Neděle 28. dubna 2024
Svátek slaví Vlastislav, zítra Robert
Polojasno 18°C

Předseda ČOV Jiří Kejval exkluzivně o covidovém skandálu a opatřeních: Ten let byl průšvih!

Autor: Petr Žaloudek

Šesti sportovcům ten let do Tokia zničil olympijský sen. Za dva měsíce a pár dní se vydají čeští reprezentanti opět na olympiádu – tentokrát na zimní do Pekingu. Co Jiří Kejval (53), šéf Českého olympijského výboru (ČOV), učinil proto, aby se nic takového už neopakovalo?

Kdybyste mohl ohledně olympiády v Tokiu udělat něco jinak, co by to bylo?
„Ten vlastní let byl špatný. Lidi na palubě podlehli pocitu, že byli dvakrát otestovaní, že se nemůže nic stát a podle toho se chovali. To byla chyba. Ale ta cesta měla být úplně jinak podchycená.“

Co tím myslíte?
„Největší průšvih byl, že tam nastoupil někdo, kdo byl nakažený a kdo to tam roznesl. To je věc, kterou bychom neradi opakovali.“

Už víte, kdo tím pacientem nula byl?
„Nevíme a nikdy už to asi vědět nebudeme. Musela by se udělat genotypizace, kterou jsme nakonec od tokijských organizátorů nedostali. Chtěli jsme ji, ale oni měli své vlastní problémy a nevyšli nám vstříc.“

Poletí tedy účastníci zimních Her za dva měsíce do Pekingu z bublin, aby se to nestalo znovu?
„Se zimními svazy jsme se o tom začali bavit hned po Tokiu. Všichni říkali, že bubliny udělají. Když se ale o tom bavíme teď, tak zjišťujeme, že to není tak jednoduché. Ta bublina musí být opravdová bublina. Když ji uděláte na hotelu, kam chodí normální personál, tak to není bublina.“

Navíc někteří sportovci přes zimu skoro vůbec nejsou v Česku, že?
„Třeba Martina Sáblíková. Ta musí být do poslední chvíle na sportovišti a to v Česku nemáme. My ji ale musíme 72 hodin před cestou otestovat. Je to velmi složité. Rizika se ale dají minimalizovat. Záleží na zodpovědnosti a přístupu jednotlivců.“

Co jste oproti přípravě na Tokio udělali jinak?
„Máme tým expertů, kteří nám budou radit. Jsou tam profesorové Prymula a Beran, docent Hajdúch, hygieničky Rážová a Jágrová a další odborníci. Včera začalo sympózium na toto téma, v sobotu by lékařská komise ČOV měla přijmout doporučení a v pondělí by ho měl schválit náš výkonný výbor.“

Proč taková poradní skupina neexistovala už před Tokiem?
„My jsme teď, co se začátku Her týče, v období, které odpovídá březnu či dubnu před Tokiem. A jestli si pamatujete, tak v tu dobu tady umíralo 200 lidí denně. My jsme tehdy komunikovali s orgány, ale oni říkali: Nezlobte se, ale my jsme tady ve válečném stavu, umírají lidi, vaše olympiáda nás nezajímá. A já to chápal. Každým měsícem víme o té nemoci víc a dnes všichni, kteří pojedou, budou očkovaní. A to je také velký krok.“

Proč už do Tokia neletěli všichni očkovaní?
„Loni v říjnu jsem měl schůzku z profesorem Prymulou a žádal jsem ho, jestli by sportovci mohli být přednostně očkovaní. Jednalo se o 400 dávek, nebylo to nic zásadního. Pan Prymula říkal, že ty části, které se nepoužijí, by mohly jít pro sportovce. V Maďarsku se to takhle povedlo, tam jeli všichni očkovaní. My jsme tu možnost dostali až v polovině května. Takže dost sportovců se muselo během jediného měsíce kvalifikovat a zároveň i naočkovat. A to pochopitelně nešlo skloubit.“

U sportovců to lze pochopit. Druhá věc je realizační tým. Proč všichni ostatní nemuseli mít očkování?
„Za ČOV jeli všichni naočkovaní. Ale byla tam celá řada lidí, kteří byli nominováni svazy a z nejrůznějších důvodů naočkovaní nebyli.“

Je tokijská kauza pro vás z hlediska šetření uzavřená?
„Máme výsledky bezprostředního vyšetřování, právní analýzu i epidemiologickou analýzu, kterou nám dělala paní doktorka Rážová. Ponaučili jsme se. Nechceme říkat, že víme, jak to udělat, aby se to znovu nestalo, protože to by to nebyla pandemie, kdyby někdo věděl, jak tomu předejít. Ale myslíme si, že do Pekingu pojedeme daleko lépe připraveni.“

Výsledkem právní analýzy bylo, že ČOV nepochybil, protože nemohl vymáhat nošení roušek.
„Neřekl bych, že tam bylo, že nepochybil. I v té právní analýze bylo, že se určité věci nedodržovaly. Jiná věc je, jak to je de facto, a jak de iure. My jsme se mohli domluvit s posádkou, že to budou kontrolovat, měli jsme víc zatlačit na cestující, měli jsme všem zdůraznit, že neexistuje sundat roušku. Na druhou stranu i závěry pražské hygieny jsou takové, že když cestujete 14 hodin v letadle, tak se člověk musí najíst a napít. A k šíření nákazy stačí i těch 15 minut bez roušky během jídla. Jak jsem říkal, největší malér je, že se tam ten člověk vůbec dostal.“

Kdo tedy nese za covidový let odpovědnost? Není tu teď s námi šéf komunikace Tibor Alföldi, ale jeho nástupkyně Barbora Žehanová, tak se to nabízí.
„Máme jednoznačně názor, že ta právní odpovědnost tam není. A Tibor to komunikoval tak, že miluje sport, chce dělat sport, ale v poslední době se tu daleko víc řeší sportovní politika. Proto jsme se dohodli, že pro nás bude dělat externě. Takže bych to nedával do souvislosti.“

Celý rozhovor čtěte v pátečním deníku BLESK!

Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval
Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval