Neděle 10. prosince 2023
Svátek slaví Julie, zítra Dana
Oblačno, déšť se sněhem 3°C

Zisimopoulos opět ovládl Spartathlon: Rozdrtil soupeře a pokořil vysněných 20 hodin!

Autor: TT

Tento rok měl řecký uragán jen jediného soupeře – čas! Fotis Zisimopoulos (40) prostě nemá v ultramaratonských závodech žádnou konkurenci. Vítězem Spartathlonu se stal už potřetí za sebou, kdy náročnou trať z Atén do Sparty o délce 246 km zvládl pod 20 hodin jako první běžec v historii. Ani legendární Yiannis Kouros nikdy neběžel takto rychle!

Řek hned zkraje závodu nenechal nikoho na pochybách, že si dojde za třetím vítězstvím v řadě. Zatímco tedy měl druhý Simen Holvik (46) do cíle ještě přes 20 kilometrů, Fotis Zisimopoulos (40) už se v něm radoval z památného vítězství. Naprosto fenomenálním časem 19:54:29 výrazně přepsal letitý rekord svého krajana Yiannise Kourose, který v roce 1984 ve druhém ročníku Spartathlonu zvládl tuto 246kilometrovou trať za 20:25:00.

Nejlepším Čechem pak byl znovu Radek Brunner (48), který byl v minulosti dokonce jednou druhý a dvakrát třetí. Tentokrát obsadil až 12. místo v celkovém pořadí, které si zajistil časem 24:46:37. Dlouho dokonce bojoval o pódiové umístění, v závěru už ho to ale stálo mnoho sil. Avšak znovu plně prokázal, že stále patří mezi špičky světového ultraběhu.

Rekordy se na letošním Spartathlonu doslova třásly! Neuvěřitelným časem Zisimopoulose totiž přepisování milníků rozhodně nekončilo. O pozornost si též řekla Američanka Jacquelyn Camille Herronová (41), která ještě větším časovým rozdílem pokořila traťový rekord v rámci ženské kategorie. Svým časem 22:35:30 vylepšila o více než dvě hodiny 6 let starý výkon Polky Patrycje Bereznowské (47).

Výkon Herronové byl naprosto unikátní i z hlediska konečného pořadí všech účastníků závodu. Nechala za zády mnoho mužů a skončila na parádním třetím místě. Lépe si tak vedli pouze již zmínění pánové Fotis Zisimopoulos a Simen Holvik. Vynikající vystoupení žen dále podtrhla také celkově čtvrtá Noora Honkalaová (31) a osmá Satu Lipiäinenová (27). Tato trojice nejlépe umístěných dam navíc zaběhla rychlejší časy, než bylo dosavadní maximum Bereznowské!

Fotis Zisimopoulos zaběhl ultramaraton pod 20 hodin, díky čemuž přepsal letitý rekord svého krajana Yiannise Kourose.
Fotis Zisimopoulos zaběhl ultramaraton pod 20 hodin, díky čemuž přepsal letitý rekord svého krajana Yiannise Kourose.