LOH v Londýně 2012 | Historie | Rio 2016 | iSport.cz
9. května 2016 • 14:14

LOH v Londýně 2012

Autor: tsch
TOP VIDEA
Sparta - Jablonec: Naprostá nádhera! Kanga vymetl růžek Hrubého brány, 2:0 Sparta - Jablonec: Naprostá nádhera! Kanga vymetl růžek Hrubého brány, 2:0
Vítejte u Petra Nedvěda! Bývalý útočník ukázal svůj luxusní byt Vítejte u Petra Nedvěda! Bývalý útočník ukázal svůj luxusní byt
VŠECHNA VIDEA ZDE

Hry, které byly velmi britské, ať už se to bere kladně nebo záporně. Češi tu zanechali nejen sportovní dojmy.Pro Londýn to nebyla vůbec premiéra. Olympiáda se tu konala už v roce 1908, a pak po válce v roce 1948. Ta v roce 2012 byla ale velkolepá a povedla se v podstatě ve všech směrech.

Sportoviště v Londýně

Jednou z věcí, která se pořadatelům olympiád často vytýká je, že sportoviště po události osiří nebo se využívají jen málo. Londýn si s tímto problémem poradil elegantně. Hlavní stadion postavil přímo v Londýně, ale jeho konstrukce byla rozmontovatelná, aby šel po skončení her stadion přesunout tam, kde bude mít využití, což se také stalo.

Zahajovací ceremoniál

Zahajovací ceremoniál se všem zapsal do mysli mnohými zvláštnostmi – specifickým příchodem královny po boku Jamese Bonda, scénkou mistra Beana či průřezem britských kapel. Nejvíce strhující ale samo sebou byly sportovní výkony. Britským sportovcům se podařilo umístit v celkovém medailovém hodnocení na třetím místě, za Spojenými státy a Čínou.

Češi na LOH v Londýně

Česká stopa na londýnských hrách byla hluboká. Diváci se při nástupu bavili holínkami tvořícími výbavu českých sportovců, a co skutečně zaujalo, byl Český dům.

Český dům v Londýně

Český dům byl v Londýně poprvé otevřený pro veřejnost a zahrnoval nejen zázemí, ale i kulturní program. Podle médií byl Český dům jedním z vůbec nejlepších, které v Londýně byli k vidění. Velmi zaujala plastika klikujícího autobusu Davida Černého.

Pro Českou republiku v Londýně medaili vybojovali:

Zlato

Miroslava Knapková (skif)
Barbora Špotáková (oštěp)
David Svoboda (pětiboj)
Jaroslav Kulhavý (cyklistika MTB)

Stříbro

Vavřinec Hradílek (kanoistika, slalom)
Onřej Synek (skif)
Andrea Hlaváčková a Lucie Hradecká (tenis, čtyřhra)

Bronz

Adéla Sýkorová (sportovní střelba)
Zuzana Hejnová (400 m překážek)
Jan Štěrba, Josef Dostál, Daniel Havel, Lukáš Trefil (kanoistika)

 
Články odjinud


Články odjinud