Poslední zápasy

ME v basketbalu žen 2017 v Hradci Králové a Praze

Mistrovství Evropy v basketbalu žen 2017 se koná od 16. června do 25. června v České republice, základní skupiny se odehrají v Praze a v Hradci Králové, play off pak už hostí jen Praha. FIBA EuroBasket Women se koná každé dva roky, v Česku se naposledy hrálo v roce 1995 a domácí reprezentace tehdy skončila sedmá. České basketbalistky tak na evropském šampionátu 2017 budou daleko více chtít navázat na domácí mistrovství světa v roce 2010, kde se senzačně dostaly až do finále, ve kterém podlehly USA a mohly slavit stříbrné medaile. Česká reprezentace nicméně s generační obměnou v Evropě trochu vyklidila pozice, jejím posledním cenným kovem je zlato z ME 2005 v Turecku, na minulém evropském šampionátu skončily až jedenácté, zlato získaly Srbky. Podaří se to týmu trenéra Ivana Beneše změnit před domácími fanoušky v Hradci Králové a v Praze?

ME basketbalistek 2017 v Česku se zúčastní celkem 16 týmů, které jsou rozděleny do čtyř základních skupin. Skupina A (Maďarsko, Ukrajina, Česko, Španělsko) a skupina B (Bělorusko, Turecko, Slovensko, Itálie) se odehrají na Zimním stadionu v Hradci Králové, skupina C (Srbsko, Slovinsko, Francie, Řecko) a skupina D (Lotyšsko, Belgie, Černá Hora, Rusko) v hale Královka v Praze. Vítězky základních skupin si zajistí postup přímo do čtvrtfinále, týmy na druhém a třetím místě ve skupině se utkají o postup do play off v předkole (ve stejné hale podle klíče A2-B3, B2-A3, C2-D3, D2-C3). Čtvrtfinále, semifinále a finále se odehraje v O2 Areně Praha.

Český tým v posledních letech postupně opustily největší opory jako Hana Horáková, Eva Vítečková či Jana Veselá, takže kouč Ivan Beneš musí spoléhat na mladší generaci hráček v čele s Alenou Hanušovou či Terezou Vyoralovou. Do kádru pro domácí mistrovství Evropy v basketbalu žen 2017 by se ale měla vejít i Kateřina Elhotová, která se na palubovky vrací po mateřské dovolené. Výraznou posilou by měla být i hvězda USK Praha Kia Vaughnová, Američanka, která na začátku roku dostala české občanství.

Organizátoři ME v basketbalu žen představili oficiální hymnu šampionátu, kterou nazpívala Olga Lounová, mistrovství bude doprovázet také taneční soutěž. Maskotem mistrovství Evropy basketbalistek je létající víla Shiny.

Články odjinud


Články odjinud