Úterý 28. května 2024
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Oblačno, bouřka 21°C

Tragédie na šampionátu v Německu! Motocyklista zemřel po srážce se sportovcem

Autor: TT

Sport skýtá mnohá nebezpečí! Své o tom vědí také účastníci, pořadatelé i diváci závodu evropského šampionátu v triatlonu Ironman European Championship, který se odehrál minulou neděli v Hamburku. Akce bohužel měla tragickou pachuť.

Pro sedmdesátiletého muže šlo o normální pracovní den. Vezl na svém motocyklu oficiálního kameramana jako každý jiný závod, jenže zničehonic došlo k čelní srážce s dvacetišestiletým triatlonistou jedoucím na kole v protisměru.

Mladý cyklista byl odmrštěn do cesty svým konkurentům, utrpěl vážná zranění a odvezli ho do nemocnice. Jeho život však podle aktuálních zpráv v ohrožení není. Hospitalizovat museli též padesátiletého kameramana na motorce, který utrpěl šok a z nehody vyvázl s lehčími zraněními. Daleko hůře však dopadl právě řidič motocyklu, který za srážku zaplatil životem.

Podle DPA se kolize stala na rovné cestě, ale prozatím nejsou známy konkrétní příčiny nehody. Televizní záběry nehody ukázaly, že motorkář se zřejmě snažil předjet ostatní. Bohužel nejspíš velice špatně vyhodnotil situaci a následky byly fatální.

Jeden ze soutěžících viní organizátory závodu. Jako hlavní důvod nehody totiž vnímá neuvěřitelně úzké mezery mezi motocyklisty a závodníky. „Bylo to neuvěřitelně úzké, úplná fraška. Byl jsem hned vedle a viděl jsem, jak se motorka rozbila snad na tisíc kousků,“ řekl německý závodník Jan Frodeno, který se o smrtelném incidentu kameramana dozvěděl až po dokončení závodu.

V prohlášení pořadatelé uvedli: „S těžkým srdcem jsme potvrdili, že řidič motocyklu zemřel během IEC v Hamburku. Jsme zdrceni touto tragickou nehodou. V den, který má být oslavou lidského ducha, místo toho truchlíme nad ztrátou člena naší triatlonové komunity. Naše sympatie patří všem postiženým. Naší prioritou je vždy zajistit bezpečnost našich účastníků a pořadatelů akce. Probíhá policejní vyšetřování a spolupracujeme s místními úřady, abychom pochopili události, které vedly k nehodě.“.

Televizní přenos na německém kanálu ARD byl po havárii přerušen jako projev respektu, ale závod, který zahrnoval 3,8 km plavání, 180 km jízdy na kole a 26,2 km běhu, se později obnovil. Vítězství nakonec slavil francouzský atlet Denis Chevrot, jeho prvenství ale kalí právě ono úmrtí.

Kolem zesnulých sportovců, fanoušků či pořadatelů často vzniká aureola bojovníků, kteří padli v bitvě. Napříč sportovní historií lze najít mnohá neštěstí, ať už budeme mluvit například o sjezdaři Reinstadlerovi, o závodníkovi Sennovi nebo o fotbalových týmech FC Turín a Chapecoense. Každá taková událost představovala nejtemnější den v rámci daného odvětví a dodnes děsí miliony sportovních nadšenců napříč celým světem.

2023 Ironman European Championships Hamburg
2023 Ironman European Championships Hamburg