Mistrovství světa v ledním hokeji 2022 se koná od 13. do 29. května ve Finsku. Šampionát hostí Helsinky a Tampere, titul obhajuje Kanada. Kvůli invazi na Ukrajinu bylo z MS vyloučeno Rusko a Bělorusko.

Program MS v hokeji 2022 >>

Čeští hokejisté vstoupili do turnaje výhrou nad Velkou Británií 5:1, následně ale přišly porážky se Švédskem 3:5 a Rakouskem 1:2 po nájezdech. O postup do čtvrtfinále ze skupiny B Češi zabojují ještě s Lotyšskem, Norskem, USA a domácím Finskem.

Od roku 2012 je elitní skupina mistrovství světa rozdělena do dvou skupin po osmi týmech, ze kterých čtyři nejlepší týmy postupují přímo do čtvrtfinále a poslední z každé skupiny přímo sestupuje do nižší Divize I. Tento herní systém by měl podle IIHF upevnit pozici silných týmů a zmenšit význam překvapivých výher. 

Československo, potažmo samostatné Česko, na mistrovství světa v ledním hokeji posbíralo celkem 46 medailí. Přesněji 12 zlatých, 13 stříbrných a 21 bronzových cenných kovů. Řadí se tak mezi historicky nejúspěšnější týmy MS v hokeji. Nejvíce medailí vybojovala reprezentace Kanady (51), která společně s Ruskem (do roku 1991 SSSR) vede i v počtu prvních míst se ziskem 27 nejcennějších kovů. Poslední medaili z MS ale český tým přivezl naposledy v roce 2012, kdy získal ve Finsku a Švédsku bronz.

První mistrovství světa proběhlo v roce 1920 v rámci LOH v Belgii, kde triumfovali Kanaďané a Češi brali bronz. Turnaj se od roku 1930 s výjimkou válečných let (1940-46) a roku 2019 koná každý rok.

Články odjinud


Články odjinud