10. března 2021 • 08:50

Stadion krále Pelého! Slavná Maracaná ponese jméno brazilského miláčka

Autor: ČTK, iSport.cz
Vstoupit do diskuse
1
TOP VIDEA
SESTŘIH: Slavia - Sparta 2:3p. Drama rozsekl Karabec z penalty
Kaderka: buldozer bez opozice, co šel proti legendám. Ustojí skandál?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Světoznámý stadion Maracaná v Brazílii ponese jméno fotbalové legendy Pelého. Zákonodárný sbor státu Rio de Janeiro v úterý rozhodl, že fotbalový svatostánek bude mít nový oficiální název Estádio Edson Arantes do Nascimento - Rei Pelé (Stadion Edsona Arantese do Nascimenta - krále Pelého).Nyní osmdesátiletý Pelé na Maracaná odehrál mnoho zápasů v dresu brazilské reprezentace. V roce 1969 na něm vstřelil v utkání Santosu proti místnímu Vasco da Gama 1000. gól své kariéry.

Stadion hostil rozhodující zápasy mistrovství světa 1950 a 2014 či slavnostní zahájení olympijských her 2016. Dlouhá léta nese oficiálně jméno Mária Filha, novináře, jenž se ve 40. letech minulého století zasloužil o jeho vybudování.

Zástupci státu uvedli, že přejmenován by měl být pouze fotbalový stadion, přičemž sportovní komplex okolo něj by si mohl ponechat svůj dosavadní název. Samotní Brazilci nazývají stadion pouze Maracaná podle čtvrti, v níž leží.

Přejmenování, které nemá všeobecnou podporu fotbalových fanoušků, musí ještě schválit guvernér státu Rio de Janeiro. Někteří lidé podle agentury Reuters tvrdí, že tuto poctu si více zaslouží Mário Filho. Jiní kritici zase říkají, že by měl stadion nést jméno někoho z Ria - Pelé totiž pochází ze státu Minas Gerais a většinu života prožil ve státu Sao Paulo.

K podobnému kroku přistoupili na konci roku i v Neapoli. V prosinci totiž po smrti Diega Maradony přejmenovali arénu San Paolo. Fotbalisté SSC tak hrají od poloviny sezony italskou nejvyšší soutěž na Stadionu Diega Armanda Maradony.

Vstoupit do diskuse
1

EURO 2024 v Německu

Program EURO 2024 Los EURO 2024 Vstupenky na ME ve fotbale Kvalifikace na EURO 2024

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a vítězi baráže C.

Fotbal dnes * Evropská liga * Konferenční liga * Los EURO 2024

Články odjinud


Články odjinud