Čtvrtek 19. května 2022
Svátek slaví Ivo, zítra Zbyšek
Polojasno 21°C

Jágrův kouč Jelínek: Den před narozeninami bojoval o život!

Autor: mib

Aby lépe pronikl do podvědomí sportovců, mu pomohlo vlastní bezvědomí. Bývalý hokejový trenér a nyní sportovní psycholog Marian Jelínek (58) promluvil o vážném úrazu na začátku kariéry včera v pořadu České televize.

„Úraz a strach mi pak paradoxně pomohly,“ vzpomíná vyrovnaně na děsivé chvíle ze 17. listopadu 1984, kdy padl hlavou na mantinel štvanického stadionu a zůstal bezvládně ležet. „Pak si nic nepamatuji,“ řekl.

Dva dny byl na JIP v kómatu. Krvácel do mozku. Bojoval o život. „Cítil jsem v hlavě bolest, měl jsem strach z kontaktu, z úrazu se stalo trauma,“ prozradil trenér, který má jako asistent zlato z MS 2005 a dva extraligové tituly se Spartou (2006, 2007).

Jelínek po zranění u hokeje zůstal a i díky spolupráci s legendárním Jaromírem Jágrem (49) se začal věnovat duši sportovců a mentálnímu tréninku. Mariana jen tak něco nerozhází. Nebo?

„Nečekal jsem, že se mnou tak emočně zamávají vnoučata,“ usmál se. S osudným pádem se dávno smířil. Teď je možná slavnější, než kdyby hrál v NHL…

Marian Jelínek je v českém sportu uznávanou osobností.
Marian Jelínek je v českém sportu uznávanou osobností.