson, Diop, Adarabioyo, Tete – Reed, Palhinha – Willian, Cairney (C), H. Wilson – Vinícius.
Náhradníci: Rodák – Duffy, Soares, Kebano, Lukić, Mitrović, Harris, Solomon, Decordova-Reid.
Trenér: Marco Silva.

Rozhodčí: Bramall – Eaton, Meredith.
PRVNÍ VZÁJEMNÝ ZÁPAS

První vzájemné střetnutí dnešních soupeřů se odehrálo na loňského Silvestera, přičemž Fulham tehdy slavil zisk tři bodů za výsledek 2:1. K výhře mu pomohl zásah Palhinhy a vlastní gól Warda-Prowseho, přičemž druhý jmenovaný hráč později svou minelu odčinil a poslal míč též do sítě soupeře. Kdo se bude radovat dnes?

31. 12. 2022: Fulham – Southampton 2:1 (1:0)

Branky: 32. Ward-Prowse (vl.), 88. Palhinha (Tete) – 56. Ward-Prowse.

Neproměněná penalta: 90+6. Mitrović (FHM), brankář Bazunu zneškodnil.

Žluté karty: 70. Elyounoussi (SOT).

Držení míče: 62 % : 38 %.
Střely na branku: 2:3. Střely mimo: 5:4. Rohy: 4:4. Ofsajdy: 1:0. Fauly: 8:13.

Fulham FC: Leno – Robinson, Ream (C), Diop, Tete – Palhinha, Reed (62. Cairney) – Willian, Pereira (90+8. Adarabioyo), de Cordova-Reid (62. James) – Mitrović. Hlavní trenér: Marco Silva.

Southampton FC: Bazunu – Salisu (90. Lavia), Bella-Kotchap, Lyanco – Walker-Peters, Elyounoussi (90. Mara), Ward-Prowse, Maitland-Niles (90. A. Armstrong) – Edozie (77. Perraud), Aribo (67. S. Armstrong) – Adams. Hlavní trenér: Nathan Jones.
FULHAM FC (10. místo)
35 Z, 14–6–15, 50:49 (+1), 48 bodů

Na západě Londýna to vypadá na o poznání klidnější závěr sezóny. Fulham se možná nenachází v úplně ideální herní formě, jelikož z posledních deseti ligových utkání vyhrál pouze tři, na rozdíl od domácích se ale nachází v klidném středu tabulky. O obavách o setrvání v soutěži tak rozhodně nemůže být řeč, což je pro fanoušky Cottagers jistě celkem příjemná změna.

Tým trenéra Silvy se dnes bude snažit navázat na povedený výkon z posledního kola, ve kterém poměrně hladce přejel Leicester – dalšího z adeptů na černého Petra. V 51. minutě tehdy vedl už 4:0, přičemž lišky pak skóre kosmeticky upravily na konečných 5:3.

35 Z, 6–6–23, 31:64 (-33), 24 bodů

Premier League dnes odpoledne dost možná pozná svého prvního sestupujícího, kterým by mohl být právě Southampton. Jeho osud totiž po pondělní těsné porážce na půdě Nottinghamu visí na vlásku a dnes musí proti Fulhamu bezpodmínečně vyhrát, jinak bude jeho pád do Championshipu definitivní.

Svěřence kouče Sellese přitom rozhodně nelze nařknout z toho, že by zápas s Forestem nějak podcenili. Saints se v divoké přestřelce do posledních minut snažili získat aspoň jeden jediný bod, ale po konci utkání nakonec platil stav 3:4. Podaří se jim na krutou prohru rychle zapomenout a zaskočit papírově silnějšího soka?

Carlos ALCARAZ – 15 Z, 4 branky
Příjemnou sobotu u sledování Premier League! Anglická fotbalová sezóna se pomalu chýlí ke konci, v rámci 36. kola na sebe dnes narazí Southampton a Fulham.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 16:00.