Pondělí 25. září 2023
Svátek slaví Zlata, zítra Andrea
Oblačno 20°C

Hokejový miliardář Chára je nespokojený s výší důchodu: Mohlo by to být lepší

Autor: sjs

Hokejem si vydělal v přepočtu dvě miliardy korun. Slovenský hokejista Zdeno Chára (41) se může těšit i na pěknou rentu po konci kariéry. Jako sportovní důchodce bude dostávat tučné výslužné po padesátce. Přesto je nespokojený.

Je to problém mnoha profesionálních sportovců. Vydělají miliony korun, ale jak ukončí kariéru, tak jim na kontě svítí velká nula, protože peníze rozfrcali. V Americe proto mají hráči v nejvyšších soutěžích zřízený důchodový systém. Týká se to NFL, NBA, MLB i NHL.

„Jakmile hráč NHL odehrál určitý počet zápasů, na důchodový účet se mu posílá určitá suma. Závisí to i na celkových výnosech ligy a na klíči, jak se to rozděluje mezi hráče a kluby. Vybrat si část peněz jde, myslím, relativně brzy, někdy kolem 50 let věku,“ prozradil Chára v rozhovoru pro magazín Forbes.

„Oproti ostatním třem vrcholovým sportům, baseballu, basketbalu a americkému fotbalu, jsme však stále trochu pozadu. V jiných ligách jsou důchodové účty rozšířenější a kvalitněji nastavené. Ale pracuje se na tom, aby to bylo lepší i v NHL,“ postěžoval si obrovitý obránce, který vystudoval v Americe vysokou školu zaměřenou na finance.

Jak velký důchod ale dostane, zatím neví. „Asi bych si to dokázal zjistit, ale nenosím to v hlavě. Dlouho jsem se na to nedíval, ale beru to tak, že je dobré mít i tuhle jistotu.“

Obrovitý bek Bostonu Zdeno Chára
Obrovitý bek Bostonu Zdeno Chára