23. listopadu 2009 • 19:15

UEFA i FIFA svolaly krizová jednání kvůli aférám

Autor: ČTK
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
„Mám před sebou čistý stůl,“ bilancuje po kariéře Hovorka. Co řekl o potyčce s Kangou?
Stadion v Česku nad 20 000: ten nový sparťanský? Šel bych do toho, říká Podaný
VŠECHNA VIDEA ZDE

Kvůli sázkařské aféře, kterou sama označuje za nejrozsáhlejší v historii, svolala Evropská fotbalová unie (UEFA) na středu do svého sídla ve švýcarském Nyonu krizové jednání. Stejný krok učinila i Mezinárodní fotbalová federace (FIFA), jejíž výkonný výbor se bude o týden později zabývat navíc incidenty z baráže o postup na světový šampionát.Zasedání FIFA bude 2. prosince předcházet losu základních skupin mistrovství světa v Kapském Městě. Výkonný výbor na něm bude řešit kontroverzní průběh baráže mezi Irskem a Francií, která si zajistila postup na šampionát poté, co Thierry Henry zahrál rukou. Zabývat se bude také násilnostmi provázejícími play off mezi Alžírskem a Egyptem a také sázkařský skandál v evropských soutěžích.

Ten bude tuto středu předmětem několikahodinové schůzky UEFA. Podle agentury DPA by se jí měli zúčastnit také zástupci svazů z devíti zemí, které byly skandálem postiženy. Českých soutěží se aféra netýká.

Rozsáhlým případem se zabývá státní zastupitelství v Bochumi, které má podezření na ovlivnění až 200 zápasů ve prospěch sázkařského gangu. Jeho terčem se stala utkání v Německu, Belgii, Švýcarsku, Chorvatsku, Slovinsku, Turecku, Maďarsku, Bosně a Rakousku.

Mezi podezřelé spadají i minimálně tři zápasy Ligy mistrů a 12 utkání Evropské ligy, přičemž v obou případech jde o předkola, a jeden duel evropské kvalifikace hráčů do 21 let.

Z manipulace je podezřelý bosenský klub NK Travnik, kam se podle listu Süddeutschen Zeitung zřejmě povedlo sázkařské mafii nastrčit na hostování dva fotbalisty, kteří pro ni "pracovali". S jejich pomocí gang údajně ovlivnil v přípravě zápasy proti švýcarským klubům FC Sion (1:4) a Xamax Neuchatel (2:3), na nichž vydělal 152.400 eur (téměř čtyři miliony korun).

Policie zatím zatkla 15 lidí v Německu a dva ve Švýcarsku. Zároveň byla při více než padesáti prohlídkách zabavena finanční hotovost ve výši jednoho milionu eur.

Skandál zneklidňuje i sponzory. Podle Süddeutschen Zeitung hrozí, že v případě prokázání viny vypovědí smlouvy významní partneři fotbalových klubů i některých hráčů Adidas, Puma a Audi. "V kontraktech s kluby a sportovci máme zaneseno, že když dojde k nezákonnému jednání, můžeme je okamžitě ukončit. Pro sázkařský skandál to platí zrovna tak," řekl šéf Adidasu Herbert Hainer.

Vstoupit do diskuse
0

Kvalifikace na EURO 2024 v Německu

Program kvalifikace na EURO 2024 Skupina E Skupiny kvalifikace na EURO 2024

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Českou fotbalovou reprezentaci čeká kvalifikační skupina E, ve které se utká s Polskem, Albánií, Faerskými ostrovy a Moldavskem.

Fotbal dnes * Fotbalové vybavení * Fotbalové dresy * Kopačky na Heureka.cz

Články odjinud


Články odjinud