Autor: rou
1
Zimák k play off NHL. Lener i analytik tipují postup Bostonu. V čem se Nečas blíží Pastovi?
Mám rád, když Ostrava žije Baníkem, říká Buchta. Je rychlejší než Tanko?

A je hotovo! Čeští tenisté vyhráli v Belgii jasně i čtyřhru a už po třech zápasech si zajistili postup do čtvrtfinále Davis Cupu. Radek Štěpánek s Tomášem Berdychem v sobotní čtyřhře po malém zaváhání v úvodním setu úplně zničili domácí dvojici Oliver Rochus a Steve Darcis a mohou vyhlížet dalšího soupeře.

O první bod se v pátek zasloužil Tomáš Berdych, který hladce přehrál právě Rochuse, druhé vítězství přidal Štěpánek, jenž se více než s Xavierem Malissem trápil se svou virózou.

Ve čtvrtfinále Češi narazí na lepšího z dvojice Chile - Izrael.

Čtěte více:
Vyčerpaný Štěpánek: Víc už udělat nemůžu »
Skvělý začátek Davis Cupu! Belgie - Česko 0:2 »

Kapitán českého týmu Jaroslav Navrátil očekávaně změnil nominaci a do čtyřhry poslal osvědčenou dvojici Štěpánek, Berdych místo původně ohlášených Dlouhého s Hájkem.

Zničený belgický tenista Steve Darcis

A ukázalo se to jako dobrá volba. Oba tenisté předvedli vynikající výkon a opět neztratili ani set. K tomu byli nejblíže v první sadě.

V té byla hra dlouho vyrovnaná, až v sedmém gamu prolomili Češi servis nejistého Rochuse. Jenže slabou chvilku si v nejnevhodnější okamžik vybral i Tomáš Berdych - sice měl i setbol, ale nakonec ztratil své podání a set doputoval až do tie-breaku.

V tom se ovšem česká dvojice rychle oklepala a přejela domácí minikanárem 7:0. Zdrcení Belgičané, z nichž především zkušenější Rochus se vyloženě trápil, pak bleskově prohráli 0:6 i druhou sadu a loňští finalisté byli na nejlepší cestě do čtvrtfinále.

Čeští fanoušci vytvořili Berdychovi se Štěpánkem v Belgii domácí prostředíFoto ČTK/AP

Ve třetím setu si Berdych se Štěpánkem užívali vyloženě v exhibičním stylu, ve čtvrtém gamu prolomili Darcisovo podání a bylo prakticky rozhodnuto. Parádní výkon završil čistou hrou Tomáš Berdych a Češi mohli slavit postup do čtvrtfinále.

Belgie - Česko 0:3 po čtyřhře
Rochus, Darcis - Berdych, Štěpánek 6:7 (0:7), 0:6, 3:6
O. Rochus - Berdych 0:3 (6:3, 6:0, 6:4)
Malisse - Štěpánek 3:0 (6:2, 6:4, 7:6)

Čtyřhru jsme sledovali ONLINE:

Belgie - Česko 0:3

3:6 Zápas Česko. Podávající Tomáš Berdych nenechává nikoho na pochybách a čistou hrou ukončuje zápas a posílá Česko do čtvrtfinále Davisova poháru.

3:5 Rochus nakonec ještě prodlužuje zápas, i když Belgičané měli opět namále.

2:5 Češi při Štěpánkově podání prohrávali 0:30 a 15:40, ale oba brejkboly odvrátili a dokráčeli si pro vedení 5:2.

2:4 Češi neměli daleko od brejkbolu, ale Darcis nakonec podání uhájil.

1:4 Belgičané při Berdychově podání maličko zazlobili, ale české duo jim nedalo šanci na zvrat.

1:3 Brejk pro Česko. Další parádní práce českého dua. Nejdříve po dlouhé výměně Štěpánek získal brejkbol a poté ho neméně skvěle Češi využili.

