„Vetřelec“ Hopkins píše historii boxu. Chce kralovat i v 50 letech

Bernard Hopkins předvádí i ve svém věku fantastické výkon
Bernard Hopkins předvádí i ve svém věku fantastické výkonZdroj: Reuters
frc
Box
Začít diskusi (0)

Někdo na prahu padesátých narozenin objíždí lékaře, někdo se těší na to, že si už za pár let bude užívat klidné stáří. Jen jeden muž ale v tomto věku boxuje na nejvyšší úrovni a vládne světu. Bernard Hopkins sjednotil v neuvěřitelných 49 letech dva tituly mistra světa. Navíc poté, co ve velkém stylu vyškolil o 19 roků mladšího Kazacha Bejbuta Šumenova.

Byl to další moment, který ukázal, že ve sportu může být věk pouze nicotná statistika. Boxer Bernard Hopkins obhájil ve 49 letech titul mistra světa IBF. K tomu si vzal i pás WBA, jenž jeho soupeř Šumenov držel od roku 2010.

Na galaveřeru ve Washingtonu, jen pár hodin poté, co česká jednička Lukáš Konečný ukončila po prohře s Peterem Quillinem kariéru, Hopkins ukázal, proč má přezdívku „Vetřelec“.

Zkrátka se chová, jako by byl přiletěl z jiné galaxie. Nejen, že se díky skvělému pohybu téměř nenechal trefit od borce na vrcholu sil, který by klidně mohl být jeho synem. Navíc přidal i tvrdé a hlavně přesné bomby. Jedna z nich poslala šlachovitého Kazacha v 11. kole do počítání.

„Napsal jsem další stránku do historie a věřím, že jsem vás nenudil,“ řekl Hopkins, jenž udělal přesně to, co slíbil. „Vzal jsem toho studentíka na hodinovou výuku,“ uvedla ikona, která před soubojem protivníkovi řekla, že ho vyškolí jako profesor s titulem PhD.

Za ovací sedmi tisícovek diváků v hale DC Armory, kteří hromadně skandovali B-Hop!, svá slova potvrdil. Měl velkou motivaci. Naštvalo ho totiž, když Šumenov řekl, že je ochoten pro vítězství zemřít.

Hopkins totiž vyrostl jako dítě ulice ve Philadelphii. To, co je smrt, poznal v ghettu několikrát velmi důvěrně. Navíc si sám odseděl pět let ve vězení za ozbrojené přepadení. Právě za mřížemi se naučil bojovat. Jeho sok naopak vyrostl v luxusu, protože jeho otec patří k nejbohatším lidem v Kazachstánu.

Muž, jehož první půlku života stíhaly kontroverze, se stal boxerem až v roce 1988. Nyní, po 26 letech v ringu, slavil další velký triumf. V prvních kolech se Šumenovem se sice dostával do tempa pomalu, ale jakmile se rozjel, nedal se zastavit.

Už 55 úspěšný zápas z celkového počtu 63 byl velkolepý. I přesto, že podle jednoho z bodových sudích nesmyslně prohrál 113:114, zatímco u dalších dvou jasně dominoval poměrem 116:111.

„Bylo to speciální vítězství. To slovo nepotřebuje hlubší analýzu. Zažil jsem úžasnou noc, jsem skvělý šampion. Celou kariéru dokazuju, že i když někdy padnete k zemi, můžete se dostat zpět na vrchol,“ vyprávěl Hopkins.

Nikdo jeho slova nezpochybňoval. Je jasnou jedničkou v polotěžké kategorii (do 79,4 kg). Navzdory tomu, že od roku 2005 všechny své zápasy vybojoval na body. Svůj styl skvěle podřídil svému věku.

Jen těžko si lze představit, že by mohl mít boxer v jeho letech ještě lepší kondici. Je neuvěřitelné, jak se vymyká normálu. To potvrdily i další duely na akci, která nesla název „Historie v hlavním městě.“

Lukáš Konečný ukončil po prohře kariéru v necelých 36 letech. Ještě o tři roky mladší odešel na odpočinek Ital Paul Malignaggi, jenž schytal v dalším titulovém duelu tvrdé k.o. od Američana Shawna Portera.

„Nejlepším boxerem světa Floyd Mayweather, po něm Andre Ward. Tím, kolik mi je let a tím, jak bojuju, určitě patřím na třetí místo. Ještě letos chci sjednotit tituly ve své váze. V lednu mi bude padesát, ale ještě nekončím.“

To znamená, že se nejspíš utká s Kanaďanem Adonisem Stevensonem z organizace WBC, který je o 13 let mladší. Jiné to už holt v případě Hopkinse nebude.

Lidé v jeho věku zkrátka mají jiné priority než souboje v ringu za 3-5 milionů dolarů. Vždyť historicky druhým nejstarším šampionem je George Foreman. A legendě těžké váhy bylo při triumfu v roce 1994 „jen“ 45 let a 10 měsíců.




Začít diskuzi