11. listopadu 2007 • 00:00

Kociánova divočina

LIBEREC - Písknutí-nepísknutí, gól-negól, odvolání-neodvolání. Co z toho plynulo? Kritika nerozhodného rozhodčího Kociána od mosteckého kouče Žáka, který prohru 1:2 v Liberci a hlavně její způsob nemohl unést. U Nisy se odehrávala velká divočina. V závěru utkání dostali tři hráči červenou kartu. "Po sportovní stránce jsme měli na bod, jinak to s fotbalem nemělo nic společného," nepřímo svedl porážku na sudího Robert Žák. "V zápasu měl hlavní roli, neuznaný gól utkání strašně ovlivnil," postěžoval si oprávněně na nevídaný počin muže s píšťalkou. Běží 34. minuta. Liberec vede 2:0, Most ještě ani nevystřelil na bránu. Najednou však projde Bogdanov po levé straně a přihraje na malé vápno Toleskému. Rozhodčí Kocián zapíská, útočník hostí ve stejný moment obchází gólmana Zlámala a posílá míč do sítě. "Všichni včetně mě na chvíli přestali hrát," řekl později Zdeněk Zlámal. "Slyšel jsem v komunikačním zařízení pípnutí, tak jsem pískl," popsal situaci Radek Kocián. "Nevím, jestli to byla chyba zařízení, ale každopádně jsem se chybně nepodíval na asistenta rozhodčího číslo jedna. Udělal jsem hrubou chybu, beru to na sebe," vysvětloval svůj omyl. Pár sekund se zdálo, že gól neuzná. Jenže pak zamířil do středového kruhu a Mostečtí se začali radovat, Liberečtí protestovat. Oba týmy už byly připravené na rozehrání, když Kocián vyrazil za svým prvním asistentem Večeřou. Po krátké konzultaci, do které zasáhl i liberecký kapitán Janů, rozhodčí branku odvolal. Žák nepříčetně mával na své svěřence tak dlouho, až přiběhli ke střídačce. Vypadalo to, že je stáhne ze hry - stejně jako slávistický trenér Jarolím při střetnutí s Libercem před rokem a půl. "Jenom jsem chtěl od rozhodčího vysvětlení," uvedl Žák. Domácí trenér Ladislav Škorpil ho doplnil: "My jsme reklamovali, že přerušil hru, než byl gól. A proč ji přerušil, to musí vědět on." Po šestiminutovém přerušení duel pokračoval míčem rozhodčího. Slovan, který v úvodu dvakrát překonal špatnou obranu Mostu, anulovaný gól soupeře paradoxně spíš srazil. A v nastavení první půle dokonce inkasoval po faulu Košťála a proměněné penaltě Toleského. "Asi byly na Slunci i na Měsíci erupce," konstatoval po svém Škorpil. Ve druhém poločase jeho tým se štěstím ubránil tlak hostí, kteří si vytvořili několik vyložených šancí. "Nepostrádalo to dramatičnost, ale já jsem to naštěstí přežil a záchranku jsem neviděl ani v hledišti," pronesl kouč vítězného mužstva. V samotném závěru se pak znovu připomněl rozhodčí Kocián, který postupně vyloučil mosteckého Prášila a domácí Bílka s Hodúrem. Liberec tak dohrával v osmi lidech v poli, ale vítězství ubránil a získal ve čtvrtém utkání pod Škorpilem desátý bod. *** 13. kolo Gambrinus ligy LIBEREC - MOST 2:1 Poločas 2:1 b Zlámal 7 o Šinglár 5 o Košťál 4 o Petrouš 4 o Janů 5 z Frejlach 5 z Bílek 5 z Hodúr 6 z Papoušek 7 ú Dort 6 ú Blažek 7 Trenér: Škorpil b Acevski 5 o Prášil 3 o Hainault 2 o Johana 2 o Škoda 3 z Loos 4 z Mendy 5 z Pilař 6 z Bogdanov 6 ú Toleski 6 ú Holenda 5 Trenér: Žák FAKTA ZÁPASU Branky: 11. Dort, 18. Blažek - 45(+3). Toleski z pen. Rozhodčí: Kocián (delegát Chytil mu dal známku 4, Sport 1) - Večeřa, Jiřík. ŽK: Bílek, Hodúr - Toleski, Johana, Hainault, Prášil. ČK: 84. Bílek, 85. Hodúr - 81. Prášil. Střely na branku: 3:4. Rohy: 6:3. 4915 diváků. Úroveň utkání: 5. Střídání: 46. Dohnálek (5) za Blažka, 74. Holeňák za Dorta, 87. Bejbl za Frejlacha - 58. Oboya (5) za Bogdanova, 69. Webster za Škodu, 77. Schut za Loose. MUŽ ZÁPASU ZDENĚK ZLÁMAL sice zaváhal při vyběhnutí před neuznaným gólem, ale v závěru předvedl své refl exy a několika skvělými zákroky nedovolil Mostu vyrovnat. VERDIKT JAKUBA HOLÉHO ***** **** Foto popis| SUDÍ ÚŘADOVAL! Radek Kocián, hlavní arbitr duelu mezi Libercem a Mostem, právě ukazuje červenou kartu libereckému záložníkovi Jiřímu Bílkovi. Červený kartonek tasil během devadesáti minut celkem třikrát. Zápas byl pod jeho vedením pořádnou divočinou. Foto autor| Foto Nedělní Sport: Michal Beránek

Témata:

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a Gruzii.