Tomáš Kropáček
1. března 2023 • 10:00

Program MS v klasickém lyžování 2023: kdy sledovat závody v Planici?

Autor: Tomáš Kropáček, ČTK
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
SESTŘIH: Plzeň - Slavia 1:0. Další zvrat v boji o titul, rozhodl Šulc
Plzeň - Slavia: Ogbu před sebou nechal volného Šulce, ten posílá Viktorii do vedení! 1:0
VŠECHNA VIDEA ZDE

Mistrovství světa v klasickém lyžování hostí od 23. února do 2. března slovinská Planica. Středisko v Triglavském národním parku je známé především jako kolébka skoku na lyžích, kde se nachází druhý největší mamutí můstek na světě Letalnica. Největšími nadějemi české výpravy jsou běžci na lyžích v čele s univerzálem Michalem Novákem, který hned v úvodním sprintu klasicky obsadil 4. místo. Prohlédněte si kompletní program MS v běhu na lyžích, skoku na lyžích i severské kombinaci.



Program MS v klasickém lyžování 2023

Datum a čas Sport Disciplína Česká účast
ČT 23. 2. (12:00 / 14:30) Běh na lyžích Sprint klasicky - muži 1. Klaebo 2:56,07,
2. Golberg (oba Nor.) -2,22,
3. Chapaz (Fr.) -2,24,
4. Novák (ČR) -5,90,
...23. Šeller, 28. Černý (oba ČR).
ČT 23. 2. (12:00 / 14:30) Běh na lyžích Sprint klasicky - ženy 1. Sundlingová 3:21,67,
2. Ribomová -0,87,
3. Dahlqvistová -4,45,
4. Svahnová (všechny Švéd.) -8,06,
...12. Beranová, 17. Janatová, 28. Antošová, v kvalifikaci 43. A. Nováková (všechny ČR).
ČT 23. 2. (17:00) Skoky na lyžích Malý můstek HS102 - ženy (finále) 1. Althausová (Něm.),
2. Pinkelnigová (Rak.),
3. Strömová (Nor.)
...32. K. Indráčková, 35. Ulrichová, 36. A. Indráčková (všechny ČR).
PÁ 24. 2. (15:30) Běh na lyžích Skiatlon 2 x 15 km - muži 1. Krüger,
2. Klaebo,
3. Röthe (všichni Nor.),
...21. Fellner (ČR).
PÁ 24. 2. (17:45) Skoky na lyžích Malý můstek HS102 - muži (kvalifikace) 1. Lanišek (Slo.),
2. Kraft (Rak.),
3. Zajc (Slov.),
...41. Koudelka, 47. Rýdl
PÁ 24. 2. (11:30 / 14:14) Severská kombinace HS102 - 5 km ženy 1. Westvoldová Hansenová (Nor.),
2. Armbrusterová (Něm.),
3. H. Kasaiová (Jap.)
...30. Koldovská (ČR).
SO 25. 2. (14:00) Běh na lyžích Skiatlon 2 x 7,5 km - ženy 1. Anderssonová 38:11,8,
2. Karlssonová (obě Švéd.) -22,0,
3. Slindová (Nor.) -48,0,
...13. Razýmová -1:46,3, 33. Janatová (obě ČR) -4:33,7.
SO 25. 2. (17:00) Skoky na lyžích Malý můstek HS102 - muži (finále) 1. Žyla (Pol.) 261,8 b. (97,5+105 m),
2. Wellinger 259,2 (101+102),
3. Geiger (oba Něm.) 257,7 (100+101,5),
...46. Koudelka 104,5 (90), 48. Rýdl (oba (ČR) 102,9 (91).
SO 25. 2. (10:00 / 15:30) Severská kombinace Malý můstek HS102 / 10 km - muži 1. Riiber (Nor.) 24:36,3,
2. Schmid (Něm.) -19,4,
3. Rehrl (Rak.) -21,0,
...21. Pažout -2:07,4, 25. Vytrval -2:29,3, 34. Konvalinka 3:59,8, Portyk (všichni ČR) diskvalifikován.
NE 26. 2. (11:30 / 13:30) Běh na lyžích Týmový sprint volně - muži 1. Golberg, Klaebo (Nor.),
