10. ledna 2017 • 14:12

MS se 48 týmy? Vždyť tam bude celý svět, diví se Panenka. Mourinho chválí

Autor: ,
TOP VIDEA
SESTŘIH: Bayern Mnichov - Brémy 4:2. Favorit skolil Pavlenkův tým až v závěru utkání SESTŘIH: Bayern Mnichov - Brémy 4:2. Favorit skolil Pavlenkův tým až v závěru utkání
Sáblíková po bronzu: Uspěchávala jsem to, ke konci se mi to trošku vymstilo Sáblíková po bronzu: Uspěchávala jsem to, ke konci se mi to trošku vymstilo
VŠECHNA VIDEA ZDE

Tohle rozhodnutí přineslo záplavu reakcí. Pozitivních i negativních. Rozšíření MS ve fotbale na 48 týmů od roku 2026, které schválil výkonný výbor FIFA, představuje velkou změnu. Šanci kvalifikovat se na vrcholný turnaj budou mít i země, jež na vrcholné akci dosud chyběly a zvýšit se mají i výnosy. Kritici naopak namítají, že se kvalita šampionátu rozmělní. Přinášíme přehled reakcí z Česka i zahraničí.PRO: Rudolf Řepka (generální sekretář Fotbalové asociace ČR) 

"Těch modelů bylo možných pět a jediný, který podle nás připadal v úvahu, byla tato varianta s 48 týmy v 16 skupinách. Jednoznačně převládají pozitiva s jediným malinkým negativem, že by se měla malinko rozmělnit ta sportovní část. Ale po zkušenosti z EURO, kde došlo ke zvýšení počtu účastníků na 24, myslím, že kvalita nijak moc neutrpěla, takže to nebude tak výrazné. Najdou se národní týmy, které turnaj určitě oživí. Pozitivum vidím také v tom, že se bude pořád o něco hrát, protože postupují dva. Pro nás je to samozřejmě dobře, to asi nemůžeme mluvit jinak. Představuje to pro nás větší šanci, jak se na mistrovství světa kvalifikovat."

PROTI: Antonín Panenka (mistr Evropy 1976 a účastník MS 1982)

"To už není mistrovství světa. Aby tam byl skoro celý svět, tak to není mistrovství. Po komerční stránce to asi přinese větší prostředky, ale po sportovní stránce to ztrácí smysl. Bude tam hrát kde kdo, 48 mužstev už je strašné číslo. Kvalifikují se tam mužstva, která budou hrát druhé housle. Akorát jim to prodlouží agónii. Pro nás je to samozřejmě trochu větší šance, ale já bych to tak nebral, protože sportovní stránka jde stranou."

PROTI: Berti Vogts (německý trenér a mistr světa 1974)

"Jsem velmi zděšený. Nechce se mi tomu věřit. Je to hrozné. Prostě to nechápu. Tohle už není moje mistrovství světa."

PROTI: Uwe Seeler (bývalý německý reprezentant)

"Pro fotbal to není dobře. Viděli jsme to teď na rozšířeném mistrovství Evropy. Ale bylo jisté, že se tak stane, protože si tak mohou vydělat více peněz."

PRO I PROTI: Carlo Ancelotti (trenér Bayernu Mnichov):

"Jsem obecně proti tomu, aby reprezentace hrály více zápasů. FIFA ale řekla, že to pro hráče nebude větší zátěž. Musíme počkat, co se stane."

PRO: José Mourinho (trenér Manchesteru United)

"Jsem jednoznačně pro. Líbí se mi myšlenka skupin po třech týmech. Ve skupinách bude méně zápasů a pak přijde play off přinášející více emocí, tlaku a zkušeností pro hráče. Týmy s menším potenciálem sice odehrají jen dva zápasy, ale přinese jim to mnoho zkušeností a ekonomického zisku, což povede k jejich rozvoji včetně infrastruktury. Rozšíření znamená, že se z mistrovství světa stane neuvěřitelně velká společenská akce."

PRO: Diego Maradona (mistr světa z roku 1986)

"Jsem nadšený, protože to dává možnost týmům, které už na začátku kvalifikací vědí, že nemají šanci postoupit. Každá země bude moci žít svůj sen a také to oživí vášeň pro fotbal. Podle mě je to skvělý nápad."

 

Vše o zimních olympijských hrách 2018 najdete zde >>

 Klasická verze
Mobilní verze