Úterý 26. září 2023
Svátek slaví Andrea, zítra Jonáš
Polojasno 22°C

Překvapení na Jizerské padesátce: Účast Rusů na legendárním závodě! Co musí splnit?

Autor: ČTK, pl

Na mezinárodních sportovních akcí jich je jako šafránu. Od ruských či běloruských sportovců se kvůli okupaci Ukrajiny distancovali na šampionátu v hokeji, fotbalu nebo ve světě biatlonu. Ne tak na Jizerské padesátce. 56. ročník věhlasného závodu v běhu na lyžích se uskuteční v únoru, a na startu budou přítomni i zástupci obou diktátorských zemí. Co všechno pro to ale musí udělat?

Amatérští lyžaři z Ruska a Běloruska se budou moct zúčastnit Jizerské padesátky pouze v případě, že nesouhlasí s ruskou agresí na Ukrajině. Jejich startovné pořadatelé věnují ukrajinskému velvyslanectví v Česku na podporu ukrajinské armády, oznámili dnes v tiskové zprávě. Profesionální dálkoví běžci na lyžích na start závodu naplánovaného na 12. února nesmějí, protože jim to zakázaly Mezinárodní lyžařská federace (FIS) a organizace Worldloppet.

Běžkaři z Ruska a Běloruska poběží Jizerskou 50 pod vlajkou RAW/BAW (Russians/Belarusians against war - Rusové/Bělorusové proti válce), což musejí zvolit při registraci.

Bez kolektivní viny

,,Svoboda je jednou ze základních hodnot, na kterých Jizerská 50 stojí. Považujeme tedy za důležité vyjádřit podporu Ukrajině, která už téměř rok za svou svobodu statečně bojuje. Současně se snažíme vyhnout uplatnění principu kolektivní viny, a proto jsme se rozhodli pro rekreační závodníky z Ruska a Běloruska nastavit podmínky, po jejichž splnění mohou startovat," uvedl mluvčí závodu Richard Valoušek.

Program Jizerské padesátky je poprvé čtyřdenní, začne už ve čtvrtek 9. února. Do doprovodných závodů přibyl běh na 17 kilometrů volnou technikou. Registrace na internetu jsou možné do neděle 29. ledna, pořadatelé očekávají rekordní účast.

Jizerské padesátky se účastní zástupci hned několika zemí. Mezi nimi i sportovci z Ruska a Běloruska
Jizerské padesátky se účastní zástupci hned několika zemí. Mezi nimi i sportovci z Ruska a Běloruska