Úterý 29. září 2020
Svátek slaví Michal, zítra Jeroným
Oblačno, déšť 14°C

Výročí krasobruslařské legendy (†22). Temné stránky, vztah se Štaidlem a osudný střet

Autor: tad

Byla krásná, úspěšná a její příběh trhal srdce. Krasobruslařka Hana Mašková (†22), která tragicky zahynula v autě, se stala sportovní ikonou své éry. Ve čtvrtek by oslavila sedmdesátiny.

Na ledě zářila, byla mistryní Evropy z Västeras 1968, z olympiády v Grenobelu 1968 měla bronz a lidé ji milovali i díky jejímu plachému úsměvu a křehké duši. Rychle ji začali říkat ledová královna. „Na Hanku vzpomínám strašně ráda a s láskou,“ řekla její trenérka Mila Nováková.

Status hvězdy potvrzoval i vztah Maškové s textařem Jiřím Štaidlem. Jenomže příběh by nebyl úplný bez temných stránek.

Na Hance se podepsala rodinná tragédie, když první manžel její mámy Marie zabil sebe i jejich dvě děti. Paní Mašková se na dceru upjala, krasobruslení a škola, to byly jediné dva světy, které znala. I proto se jí brusle začaly zajídat.

Volný program Hany Maškové na OH v Grenobelu 1968:

„Plakala, že už nechce bruslit, že už toho má od dětství moc,“ vzpomínala trenérka pro Lidové noviny na MS 1969, kde její svěřenkyně na důkaz konce mezi amatéry zahodila šlajfky do jezera.

Mašková záhy nastoupila k lední revue Holiday on Ice. Pak přišel osudný den, 31. březen 1972. Do auta řízeného Maškovou narazil protijedoucí kamion, krasobruslařka nepřežila. „Pořád jsem tomu nemohla uvěřit,“ zoufala si Nováková.

Hana Mašková našla místo posledního odpočinku na vyšehradském Slavíně, po boku dalších velikánů Česka.