2. De Fabiani, Pellegrino (It.),
3. Jay, Jouve (Fr.),
... 9. Šeller, M. Novák (ČR)
NE 26. 2. (11:30 / 13:30) Běh na lyžích Týmový sprint volně - ženy 1. Ribomová, Sundlingová (Švéd.),
2. Kalvaaová, T. U. Wengová (Nor.),
3. Digginsová, Kernová (USA),
...7. A. Nováková, Janatová (ČR) -58,99.
NE 26. 2. (17:00) Skoky na lyžích Malý můstek HS102 - smíšený závod (muži+ženy) 1. Německo,
2. Norsko,
3. Slovinsko,
...11. ČR
NE 26. 2. (10:30 / 15:00) Severská kombinace Malý můstek HS102;2×2,5 + 2×5 km – smíšený závod (muži + ženy) 1. Norsko,
2. Německo,
3. Rakousko.
ÚT 28. 2. (12:30) Běh na lyžích 10 km volně - ženy 1. Digginsová (USA) 23:40,8,
2. Karlssonová -14,0,
3. Anderssonová (obě Švéd.) -19,5,
...18. Janatová -1:20,1, 22. Razýmová (obě ČR) -1:29,5.
ST 1. 3. (12:30) Běh na lyžích 15 km volně - muži Adam Fellner, Tomáš Lukeš, Michal Novák
ST 1. 3. (17:30) Skoky na lyžích Velký můstek HS138 - ženy (finále) Karolína Indráčková, Klára Ulrichová
ST 1. 3. (11:00 / 15:10) Severská kombinace Velký můstek HS138 / 4 × 5 km - týmová soutěž mužů Jiří Konvalinka, Ondřej Pažout, Tomáš Portyk, Jan Vytrval
ČT 2. 3. (12:30) Běh na lyžích 4 x 5 km - štafeta žen  
ČT 2. 3. (17:30) Skoky na lyžích Velký můstek HS138 - muži (kvalifikace) Roman Koudelka, Radek Rýdl
PÁ 3. 3. (12:30) Běh na lyžích 4 x 10 km - štafeta mužů Bude upřesněno
PÁ 3. 3. (17:30) Skoky na lyžích Velký můstek HS138 - muži (finále)  
SO 4. 3. (12:00) Běh na lyžích 30 km s hromadným startem klasicky - ženy Bude upřesněno
SO 4. 3. (16:30) Skoky na lyžích Velký můstek HS138; závod týmů – muži  
SO 4. 3. (10:30 / 15:00) Severská kombinace Velký můstek HS138 / 10 km - muži Jiří Konvalinka, Ondřej Pažout, Tomáš Portyk, Jan Vytrval
NE 5. 3. (12:00) Běh na lyžích 50 km s hromadným startem klasicky - muži Bude upřesněno

Průběžné pořadí SP 2022/23

  Muži Ženy
Běh na lyžích 1. Klaebo 1911,
2. Golberg (oba Nor.) 1740,
3. Pellegrino (It.) 1321,
...11. Novák 790, 47. Černý 271, 76. Šeller 150, 117. Fellner (všichni ČR) 53.
1. T. U. Wengová (Nor.) 1505,
2. Digginsová 1371,
3. Niskanenová (Fin.) 1353,
...24. Janatová 621, 38. Razýmová 360, 45. Beranová 290, 90. Antošová 72, 113. P. Nováková 25, 138. A. Nováková (všechny ČR) 6.
Skoky na lyžích 1. Granerud (Nor.) 1652,
2. Kubacki (Pol.) 1359,
3. Lanišek (Slovin.) 1096,
...59. Koudelka 11, 80. Rýdl 1.
1. Pinkelnigová (Rak.) 1482,
2. Althausová (Něm.) 1202,
3. Strömová (Nor.) 1030,
...46. K. Indráčková (ČR) 17.
Severská kombinace 1. Lamparter (Rak.) 1225,
2. J. L. Oftebro (Nor.) 1104,
3. Schmid (Něm.) 1039,
...51. Pažout 12, 54. Portyk 10, 62. Vytrval (všichni ČR) 2.
1. Westvoldová Hansenová (Nor.) 900,
2. Armbrusterová (Něm.) 560,
3. Sieffová (It.) 501,
...28. Hradilová 27, 31. Koldovská (obě ČR) 18.