1:2 Štěpánek se na podání trochu zadrhl, ale Belgičané toho nedokázali využít, dál kazili a Češi s přehledem jistí vedení.

1:1 Rochus zvládl závěrečný volej dobře a Belgičané po dlouhé době získávají další game.

0:1 Výborný výkon české dvojice pokračuje, Berdych na podání s přehledem.

0:6 SET ČESKO Fantazie. Rochus selhal na podání, výborný Štěpánek krásným přeběhem vybojoval brejkbol a Berdych dokonal jeho dílo - Belgičané odešli s kanárem a Češi vedou 2:0 na sety.

Tomáš Berdych ve čtyřhře proti BelgiiFoto ČTK/AP

0:5 Štěpánek na servisu bezchybný, Belgičané si připsali jediný fiftýn.

0:4 Darcis ze začátku gamu znejistěl a Belgičané prohrávali opět 0:30, pak ale Darcis zabral a skóre dokázal otočit. Jenže Rochus poslal míč do autu, Darcis do sítě a Češi měli výhodu. Tu sice ještě po dvou autech Štěpánka ještě nevyužili, ale po chvíli tahání už byli úspěšní - další brejk byl na světě a Češi vedli už 4:0.

0:3 Berdychovi se vrátila jistota na podání a čistou hrou potvrdil brejk.

0:2 Brejk pro Česko. Další vynikající hra. Češi vedli už 30:0, pak sice prohrávali, ale nakonec vybojovali i výhodu a po těžké výměně a lobu Štěpánka zasmečoval Berdych přesně - 2:0.

0:1 Výborně. Na začátek druhého setu čistá hra v podání Radka Štěpánka.

6:7 SET ČESKO Štěpánek na podání nedal ROchusovi šanci, Češi ovládli tie break 7:0 a nakonec vyhráli první set, který si nechali zbytečně zdramatizovat.

T0:6 Parádní Štěpánkův prohoz, Belgičané se úplně sesypali.

T0:3 Berdych dvěma bombami na podání zvyšuje v tie breaku už na 3:0.

6:6
Štěpánek teď na podání českou dvojici podržel, Darcis jen snížil na 15:30, pak už ale vládli Češi - 6:6, o první sadě rozhodne tie break.

6:5 Češi znervózněli a Rochus si i díky zbytečným chybám českého páru, který posílal  jednoduché míčky do sítě, připsal čistou hru.

5:5 Berdych ztratil servis. Tomáš Berdych podával na vítězství v první sadě. Nepovedl se mu první jednoduchý volej a pak mu nevycházalo ani první podání. Belgičané vycítili šanci, získali brejkbol, a ten hned proměnili - vyrovnáno 5:5.

4:5 Darcis podával výborně, ale Češi si dobrou prací vybojovali brejkbol. Ten ovšem zvládli Belgičané odvrátit a nakonec snížili na 4:5.

3:5 Brejk potvrzen, Štěpánek byl jistý na servisu i při prvním nabíhaném voleji a rychlou hru zakončil esem.

3:4 První brejk! Rochus poslal jednoduchý forhend do sítě a nabídl Čechům vedení 30:15, po další chybě měli Berdych se Štěpánkem dva brejkboly. A hned první Štěpánek fantastickým forhendem přesně do rohu proměnil - 3:4.

3:3 Berdych byl na servisu opět jistý, Belgičané jen sestřelili Štěpánka na síti a snížili na 30:40. Hru ale Berdych ukončil rázně esem a opět vyrovnal stav zápasu.

3:2 Darcisovo podání dělalo Čechům problémy, returny létaly do sítě - 40:15.

2:2 Štěpánek si svůj servis v klidu podržel, předvedl několik pěkných volejů a Češi v klidu vyrovnávají na 2:2.

2:1 Rochus podával také výborně, Štěpánek poslal dva jednoduché míče do sítě a Češi uhráli jen jeden fiftýn.

1:1 Při podání Tomáše Berdycha neměli Belgičané šanci - čistá hra.