Středa 4. října 2023
Svátek slaví František, zítra Eliška
Polojasno, déšť 26°C

Maradona (†60) byl úmyslně zabit? Sedm zdravotníků bylo obviněno!

Autor: ČTK, red

Sedm zdravotníků vyšetřovaných kvůli úmrtí fotbalové legendy Diega Maradony (†60) bylo nově obviněno z úmyslného zabití. Informovala o tom agentura AFP. Argentinské úřady se opírají o zprávu dvacetičlenné lékařské rady, podle níž Maradona nedostal před svým skonem dostatečnou péči a byl „ponechán osudu“. Obviněným hrozí trest osm až 25 let odnětí svobody.

„Po dosavadních chybách je nyní kruh uzavřen. Nejdůležitější je změna obvinění na úmyslné zabití,“ řekl AFP jeden z vyšetřujících členů státního zastupitelství v San Isidru na předměstí Buenos Aires.

Mistr světa z roku 1986 a jeden z nejlepších fotbalistů všech dob zemřel loni v listopadu krátce po šedesátých narozeninách na zástavu srdce způsobenou akutním plicním edémem.

Mezi obviněnými zdravotníky jsou Leopoldo Luque, který pár týdnů předtím operoval Maradonovi mozek, psychiatrička Agustina Cosachová, psycholog Carlos Díaz, dvě sestry a dva ošetřující lékaři. Obžalovaní nesmí opustit zemi a mají se v období od 31. května do 14. června dostavit k dalšímu vyšetřování.

Podle vyšetřovacího spisu, který má 70 stran, nechali ošetřující lékaři Maradonu minimálně 12 hodin před smrtí napospas osudu „po dlouhé a trýznivé období“. Pokud by dostal odpovídající péči, měl by podle rady větší šanci na přežití.

Proto prokurátoři přehodnotili svůj verdikt a dospěli k tomu, že Maradonova smrt nebyla důsledkem zanedbání povinné péče, nýbrž že ošetřující lékaři věděli, že bývalý fotbalista zemře, ale neudělali nic, aby tomu zabránili. „Aspekty, které varovaly před nebezpečím smrti, byly ignorovány,“ uvedla ve zprávě dvacítka odborníků, která zkoumala okolnosti Maradonovy smrti na žádost ministerstva spravedlnosti. Vyšetřování příčin požadovaly také stovky demonstrujících fanoušků.

Maradona, který trpěl problémy s ledvinami, játry a srdcem, zemřel na infarkt tři týdny poté, co podstoupil operaci kvůli krvácení do mozku.

Božský Diego Maradona byl jedním z nejlepších fotbalistů všech dob.
Božský Diego Maradona byl jedním z nejlepších fotbalistů všech dob.