LM: Chelsea prohrála, ale postupuje. Rosický si musí počkat

0
Je nedotknutelnost Třince pryč? Dynamo a Spartu táhnou schovaní lídři. Překvapí Litvínov?
Spor o Kováče: kouč budoucnosti a opravdová trefa, nebo jen bublina?

SOUHRN LIGY MISTRŮ | Fotbalisté Chelsea s brankářem Petrem Čechem sice v 5. kole Ligy mistrů podlehli 0:1 v Basileji, přesto mohou v předstihu slavit postup do osmifinále. Po posledním kole nemohou skončit ve skupině E na horším než druhém místě. Chelsea doplnila Manchester City, Bayern Mnichov, Atlético Madrid a Barcelonu, které získaly definitivu už před třemi týdny.

Liga mistrů ONLINE

V Basileji držela Chelsea dlouho bezbrankovou remízu, ale Mohamed Salah tři minuty před koncem vítěznou trefou pokazil Čechovi jeho 450. zápas v dresu "Blues". Český brankář předtím předvedl několik výborných zákroků. Chelsea nahrála bezbranková remíza Schalke 04 na hřišti Steauy Bukurešť. Schalke 04 a Basilej se tak poměří v přímém souboji o druhé postupové místo, švýcarský celek má o bod více.

Jistotu postupu naopak stále nemá záložník Tomáš Rosický s Arsenalem. "Kanonýři" sice zdolali Marseille 2:0, ale jejich oslavy oddálila výhra Dortmundu nad Neapolí 3:1. Mezi Arsenalem, Dortmundem a Neapolí může po posledním kole rozhodovat i minitabulka, protože všechny tři týmy mohou mít 12 bodů.

Rosický strávil na hřišti 75 minut. Už po 27 sekundách se spoluhráči slavil trefu Wilshera, který se postaral o nejrychlejší gól anglického hráče v historii soutěže. Wilshere se stal hrdinou utkání, když po poločase svou druhou trefou stvrdil triumf lídrů anglické ligy. Arsenal důstojně oslavil 250. zápas v LM. Hvězdná letní posila Özil v prvním poločase ještě neproměnil penaltu.

Zklamaní fotbalisté Chelsea nebyli dlouho, po prohraném zápase se dozvěděli, že postupují.

Dortmund výhrou s Neapolí odvrátil hrozbu vyřazení po skupině. Finalisté minulého ročníku se museli obejít bez kompletní obranné čtyřky, ale cenná výhra je udržela ve hře. Neapoli by přitom k zajištění jarního play off stačil i nerozhodný výsledek.

Překvapením je porážka Barcelony na hřišti Ajaxu Amsterodam 1:2. Barceloně sice chyběl zraněný Lionel Messi, ale jinak nastoupila se všemi hvězdami. V poločase prohrávala už o dvě branky a po poločase korigovala jen proměněnou penaltou Xaviho. Barceloně nepomohla ani dlouhá přesilovka. Ajax hrál od 48. minuty bez obránce Veltmana, kterého vyloučil český sudí Pavel Královec. Barcelona ještě nikdy v LM neotočila zápas, pokud prohrávala o dvě branky. Stínem utkání byl pád jednoho fanouška z tribuny, při němž si vážně poranil hlavu a byl převezen do nemocnice.

Výhra Ajaxu nepotěšila fotbalisty AC Milán, kteří zvítězili hladce 3:0 na půdě Celticu Glasgow. Milánští se sice krčí až na 13. místě Serie A, ale dnes excelovali a po Barceloně a Juventusu se stali teprve třetím týmem, který v Celtic Parku v LM dokázal vyhrát. Milán, který ve Skotsku vyhrál poprvé od roku 1969, však současně potřeboval, aby Ajax s Barcelonou prohrál. Takhle se AC s Ajaxem v posledním kole utká o druhé postupové místo. Ajax má nyní sedm bodů, Milán šest.

Porto ve skupině G překvapivě jen remizovalo 1:1 s Austrií Vídeň, v jejímž dresu nezasáhl do hry český útočník Tomáš Jun. Porto promarnilo šanci vystřídat na druhém místě Petrohrad, který se rozešel stejným výsledkem s Atléticem Madrid.

Skupina E

Steaua Bukurešť - Schalke 0:0
Rozhodčí: Nijhuis (Niz.). Diváci: 15.000.

Basilej - Chelsea 1:0 (0:0)
Branka: 87. Salah. Rozhodčí: Lannoy (Fr.). Diváci: 35.208.

1. Chelsea 5 3 0 2 11:3 9
2. Basilej 5 2 2 1 5:4 8
3. Schalke 04 5 2 1 2 4:6 7
4. Steaua 5 0 3 2 2:9 3

Skupina F

Arsenal - Olympique Marseille 2:0 (1:0)
Branky: 1. a 65. Wilshere. Rozhodčí: Mateu (Šp.). Diváci: 59.912.

Borussia Dortmund - Neapol 3:1 (1:0)
Branky: 10. Reus z pen., 60. Blaszczykowski, 78. Aubameyang - 71. Insigne. Rozhodčí: Velasco (Šp.). Diváci: 65.829.

1. Arsenal 5 4 0 1 8:3 12
2. Dortmund 5 3 0 2 9:5 9
3. Neapol 5 3 0 2 8:9 9
4. Marseille 5 0 0 5 4:12 0

Skupina G

FC Porto - Austria Vídeň 1:1 (0:1)
Branky: 48. Jackson Martínez - 11. Kienast. Rozhodčí: Hategan (Rum.). Diváci: 24.809.

