Neděle 26. května 2024
Svátek slaví Filip, zítra Valdemar
Oblačno, bouřka 23°C

Rusům zrušili slavnou krasobruslařskou Grand Prix: Smířený Pljuščenko a naštvaná manželka

Autor: sm

Obvykle papouškují tutéž písničku, teď je tomu ale jinak. Zatímco Jevgenij Pljuščenko působí ohledně zrušení slavné krasobruslařské Grand Prix v Rusku smířeně, jeho žena Jana dští síru.

Překvapení? Ani trochu! Ruský šampion v krasobruslení promluvil o svých pocitech poté, co byla jeho země zbavena pořadatelství závodu Grand Prix. Pokud se tak v listopadu budou chtít Rusové pobavit bruslařským uměním, bude se o to nejspíš opět muset postarat Pljuščenko nějakou další vlasteneckou show.

Zrušení ruského závodu v rámci mezinárodní série ale Putinův příznivec očekával: „Byl jsem na to připravený už dlouho. Myslím, že všichni ostatní také. Neměli bychom si nyní dělat iluze, že budeme mít mezinárodní starty,“ předpokládá šampion z Her v Turíně.

Zároveň je podle něj důležité, aby ruští krasobruslaři nevyšli ze cviku. „Naši sportovci musí pokračovat v tréninku. Potřebujeme dělat soutěže na vysoké úrovni v rámci země. Snad se vše brzy změní. Máme je žalovat u Sportovního arbitrážního soudu (CAS)? To je otázka pro federaci,“ citoval Pljuščenka ruský web Sport Express.

K situaci se vyjádřila také partnerka krasobruslaře která v Rusku komentuje všechno od politiky až po sport. Producentka Jana Rudkovská vidí za zrušením závodu a vyloučením ruských a běloruských sportovců z mezinárodních soutěží jednoznačný účel.

„Každý chápe, že je to chaos. Každý den se potvrzuje fakt, že sport je prostě politika,“ rozhněvala se Rudkovská, která už nejspíš zapomněla, že ačkoliv by ráda politiku a sport oddělovala, už brzy ji čeká spolu s Pljuščenkem další zastávka krasobruslařské »vlastenecké show«, ve které se vyzývá k národní jednotě, podpoře Putina a psaní vzkazů ruským vojákům na Ukrajinu, jejichž zlověstný znak »Z« nechal pár raději natisknout i na vstupenky.

„Tato rozhodnutí se dělají proto, aby naši kluci změnili své sportovní občanství,“ domnívá se Rudkovská. Kroky proti ruským sportovcům si tak nespojila s rozpoutáním války na Ukrajině, ale s chtíčem jiných zemí, které by rády dostaly do svých reprezentací Rusy i s jejich dopingovými skandály.

„Musíme udělat vše pro to, aby se ruští sportovci mohli účastnit soutěží,“ hlásila Rudkovská. Co přesně by chtěla udělat ale nezmínila…

Pljuščenko problémy s Grand Prix víceméně očekával...
Pljuščenko problémy s Grand Prix víceméně očekával...