23. února 2021 • 15:53

Co (ne)víte o Pelém: potíže s věrností, politika, poslední titul… dnes trpí

Autor: pta
Vstoupit do diskuse
1
 • Co (ne)víte o Pelém?Co (ne)víte o Pelém?FOTO: koláž iSport.cz

  Film o Maradonovi upoutal pozornost po celém světě. A stejné ambice má dokument Pelé, který mapuje výjimečný život fotbalového génia a trojnásobného mistra světa. Ve snímku fanoušci také ode dneška na Netflixu mají možnost vidět, jak je na tom osmdesátiletá legenda zdravotně nyní.

 • Potíže s věrností

  Pelé je ve filmu upřímný o svém soukromém životě. Stal se prvním fotbalovým milionářem ještě v tanagerském věku. Proto pro něj bylo obtížné odolávat svodům krásných žen. „Přiznám se, že bylo těžké pro mě zůstat věrný. Měl jsem několik románků, z některých vzešly děti, což jsem zjistil až později. Moje první žena o všem věděla, nikdy jsem o tom nelhal,“ přiznává. Poprvé se oženil v roce 1966 ve věku 25 let, vzal si další dvě ženy.

  S manželkou Rosmarie v roce 1966, v životě Pelé vystřídal tři ženyFoto ČTK / AP / Uncredited

 • Ve víru politiky

  Když vládu v Brazílii převzala v roce 1964 vojenská junta, všichni čekali na Pelého vyjádření. Vysloví se proti režimu, mezi jehož praktiky patřilo mučení a utlačování oponentů a cenzura? Pelé tak neučinil. „Kdybych tvrdil, že jsem o tom nevěděl, byla by to lež. O spoustě věcí jsme neměli tušení, ale také se objevovala řada historek…“ Neutrální postoj mu nemůže dodnes prominout jeho bývalý spoluhráč Caju. „Mám ho rád, ale choval se jako pokorný černoch, který souhlasí se svým pánem.“ Vojenský režim padl v Brazílii až v roce 1985.

   

  V roce 1987 se Pelé setkal i s papežem Jan Pavlem II.Foto ČTK / AP / Arturo Mari
 • Poslední MS

  Pelé se přiznal, že po vyřazení Brazílie ve skupině na MS 1966 už nechtěl na žádný šampionát jet. Nakonec se objevil v týmu na dalším mistrovství v roce 1978, ačkoliv trenér Joas Saldanha ho v týmu původně nechtěl. Když byl však ve funkci nahrazený Pelého bývalým spoluhráčem Mariem Zagallem, do výběru se dostal. A bylo z toho pro něj rekordní třetí zlato. Tak bohatou sbírku z MS žádný jiný hráč nemá. Ve finále Brazílie porazila Itálii 4:1, Pelé jeden gól dal a dva ještě připravil.

  Pelé střílí jeden z řady svých reprezentačních gólů proti VenezueleFoto ČTK / AP / Uncredited

 • Jak je na tom Pelé dnes?

  Dokument Netflixu také ukazuje, jak je na tom brazilská legenda zdravotně nyní. Na rozhovor dojde pouze za pomoci chodítka, na barbecue párty pak jede na invalidním vozíku. Pelé podstoupil operaci kyčle a jeho syn Edinho loni přiznal, že rehabilitace nejde podle plánu. „To ho uvrhá do deprese. Jen si představte: byl za krále a dnes nemůže pořádně chodit.“

  Pelému je přes 80 let a dnes už těžko chodíFoto Netflix

 • Galerie

  Legendární Pelé
  Legendární Pelé

Vstoupit do diskuse
1

EURO 2024 v Německu

Program EURO 2024 Los EURO 2024 Vstupenky na ME ve fotbale Kvalifikace na EURO 2024

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a vítězi baráže C.

Fotbal dnes * Evropská liga * Slavia - AC Milán v TV * Liverpool - Sparta v TV

Články odjinud


Články odjinud