Zenit Petrohrad - Atlético Madrid 1:1 (0:0)
Branky: 74. vlastní Aldeweireld - 53. Adrián. Rozhodčí: Atkinson (Angl.). Diváci: 17.885.

1. Atlético Madrid 5 4 1 0 13:3 13
2. Petrohrad 5 1 3 1 4:5 6
3. FC Porto 5 1 2 2 4:5 5
4. Austria 5 0 2 3 1:9

2

Skupina H

Ajax Amsterodam - FC Barcelona 2:1 (1:0)
Branky: 19. Serero, 42. Hoesen - 49. Xavi z pen. Rozhodčí: Královec (ČR). ČK: 48. Veltman (Ajax). Diváci: 53.000.

Celtic Glasgow - AC Milán 0:3 (0:1)
Branky: 13. Kaká, 49. Zapata, 60. Balotelli. Rozhodčí: Cakir (Tur.). Diváci: 58.619.

Hosté:

Domácí: Sommer (C) – Voser, Schär, Ivanov, Xhaka (71. Ajeti) – Salah, Elneny, Die, Frei, Stocker (C) (90+2. Sauro) – Streller (C) (78. Sio).

Hosté: Čech – Ivanović, Cahill, Terry (C), Azpilicueta – Ramires, Mikel, Oscar (55. Hazard), Lampard, Willian (86. de Bruyne) – Eto´o (42. Torres).

Hosté:

Domácí: Szczęsny – Sagna, Mertesacker (C), Koscielny, Monreal – Wilshere (75. Walcott), Ramsey, Özil (81. Arteta), Flamini, Rosický (75. Cazorla) – Giroud.

Hosté: Mandanda (C) – Abdallah, N´Koulou, Mendes, Morel – J. Ayew (59. Valbuena), Lemina (81. Cheyrou), Imbula Wanga (59. Thauvin), Romao, Khalifa – Gignac.

Hosté: 71. Insigne

Domácí: Weidenfeller – Großkreutz, S. Bender, Papastathopulos, Durm – Blaszczykowski (68. Aubameyang), Şahin, Kehl (C), Reus (80. Piszczek) – Mchitarjan, Lewandowski.

Hosté: Reina – Maggio (C), Albiol, Fernández, Armero – Callejón (66. Insigne), Behrami, Dzemaili (62. Inler), Mertens – Pandev (76. Zapata), Higuaín.

Domácí: Aubameyang, Langerak, Kirch, Piszczek, Günter, Hofmann, Schieber

Hosté: Cabral, Britos, Cannavaro, Mesto, Inler, Insigne, Zapata

Domácí: Kehl

Hosté: Fernández, Higuaín, Albiol, Pandev

Carlos Velasco – Roberto Alonso, Juan Yuste (všichni Španělsko)

Hosté: 49. Xavi

Domácí: Cillessen – van Rhijn, Veltman, Moisander (C), Boilesen (35. Poulsen) – Blind, Klaassen, Serero – Fischer, Hoesen (84. Duarte), Schøne.

Hosté: Pinto – Puyol (69. Gabarron), Mascherano, Piqué, Montoya – Xavi (74. Roberto), Song, Iniesta (C) – Pedro, Fábregas (83. Traoré), Neymar.

Hosté: 13. Kaká, 49. Zapata, 60. Balotelli

Domácí: Forster – Lustig, van Dijk, Ambrose, Izaguirre – Boerrigter, Mulgrew, Kayal (31. Ledley), Forrest (80. Rogic), Commons (65. Stokes) – Samaras (C).

Hosté: Abbiati – Abate (48. Nocerino), Bonera, Zapata, Emanuelson – Poli, de Jong, Montolivo (C), Kaká (80. Robinho), Birsa (72. Constant) – Balotelli.

FC Schalke 04

Domácí: Tatarusanu – Prepelita (82. Stanciu), Szukała, Gardos, Latovlevici – Popa, Neagu (46. Varela), Chipciu (77. Iancu), Bourceanu (C), Tanase – Piovaccari.

Hosté: Fährmann – Učida, Höwedes (C), Santana, Aogo – Farfán, Jones, Meyer (74. Draxler), Neustädter, Fuchs (88. Obasi) – Szalai.

Hosté: 11. Kienast

Domácí: Helton – Danilo, Maicon, Mangala, Sandro – Fernando, González (C), Defour (46. Varela) – Josué (72. Quintero), Martínez, Licá (65. Ricardo).

Hosté: Lindner – Koch, Rogulj, Ortlechner (C), Suttner (82. Okotie) – Royer, Holland, Kienast, Dilaver (70. Mader), Murg (64. Leovac) – Hosiner.

Hosté: 53. Adrián

Domácí: Lodygin – Smolnikov, Hubočan, Lombaerts (C), Criscito – Witsel, Širokov (64. Aršavin), Fajzulin (64. Bystrov) – Šatov, Keržakov, Hulk.

Hosté: Courtois – Torres Juanfran, Alderweireld, Miranda, Insúa – C. Rodríguez (80. Ó. Torres), Guilavogui, Raúl García, Gabi (C), Koke – Adrián.

Domácí: Baburin, Neto, Chodžanijazov, Zyrjanov, Bystrov, Tymoščuk, Aršavin

Hosté: Aranzubia, Manquillo, Giménez, Lucas, Torres, Baptistão, Ndoye

Hosté: Torres Juanfran, Raúl García