20. září 2022 • 14:10

Barcelona v černých číslech: 2,4 miliardy zisku, ale rostou obavy

Autor: vmn
Vstoupit do diskuse
4
Video se připravuje ...
TOP VIDEA
SESTŘIH: Sparta - Hradec Králové 2:1. Letenští otočili v deseti i díky spornému gólu
SESTŘIH: Bohemians - Plzeň 1:1. Ztráta mistra, v závěru mohl rozhodnout Kovařík
VŠECHNA VIDEA ZDE

Finanční problémy Barcelony, které vloni způsobily mimo jiné odchod Lionela Messiho, jsou minimálně z účetního hlediska zažehnány. Za sezonu 2021/2022 vykázal klub zisk 98 milionů eur, v přepočtu 2,4 miliardy korun. A v rozpočtu pro sezonu 2022/2023 se počítá téměř s trojnásobkem této částky. Obavy ale může vyvolávat způsob, jak vedení klubu prostředky získalo.Barcelona v minulé sezoně hospodařila s rozpočtem těsně nad miliardu eur (v přepočtu 25 miliard korun) a až Joan Laporta 9. října předstoupí před valnou hromadu, bude prezentovat výborná čísla a ještě ambicióznější plán. 98 milionů eur zisku za minulou sezonu a plánovaných 274 milionů eur (6,7 miliardy korun!) v té příští.

Původně přitom hrozilo, že organizace zase skončí ve ztrátě, na konci června ale prodala investiční firmě Sixth Street desetiprocentní podíl televizních práv na příštích 25 let. Díky této transakci se Barcelona těsně před uzávěrkou dostala do plusových čísel.

V průběhu léta pak bylo součástí obchodu dalších 15 procent práv za 320 milionů eur. Finanční injekce, včetně sponzorské smlouvy se Spotify, umožnily zaregistrování letních posil v čele s Robertem Lewandowským. Ještě před dvěma lety přitom byla organizace ve ztrátě přes 400 miliard eur, což podle španělských fotbalových řádů znemožnilo například smlouvu pro Lionela Messiho.

Povaha velkých příjmů od Sixth Streeth (prodej budoucích příjmů), ale může znamenat, že se Barcelona přeci jen bude muset v budoucnu uskromnit. „Nyní je barcelonský limit na příchody 656 milionů eur a oni potřebovali celou tuto částku, aby registrovali hráče na poslední chvíli. Bez prodeje aktiv ale v příštích sezonách nemusí být limit tak vysoký. Možná budou muset snížit mzdové náklady a prodat nějaké hráče. A vědí to,“ varoval šéf La Ligy Javier Tebas.

Aktuálně se ale Barceloně po sportovní stránce daří. V lize drží sérii pěti výher za sebou a na začátku soutěže je v těsném závěsu za Realem. V Lize mistrů po výprasku Plzni sice prohrála na Bayernu, ale bude bojovat o postup.

FC Barcelona Vše o klubu ZDE

sportalive.cz
Vstoupit do diskuse
4
7. kolo
Články odjinud


Články odjinud