10. dubna 2008 • 00:00

Obhájce spasil Slepička

Sparta dvěma góly během čtyř minut otočila v Olomouci duel s HFK OLOMOUC - Příchod útočníka Slepičky do druhé půle a jeho dva góly pomohly Spartě, obhájci trofeje, otočit v Olomouci vývoj prvního čtvrtfi nále Poháru ČMFS a vyhrát na hřišti druholigového HFK 2:1. Letenští se tak před domácí odvetou, která se hraje příští středu, už o postup nemusejí obávat. Ačkoliv konečný výsledek žádné překvapení nenabídl, průběh utkání rozhodně ano. Zejména první poločas. Nebýt Grigara mezi tyčemi, mohli Pražané prohrávat o více než jeden gól, který vstřelil olomoucký Lukášek. Ještě než se mu to povedlo, měla Olomouc tři gólové příležitosti! V 6. minutě vytáhl brankář Sparty Jakubovičovu střelu konečky prstů na tyč. O minutu později musel tlačit na roh nebezpečnou přízemní střelu Kropáčka a v 18. minutě vyrazil skvělým zákrokem na roh Lukáš kovu hlavičku. Sparťané se nestačili divit, a než se vzpamatovali, Lukášek hlavou otevřel skóre. "Říkali jsme si, že Olomouc nesmíme podcenit. Je to tým, který hraje o postup do první ligy, takže svou kvalitu má. Přesto se to zřejmě stalo," řekl Michal Bílek, trenér Sparty. "Začátek utkání jsme prostě nechytli a Olomouc nás dostala pod tlak. Ty šance, které měla, pro nás byly varováním. Soupeř se dostal do zaslouženého vedení a hrál velmi dobře," hodnotil. První půli tedy vyhrála Olomouc, a kdo si na takový poločasový výsledek vsadil, mohl u některých sázkových kanceláří vyhrát až sedminásobek vložené sumy. Do druhé půle poslal Bílek do hry Matušoviče a Slepičku a do té doby nevídaně mdlá Sparta začala přece jen hrát. Matušovič hned po svém příchodu na hřiště vymyslel gólovou šanci Doškovi. Ta se neujala, a tak se ke dvěma přesným zásahům během čtyř minut dostal útočník Slepička. "Měl jsem štěstí. A u toho druhého gólu navíc i prostor, který se mi normálně v ligovém utkání nenaskytne. Právě v lize bych potřeboval, aby mi někdy soupeř udělal v šestnáctce tolik místa," smál se střelec Miroslav Slepička, ale pak zvážněl. Nebyl totiž ochoten omlouvat svůj tým za výkon v prvním poločase. "Bylo to, při vší úctě k Olomouci, která hrála určitě velice dobře, z naší strany podcenění, jaké se prostě nesmí stát." Olomoucký trenér Tomáš Uličný velmi dobře ví, že porážka v prvním utkání, byť důstojná, nedává jeho týmu před odvetou na Letné takřka žádnou šanci. "Na Spartě nám už půjde jen o to pokusit se neprohrát, případně prohrát co nejpřijatelnějším rozdílem. Na postup už pomýšlet nemůžeme a ani nebudeme," řekl olomoucký "Malý John", jak se mu podle otce, trenéra Brna, přezdívá. HFK OLOMOUC-SPARTA 1:2 Branky: 19. Lukášek - 65. a 69. Slepička. Rozhodčí: Jech - Filgas, Goňa. ŽK: Krutý - Kadlec, Kladrubský. 1520 diváků. Poločas 0:1. HFK OLOMOUC: Doležal - Lošťák, Lukášek, Zlatohlavý, Dadák - Spáčil (78. Janeček), Ševela, Jakubovič (81. Škuta), Krutý - Vodák, Kropáček (38. Korčián). Trenér Tomáš Uličný. SPARTA: Grigar - Kladrubský, Sivok, Hainault, Kadlec - Jeslínek (46. Slepička), Kisel, Hušek, Vacek (84. Kóňa), Kolář (46. Matušovič) - Došek. Trenér Michal Bílek.