4. října 2023 • 18:07

FIFA rozhodla o MS 2030. Bude na jihu Evropy a v Maroku, vypukne ale jinde

Autor: ČTK
Vstoupit do diskuse
2
TOP VIDEA
SESTŘIH: Sparta - Jablonec 3:0. Pohodlná výhra, Preciado se rozjel
SESTŘIH: Manchester United - Bournemouth 0:3. Další domácí ostuda Red Devils
VŠECHNA VIDEA ZDE

Mezinárodní fotbalová federace FIFA dnes rozhodla, že mistrovství světa v roce 2030 společně uspořádají Španělsko, Portugalsko a Maroko. Úvodní tři zápasy se ale odehrají v Uruguayi, Argentině a Paraguayi na oslavu výročí 100 let od prvního šampionátu, který v roce 1930 hostila Uruguay.Fotbalové mistrovství světa se tak poprvé v historii bude hrát v šesti zemích a na třech kontinentech. O pořadatelích MS 2030 dnes jednomyslně rozhodla rada FIFA a po úspěšném dokončení kandidátského procesu by je měl potvrdit v roce 2024 kongres. Právě teprve na něm se mělo o hostitelích MS rozhodnout, dnešní oznámení přišlo podle agentury DPA nečekaně.

Zahajovací zápas turnaje by se měl odehrát v Montevideu na Estadio Centenario, stadionu, jenž byl vybudován pro MS 1930 a hostil i první finále. V uruguayské metropoli se také uskuteční velká oslava ke stoletému výročí mistrovství světa. Další dva duely se odehrají v Argentině a Paraguayi. Tyto tři jihoamerické země podaly původně společnou kandidaturu na celé mistrovství světa, kterou ale FIFA odmítla.

Po třech duelech se šampionát se 48 týmy přesune do Maroka, Španělska a Portugalska. Všech šest pořádajících zemí bude mít automaticky zajištěnou účast. "V rozděleném světě FIFA a fotbal spojují," uvedl v prohlášení prezident FIFA Gianni Infantino.

Portugalsko a Maroko budou hostit zápasy fotbalového mistrovství světa poprvé, Španělsko už má zkušenost z roku 1982. "Jsem si jistý, že společně uspořádáme nejlepší světový šampionát v historii," uvedl Pedro Rocha, dočasný šéf Španělského fotbalového svazu.

Mistrovství světa v roce 2026 budou hostit Kanada, Mexiko a Spojené státy americké a poprvé se ho zúčastní 48 týmů. Loni na podzim v Kataru hrálo ještě 32 mužstev.

V rámci rotace kontinentů dnes FIFA vyzvala zástupce Asie a Oceánie, aby se ucházeli o pořádání mistrovství světa 2034. Jedním z kandidátů by mohla být Saúdská Arábie, jež v poslední době do fotbalu a celkově sportu výrazně investuje.

Vstoupit do diskuse
2

EURO 2024 v Německu

Program EURO 2024 Los EURO 2024 Vstupenky na ME ve fotbale Kvalifikace na EURO 2024

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a vítězi baráže C.

Fotbal dnes * Evropská liga * Konferenční liga * Los EURO 2024

Skupina D
Články odjinud


Články odjinud