Tresty v sázkařské aféře: Tři obžalovaní dostali podmínku | iSport.cz
3. února 2016 • 11:27

Tresty v sázkařské aféře: Tři obžalovaní dostali podmínku

Autor: ČTK, iSport.cz
Ilustrační snímek
TOP VIDEA
TOP 5 náročných sportů: Kde se potí krev? Specifika fotbalu či MMA
Češi, kteří zanechali v bundeslize výraznou stopu: Jarolím, Kadlec i překvapivé jméno
VŠECHNA VIDEA ZDE

Tři obžalovaní v korupční fotbalové kauze, která zasáhla především nižší české soutěže, jsou pravomocně podmíněně odsouzeni. Přijali tak tresty, které jim soud navrhl formou trestních příkazů. Jedná se o podmíněné tresty v řádech několika měsíců a také peněžité postihy.Dalších deset obžalovaných podalo proti navrhovaným trestům odpor, jednomu se zatím trestní příkaz nepodařilo doručit. Kvůli sázkařské kauze, kterou začala policie řešit v roce 2013, bylo obžalováno 22 osob. Soudního líčení by se mělo účastnit 18 nebo 19 z nich. ČTK to řekl předseda senátu strakonického soudu Tomáš Uldrich, jenž bude případ řešit. Jména pravomocně odsouzených neuvedl.

"Zatím přesně nevím termín, na kdy líčení vypíšu. Čekám na to, až se podaří doručit poslední trestní příkaz. Potom budeme znát přesný počet obžalovaných, kteří budou součástí soudního líčení," řekl Uldrich. Před soudem stanou i ti, kteří podali proti trestnímu příkazu odpor. Trestní příkazy soud uplatnil proti 14 obžalovaným.

Jedním z aktérů sázkařské aféry je podle Hospodářských novin i trenér brankářů fotbalové juniorky Liberce Zbyněk Hauzr. Ten čelí obžalobě z podplácení kvůli ovlivňování zápasů a hrozí mu až šest let vězení. Mezi obžalovanými je například teplický obránce David Jablonský, Martin Sus, jenž nyní hraje za Příbram, a Jan Halama, který v minulosti nastupoval za České Budějovice či Bohemians Praha.

Obžaloba Hauzra viní z účasti na manipulaci výsledků ve třech zápasech. Jedná se o pohárový duel Teplice - Liberec z dubna 2013, srpnový ligový zápas Liberce s Mladou Boleslaví a utkání s Jabloncem ze září. Ve všech případech měl Hauzr na objednávku sázkařské mafie, mezi jejíž spolupracovníky patřili slovenští fotbalisté Ivan Hodúr, Marián Dirnbach či Róbert Rák, ovlivnit počet gólů, které v duelech padnou.

Sázkařská mafie prý platila za ovlivnění jednoho zápasu až 60 tisíc eur v hotovosti. To se týkalo především duelů nejvyšší soutěže. První ligu se prý sázkařská mafie pokusila ovlivnit třikrát, dvakrát se pak zaměřila na domácí pohár. Dále se obžaloba týká machinací kolem soubojů nižších a mládežnických soutěží.

Kromě fotbalistů se do aféry zapletli i jiní aktéři. Mezi obžalovanými figuruje například funkcionář bývalého strakonického klubu a exligový hráč Českých Budějovic Michal Káník nebo rozhodčí Jan Kalenda.

Vinu už dříve přiznal někdejší Hauzrův spoluhráč a slovenský reprezentant Hodúr a na Slovensku dostal tříletou podmínku. FIFA mu navíc udělila zákaz působení ve fotbale na 25 let.

 
Články odjinud


Články odjinud