1. dubna 2008 • 00:00

V Lize mistrů se dařilo hostům

Speciál o Slovácku. Co kouč a kádr? Svědík do Baníku či Plzně? Posunul se, říká Nguyen
SESTŘIH: NY Islanders - Carolina 2:3. Nečas asistencí přiblížil Hurricanes k postupu

Fotbalová Liga mistrů má za sebou úvodní čtvrtfinálová utkání. A oba favorizované týmy, Manchester United a Barelona, udělaly svými výhrami rázné kroky k postupu do semifinále.

Fotbalisté Manchesteru United a Barcelony rázně vykročili k účasti v semifinále Ligy mistrů, kde se můžou potkat ve vzájemném souboji. Oba velkokluby si totiž v dnešních úvodních duelech čtvrtfinále vytvořily výbornou výchozí pozici před odvetami na vlastním hřišti: Manchester vyhrál na půdě AS Řím 2:0 díky brankám ofenzivních opor Cristiana Ronalda a Rooneyho, Barcelonu k vítězství 1:0 na stadionu Schalke 04 posunul sedmnáctiletý mladíček Bojan Krkič. Odvety jsou naplánovány na příští středu. Manchester si může dovolit i luxus v podobě porážky o jednu branku, Barceloně k účasti mezi elitní čtyřkou postačí jakákoli remíza. Ve středu se ve zbývajících čtvrtfinálových kláních popasují Arsenal s Liverpoolem a Fenerbahce Istanbul s Chelsea. AS Řím dnes vůbec nevyšla odveta za loňské čtvrtfinále, z nějž jej Manchester vyprovodil krutým debaklem 7:1, nejvyšším v historii vyřazovacích bojů. Římanům sice dnes nešla upřít snaha, jenže angličtí šampioni jim ukázali, jak vypadá dokonalá produktivita. A domácí poznali, jak citelná je absence jejich hlavní útočného tahouna a kapitána Franceska Tottiho, jehož vyřadil poraněný stehenní sval. Svěřenci kouče Luciana Spalettiho sice na Manchester vyrukovali s odvážnou a útočnou hrou a většinou soupeře přehrávali díky aktivní hře zálohy. Obrana United však odolávala, vyrovnala se i s odstoupením stopera Vidiče, který musel střídat kvůli pochroumanému kolenu po půlhodině hry. Manchester přijel do italské metropole povzbuzený sérií šesti výher v Premier League a i dnes se mohl spolehnout na Cristiana Ronalda. Portugalská hvězda si šest minut před poločasem naskočila na nadýchaný Scholesův centr a sedmým gólem v letošním ročníku Ligy mistrů zařídila pro svůj klub důležité vedení. Druhý tým italské Serie A pak v ještě přidal ve snahách o útočení: před poločasem zamířil vnějším nártem mimo Vučinič, po přestávce selhali v zakončení i obránci Tonetto a stoper s českými kořeny Panucci. A pak přišel další trest. Brownův centr z pravé strany vrátil před branku Pak Či-song, gólman Doni míč neudržel a Rooney zblízka snadno skóroval. Zároveň tím Manchester výrazně přiblížil k druhému semifinále za sebou. Zlomený Řím ještě mohli dorazit Ronaldo, který další dělovkou orazítkoval tyč, a Carrick, jehož pokus jen těsně minul branku. Vleklá ligová krize Barcelony se vůbec v Lize mistrů neprojevuje. Barcelona už podesáté za sebou v této soutěži neprohrála, přestože jí dnes chybělo několik útočných es. Mimo je tvůrce hry Deco a hlavně zraněný nejlepší střelec soutěže Messi s Ronaldinhem. Před vyprodaným hledištěm v Gelsenkirchenu začali hosté sebevědoměji než domácí tým, hrající čtvrtfinále Ligy mistrů poprvé v historii. Předloňský šampion zahrozil poprvé v osmé minutě, když po uličce na Iniestu zachránil brankář Neuer v poslední chvíli. O čtyři minuty později však již domácí obrana kapitulovala. Henry to zkusil z levé strany, Neuer jeho střelu neudržel a francouzský útočník stačil ještě posunout míč na zcela volného sedmnáctiletého Krkiče, který dal lehce svoji první branku v Lize mistrů. Španělský celek pozorně bránil a domácí prakticky do šance nepustil. Naopak po půlhodině hry hledal Eto´o centrem z pravé strany opět Krkiče a Bordon odvrátil míč na roh, ale jen těsně vedle levé tyče. V úvodu druhého poločase sice Panderova tvrdá střela vystrašila gólmana Valdése, ale očekávaný větší důraz a tlak domácích nepřišel. Španělský celek svoji typickou hrou plnou krátkých přihrávek kontroloval hru. Přesto se domácí častěji dostávali před soupeřovu branku a po Ernstově střele tečoval Asamoah těsně vedle. Krátce nato v 71. minutě si Altintop zaběhl za obranu, ale jeho střela šla opět jen těsně vedle. Domácí se snažili alespoň vyrovnat, ale po Panderově přímém kopu hlavičkoval Westermann těsně nad. Když v nastaveném čase při velkém tlaku domácích Valdés vytlačil hlavičku Vicenteho Sáncheze rovněž nad břevno, mohla si Barcelona oddechnout.

Výsledky - čtvrtfinále: AS Řím - Manchester United 0:2 (0:1)
Branky: 39. Cristiano Ronaldo, 66. Rooney. Rozhodčí: De Bleeckere (Belg.). Diváci: 75.000.
AS Řím: Doni - Cassetti, Mexes, Panucci, Tonetto (69. Cicinho) - De Rossi, Aquilani (77. Esposito) - Taddei (59. Giuly), Pizarro, Mancini - Vučinič. Trenér: Spaletti.
Manchester United: Van der Sar - Brown, Ferdinand, Vidič (34. O´Shea), Evra - Carrick, Scholes, Anderson (55. Hargreaves) - Cristiano Ronaldo, Pak Či-song - Rooney (84. Tevez). Trenér: Ferguson. Schalke 04 - FC Barcelona 0:1 (0:1)
Branka: 12. Krkič. Rozhodčí: Vassaras (Řec.). Diváci: 61.524.
Schalke: Neuer - Rafinha, Bordon, Krstajič, Westermann - Asamoah (73. Larsen), Ernst, Kobiašvili, Pander - Kuranyi (60. Vicente Sánchez), Halil Altintop (89. Lövenkrands). Trenér: Slomka.
Barcelona: Valdés - Zambrotta, Puyol, Milito, Abidal - Xavi, Yaya Touré (73. Márquez), Iniesta - Krkič (86. Sylvinho), Eto'o (82. Giovani), Henry. Trenér: Rijkaard.