Česká nominace na MS v klasickém lyžování 2023

Devatenáct českých reprezentantů se představí na MS v Planici. Nejvyšší ambice mají běžci na lyžích, kteří se zásluhou Michala Nováka a spol. pravidelně umisťují na bodovaných pozicích v závodech SP. Pokračuje trápení skokanů, mezi kterými je nakonec v Planici početnější ženská výprava než ta mužská s Romanem Koudelkou.

Běh na lyžích  Muži: Ondřej Černý, Adam Fellner, Michal Novák, Luděk Šeller
Ženy: Barbora Antošová, Tereza Beranová, Kateřina Janatová, Adéla Nováková, Kateřina Razýmová,   
Skoky na lyžích Muži: Roman Koudelka, Radek Rýdl
Ženy: Karolína Indráčková, Anežka Indráčková, Klára Ulrichová
Severská kombinace Muži: Jiří Konvalinka, Ondřej Pažout, Tomáš Portyk, Jan Vytrval
Ženy
: Tereza Koldovská

Kde sledovat MS v klasickém lyžování v TV?

Přímý přenos ze závodů na MS v klasickém lyžování v Planici nabídnou s českým komentářem stanice ČT Sport a Eurosport.

České úspěchy na MS v klasickém lyžování

Poslední českou medailí z MS v klasickém lyžování je stříbro Lukáše Bauera na královské padesátce klasicky z Falunu, kde nestačil jen na legendárního Pettera Northuga. Od té doby české klasické lyžování na medaili z MS čeká. 

Čechům se nejvíce dařilo v období 2003 - 2009, kdy přivezli medaili ze čtyř po sobě jdoucích šampionátů. Nejúspěšnější českou závodkyní je Kateřina Neumannová s celkem pěti cennými kovy.

Rok Disciplína Jméno Umístění
2015 (Falun) 50 km klasicky - muži Lukáš Bauer 2. místo
2009 (Liberec) 15 km klasicky - muži Lukáš Bauer 2. místo
2007 (Sapporo) Sprint dvojic - muži Milan Šperl
Dušan Kožíšek
3. místo
2007 (Sapporo) 10 km volně - ženy Kateřina Neumannová 1. místo
2007 (Sapporo) Skiatlon 2x7,5 km - ženy Kateřina Neumannová 2. místo
2005 (Oberstdorf) Skoky na lyžích - velký můstek Jakub Janda 3. místo
2005 (Oberstdorf) Skoky na lyžích - malý můstek Jakub Janda 2. místo
2005 (Oberstdorf) Sprint dvojic - muži Martin Koukal
Dušan Kožíšek
3. místo
2005 (Oberstdorf) 10 km volně - ženy Kateřina Neumannová 1. místo
2003 (Val di Fiemme) 50 km volně - muži Martin Koukal 1. místo
1999 (Ramsau) 5 km klasicky - ženy Kateřina Neumannová 3. místo
1997 (Trondheim) 15 km volně - ženy Kateřina Neumannová 3. místo
1993 (Falun) Skoky na lyžích - soutěž družstev Martin Švagerko
František Jež
Jiří Parma
Jaroslav Sakala
2. místo

Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud