Poslední zápasy

ME v basketbalu žen 2017 v Hradci Králové a Praze

Mistrovství Evropy v basketbalu žen 2017 se koná od 16. června do 25. června v České republice, základní skupiny se odehrají v Praze a v Hradci Králové, play off pak už hostí jen Praha. FIBA EuroBasket Women se koná každé dva roky, v Česku se naposledy hrálo v roce 1995 a domácí reprezentace tehdy skončila sedmá. České basketbalistky tak na evropském šampionátu 2017 budou daleko více chtít navázat na domácí mistrovství světa v roce 2010, kde se senzačně dostaly až do finále, ve kterém podlehly USA a mohly slavit stříbrné medaile. Česká reprezentace nicméně s generační obměnou v Evropě trochu vyklidila pozice, jejím posledním cenným kovem je zlato z ME 2005 v Turecku, na minulém evropském šampionátu skončily až jedenácté, zlato získaly Srbky. Podaří se to týmu trenéra Ivana Beneše změnit před domácími fanoušky v Hradci Králové a v Praze?

ME basketbalistek 2017 v Česku se zúčastní celkem 16 týmů, které jsou rozděleny do čtyř základních skupin. Skupina A (Maďarsko, Ukrajina, Česko, Španělsko) a skupina B (Bělorusko, Turecko, Slovensko, Itálie) se odehrají na Zimním stadionu v Hradci Králové, skupina C (Srbsko, Slovinsko, Francie, Řecko) a skupina D (Lotyšsko, Belgie, Černá Hora, Rusko) v hale Královka v Praze. Vítězky základních skupin si zajistí postup přímo do čtvrtfinále, týmy na druhém a třetím místě ve skupině se utkají o postup do play off v předkole (ve stejné hale podle klíče A2-B3, B2-A3, C2-D3, D2-C3). Čtvrtfinále, semifinále a finále se odehraje v O2 Areně Praha.

Český tým v posledních letech postupně opustily největší opory jako Hana Horáková, Eva Vítečková či Jana Veselá, takže kouč Ivan Beneš musí spoléhat na mladší generaci hráček v čele s Alenou Hanušovou či Terezou Vyoralovou. Do kádru pro domácí mistrovství Evropy v basketbalu žen 2017 by se ale měla vejít i Kateřina Elhotová, která se na palubovky vrací po mateřské dovolené. Výraznou posilou by měla být i hvězda USK Praha Kia Vaughnová, Američanka, která na začátku roku dostala české občanství.

Organizátoři ME v basketbalu žen představili oficiální hymnu šampionátu, kterou nazpívala Olga Lounová, mistrovství bude doprovázet také taneční soutěž. Maskotem mistrovství Evropy basketbalistek je létající víla Shiny.

Články odjinud


Články odjinudKlasická verze
Mobilní verze