Pátek 18. září 2020
Svátek slaví Kryštof, zítra Zita
Jasno 18°C

Pohřeb Zátopkové (†97) jen pro zvané. Na věčnost v olympijském saku a s »Ťopkem« v kapse!

Autor: zal, tad

Přála si zádušní mši v Břevnovském klášteře. Dokonce si vybrala květiny, fotografii i oštěpaře pro čestnou stráž u rakve. Jenže plány zesnulé oštěpařky Dany Zátopkové (†97) zhatil koronavirus. Rozloučení s legendou se tak zřejmě uskuteční natřikrát.

Poslední rozloučení proběhne v pražském Strašnickém krematoriu 20. března od 15.30. Vzhledem k omezením spojených s karanténou a stavem nouze se ho zúčastní jen pozvaní. Na místě nebude k dispozici žádná kondolenční kniha ani pietní místo. Vysílat by ho však bude Česká televize.

„Hudbu si paní Dana vybrala, zahraje i folklorní soubor Ondráš. V rakvi bude oblečena v olympijském saku, v jehož kapse bude mít část zpopelněných ostatků manžela Emila, což bylo její přání,“ prozradila Ivana Roháčková z armádní Dukly.

Mše v Břevnovském klášteře, jak si olympijská šampionka vysnila, proběhne, až padnou omezení spojená s koronavirem. „Dana si přála zádušní mši, která bude celebrována, až pomine tahle situace,“ řekl Oldřich Svojanovský, předseda Českého klubu olympioniků.

„V září, kdy se každoročně koná běh rodným krajem Emila Zátopka, by pak mělo dojít k uložení Daniných ostatků na hřbitově Valašský Slavín v Rožnově pod Radhoštěm vedle jejího manžela. Věřím, že to už budeme moci nachystat akci za přítomnosti mnoha Daniných přátel i lidí, kteří jí dlouhodobě pomáhali. S cimbálovou muzikou a s dobrou náladou – tak, jak si to přála,“ dodal Oldřich Svojanovský.

Manželé Dana a Emil Zátopkovi
Manželé Dana a Emil Zátopkovi

Malebnému místu okolo rožnovského kostela svaté Anny se říká Valašský Slavín. Za zídkou s nápisem „Číslo poslední“ najdete hroby slavných Valachů včetně skokana na lyžích Jiřího Rašky, diskaře Ludvíka Daňka nebo vytrvalce Emila Zátopka. A právě po boku svého milého bude navždy odpočívat také paní Dana, která si spolu s Emilem tohle místo zvolila záměrně.

„Hrozně se nám tady líbilo, na podzim byly nádherně zbarvené stromy,“ vzpomínala Zátopková na moment, kdy si se svým manželem byli skanzen prohlédnout. „Tehdy tady hrála cimbálová muzika a bylo hodně lidí. Šli jsme se podívat do zdejší kapličky, kolem níž je několik hrobů. Bylo to tak pěkné, že jsme si řekli: Tady by se dobře spinkalo,“ dodala.