Čeští hokejisté David Pastrňák a Jan Rutta v sobotním programu NHL získali dva body za gól a asistenci. Ruttův vydařený výkon na výhru Tampy Bay nestačil, Pastrňák pomohl Bostonu k vítězství 5:2 ve Philadelphii. Kromě Pastrňáka se pod výhru Bruins podepsali ještě skórující Tomáš Nosek a nahrávající Jakub Zbořil. Mezi střelce se zapsal také Martin Nečas, který po parádním úniku a kličce vstřelil vítěznou branku Caroliny na ledě Los Angeles. Na góly Pastrňáka a Nečase se podívejte v článku.
Boston díky bodovému příspěvku tří českých hráčů zdolal Philadelphii 5:2. Jako první z Čechů se prosadil útočník Nosek, který v 19. minutě využil volného prostoru před brankou a otevřel skóre. Na 2:0 pro Bruins zvýšil v úvodu druhé třetiny po Pastrňákově asistenci Derek Forbort.
Flyers dokázali srovnat, ale Boston třemi góly znovu odskočil a pohlídal si třetí výhru za sebou. Definitivní podobu výsledku dal v 53. minutě po Zbořilově nahrávce Pastrňák. Zbořil křížným pasem našel českého útočníka, ten si potáhl puk kolem obránce a ranou z úhlu popáté překonal brankáře Martina Jonese.
Havířovský rodák Pastrňák bodoval v šestém utkání v řadě a s 15 body za pět gólů a deset asistencí je nejproduktivnějším Čechem v NHL. Na druhé místo odsunul Jakuba Voráčka (1+14), který se v sobotním zápase Columbusu proti Vegas neprosadil.
Výhru Bruins zajistil dvěma góly obránce Forbort. Devětadvacetiletý bek, který do Bostonu přišel před sezonou z Winnipegu, v 37. minutě vítěznou brankou rozhodl o prodloužení série výher. “První trefa byla trochu šťastná a u druhé jsem měl díky výborné práci Craiga Smithe dost času na zakončení,” popsal Forbort.
Ruttův první dvoubodový večer v sezoně Tampě k výhře nepomohl, Lightning i přes vydařený výkon českého obránce podlehli New Jersey 3:5. Trutnovský rodák poslal tým do vedení v 6. minutě, kdy se prosadil střelou z pravého kruhu.
Asistenci si český bek, který byl vyhlášen třetí hvězdou zápasu, připsal u branky Victora Hedmana. Ruttův švédský spoluhráč z první obranné dvojice Lightning v 27. minutě zvýšil na 3:1 pro Tampu. Hokejisté New Jersey však čtyřmi brankami ve třetí třetině dokázali skóre otočit a ukončili devítizápasovou bodovou sérii floridského celku.
„Celý zápas nám chyběla větší aktivita a tempo, což se nám na konci vymstilo. Obvykle hrajeme s větším zaujetím, ale dnes tomu něco chybělo,“ zhodnotil zápas Rutta. „Tohle je NHL, když dá soupeř do zápasu více úsilí, je těžké vyhrát. Pocit arogance, který v nás za stavu 3:1 zavládl, nám prohrál zápas. Dostali jsme, co jsme si zasloužili,“ řekl trenér Tampy Jon Cooper.
Nečas rozhodl zápas mezi Carolinou a Los Angeles povedenou individuální akcí ze závěru druhé třetiny. Rozjetý český útočník převzal puk na útočné modré čáře, prosmýkl se kolem obránce a dlouhou kličkou do forhendu překonal brankáře Calvina Petersena. Bývalý hráč brněnské Komety zaznamenal pátý bod v posledních třech zápasech.
Kings v závěrečné třetině přestříleli Hurricanes 20:2, na brankáře Frederika Andersena ale nevyzráli ani jednou a prohráli potřetí za sebou. „Ve třetí části jsme pouze přežívali. Nebýt Frederika v brance, dnes bychom nevyhráli. Chytal skvěle,“ pochválil dánského brankáře, jenž přišel do Caroliny po pěti sezonách strávených v Torontu, trenér Rod Brind'Amour. Hurricanes i přes nepovedené třetí dějství udrželi vítězství 5:4 a po čtyřech výhrách v řadě drží druhé místo v celé NHL.
V čele ligy jsou hokejisté Floridy, kteří zdolali Minnesotu 5:4. Jednou asistencí se na výhře Panthers podílel český obránce Radko Gudas.
Podruhé v sezoně do branky Nashvillu nastoupil gólman David Rittich. Jihlavský odchovanec v polovině utkání nahradil Juuseho Sarose, jemuž zápas nevyšel. Finská jednička Predators inkasovala pět branek z 18 střel a za stavu 0:5 opustila hřiště. Rittich ve zbytku zápasu z devíti pokusů neinkasoval a Predators zásluhou hattricku Matta Duchenea snížili na 3:5. Montrealský Tyler Toffoli ale v závěru trefil odkrytou branku a uzavřel skóre na 6:3.