Nizozemsko ukončilo sezonu. Skandál! zlobí se klub, co přišel o postup | iSport.cz
24. dubna 2020 • 20:20

Nizozemsko ukončilo sezonu. Skandál! zlobí se klub, co přišel o postup

Autor: ČTK, krm
Vstoupit do diskuse
1
TOP VIDEA
Top góly: elegantní zakončení Hložka, Musův krásný lob
Baník - Plzeň: Tohle mohla být geniální rozlučka! Baroš v samotném závěru mohl rozhodnout utkání
VŠECHNA VIDEA ZDE

Nizozemský fotbalový svaz po dnešním jednání se zástupci klubů potvrdil předčasné ukončení nejvyšší soutěže kvůli koronaviru. Titul nebyl udělen a z ligy také nikdo nesestoupil. Do pohárů půjdou kluby podle pořadí v tabulce v době ukončení sezony.Do Ligy mistrů se kvalifikovaly vedoucí Ajax Amsterodam a druhý AZ Alkmaar, který za obhájcem titulu po nekompletních 26 kolech zaostával jen o skóre. Do Evropské ligy postoupily třetí až pátý tým tabulky Feyenoord Rotterdam, PSV Eindhoven s českým fotbalistou Michalem Sadílkem a Tilburg.

Nizozemská liga byla oficiálně ukončena jako první z evropských soutěží. V Belgii už sice začátkem května vyhlásili po nedohrané základní části mistrem Bruggy, ale po varování od UEFA zatím valná hromada klubů verdikt nepotvrdila a čeká, jestli vláda neuvolní bezpečnostní opatření natolik, aby se mohl ročník dokončit.

Zapojte se do nových diskuzí na iSport.cz>>>

V Nizozemsku, kde byl nový typ koronaviru potvrzen u 37 tisíc lidí a vyžádal si 4300 životů, však svaz neměl jinou možnost. Tamní vláda totiž nedávno rozhodla o tom, že kvůli nákaze se v zemi nebudou moci pořádat žádné hromadné akce až do začátku září.

„V této době a za těchto okolností není na místě bavit se o titulu, proto jsme pouze potvrdili umístění klubů v soutěži podle poslední tabulky,“ uvedl svaz v prohlášení. „Bohužel s ohledem na poslední opatření, která vláda zavedla, je nemožné sezonu dokončit,“ dodal.

Po hlasování 38 celků z první a druhé ligy bylo také rozhodnuto o tom, že z nejvyšší soutěže se nebude sestupovat a ani do ní nikdo nepostoupí. Ligu tak udržely Haag s Waalwijkem, zatímco o postup přišly Leeuwarden s Graafschapem. „Všem je sice jasné, že zdraví je na prvním místě, ale chápeme, že dnešní rozhodnutí mohlo někoho velmi zarmoutit,“ uvedl svaz.

Některé kluby včetně Alkmaaru, který musí z druhého místa do předkola Ligy mistrů, zatímco první Ajax zamíří rovnou do skupiny, už vyjádřily nespokojenost. „Jsme zklamaní a mrzí nás, že se během této krize musíme silně ohradit proti rozhodnutí svazu,“ uvedl Alkmaar v prohlášení.

Velmi ostrá slova volil trenér Leeuwardenu Henk de Jong. „Myslím, že jde o největší skandál v historii nizozemského sportu,“ prohlásil kouč vedoucího týmu druhé ligy v rozhovoru pro televizní stanici NOS a dodal, že klub se nejspíš bude bránit u soudu.

Rozhodnutí nizozemského svazu by měla posvětit i UEFA, přestože opakovaně národní federace vyzvala, aby se po odložení letního Eura pokusily ve volném termínu ligy dokončit i za cenu upravení hracích formátů. Ukončení soutěží je pro UEFA až poslední možností, a to pouze za jasně daných podmínek, mezi které patří právě i nařízení vlády.

Vstoupit do diskuse
1
Články odjinud


Články odjinud