3. června 2010 • 04:00

Ďábelský podvod: Má Cancellara v kole motor?

Autor: Eliška Zatloukalová
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
SESTŘIH: Kanada - Německo 5:2. Německý sen se rozplynul ve třetí třetině, Javorové listy slaví 28. titul
Brno - Zlín: Nejvěrnější masochisti! Transparent fans Zbrojovky vůči vedení klubu
VŠECHNA VIDEA ZDE

Motorek v rámu kola? Takový podvod cyklistika dlouho nezažila! Švýcar Fabian Cancellara (Saxo Bank) zvítězil díky zázračným zrychlením ve dvou jarních klasikách a rozpoutal skandál. Co to je za tajemné tlačítko na řídítkách, které vždy zmáčkl chvilku před tím, než pláchl všem soupeřům?Každý, kdo někdy šlapal do kopce, ten pocit zná. Kdybych tak měl motorek... Trojnásobný mistr světa a olympijský vítěz v časovce Fabien Cancellara si tenhle sen splnil.

Alespoň podle tvrzení bývalého italského cyklisty Davida Cassaniho, jenž natočil instruktážní video a vložil ho na YouTube. Na něm detailně rozebírá zázračná Cancellarova vítězství ve dvou jarních klasikách a jak jednoduché je takový náhradní pohon do kola zabudovat.

Podívejte se na zázračné Cancellarovo zrychlení:

Má Fabian Cancellara v kole motorek?
Video se připravuje ...

„Na první pohled je bicykl k nerozeznání od ostatních, ale ve vertikálním rámu pod sedlem má mezi pedály vmontovaný malý motorek. Na takovém kole bez námahy dosáhnete rychlosti až 50 kilometrů v hodině,“ ukazuje ve spotu Cassani.

„Podle člověka, který mi to kolo půjčil, se normálně používá v závodech Pro Tour. Já sám jsem to zkoušel a je to neuvěřitelné. I teď v padesáti bych na něm mohl vyhrát Giro.“

Stačí zmáčknout tlačítko, které je ukryto na řídítkách mezi řazením, a motor napájený baterií začne pracovat. Kde ale bere italský veterán jistotu, že zrovna Cancellara podvádí? Jeho vítězství ho prozradila.

Ve slavném závodě Paříž–Roubaix Švýcar během pár sekund prchl celému balíku jezdců, aniž by se namáhal vstát ze sedla. Když pak v závěru potřeboval setřást poslední vytrvalce, viditelně sundal ruku z řídítek, aby zmáčkl cosi po jejich straně. V tu ránu nasadil raketový pohon a svým pronásledovatelům zmizel.

Fabian Cancellara
Fabian Cancellara

O týden dřív provázel stejný scénář i tradiční klasiku Kolem Flander. Těsně před tím, než Cancellara frnkl překvapenému obhájci vítězství Tomu Boonenovi, jako by na řídítkách přehazoval na jiný převod.

„To je taková blbost! Nemám slov. Nikdy jsem žádnou baterii v kole neměl,“ ohradil se devětadvacetiletý člen týmu Saxo Bank. „Ze začátku to byla sranda, ale obvinění jsou stále větší a už je to spíš smutné. Věřte mi, moje výkony jsou jen výsledkem tvrdé práce.“

Mezinárodní cyklistická unie (UCI) podle svého vyjádření nevidí důvod k dalšímu šetření případu. „Něco takového by si šampion, jakým je Cancellara, nedovolil. Jednoduše by to byl strašně velký risk. Pro něj, pro tým, pro výrobce,“ vyloučil Cancellarovu vinu šéf technické komise UCI Jean Wauthier. Současně ale přiznal, že oblast mechanického dopingu UCI zanedbala.

„Musíme zrychlit náš výzkum, abychom byli schopni účinně testovat všechna závodní kola. Doposud se nikdy nic podobného nedělalo a není žádný způsob, jak podvod dokázat,“ krčil rameny Wauthier.

„Dnes se potýkáme s koly, která jezdí na baterie, přitom už víme, že se vyvíjejí technologie, které umožňují pohon ze sluneční energie,“ popsal Wauthier bezradnost UCI vůči vynalézavosti podfukářů.

„Kdybych připustil, že je to možné, bylo by to něco horšího než doping,“ děsil se manažer stáje Quick Step Patrick Lefevere. „Nechci být paranoidní, ale po zhlédnutí toho videa doufám, že to UCI vyšetří.“

Podívejte se na celé video s konstrukcí kola (s anglickými titulky):

Vstoupit do diskuse
0

Cyklistika 2023

 

Tour de France (1. - 23. 7. 2023, Francie, Španělsko)
Výsledky Tour 2022 Trasa Tour de France 2023

Giro d'Italia (6. - 28. 5. 2023, Itálie, Švýcarsko)
Trasa a etapy Giro d'Italia 2023

Vuelta (26. 8. - 17. 9. 2023, Španělsko)

Jízdní kola * Elektrokola * Elektroběžky na Heureka.cz

Články odjinud


Články odjinud