12. února 2022 • 07:25

Vejmelku při prohře s Tampou dvakrát překonal Stamkos. Rutta asistoval

1
Nezmarova vize a Kaniovy peníze: nový Liberec. Co Kulenovič a Slavia?
SESTŘIH: Everton - Liverpool 2:0. Překvapení v Merseyside derby, Reds se vzdaluje titul

Český obránce Jan Rutta si připsal asistenci u vítězné branky Tampy Bay na 4:3 na ledě Arizony. Dvěma góly ve třetí třetině se proti Karlu Vejmelkovi blýskl Steven Stamkos. Connor McDavid režíroval triumf Edmontonu nad New York Islanders, Dallas přehrál Winnipeg 4:3 v prodloužení.

Vejmelka, který se stal minule první hvězdou zápasu, inkasoval dvakrát už v úvodní třetině. Obhájce Stanleyova poháru dostali do vedení 2:0 z rychlého protiútoku Brayden Point a z dorážky Corey Perry. V utkání byl s pěti pokusy nejpilnějším střelcem Ondřej Palát, ale nebodoval.

Alex Galchenyuk ve 20. minutě snížil a na další góly se čekalo do poslední třetiny, v níž Stamkos dvakrát vrátil hostům dvoubrankový náskok. Kapitán týmu se nejdříve prosadil z dalšího kontru tvrdou ranou z pravého kruhu, poté přelstil Vejmelku z úniku střelou nad lapačku. Při vítězné akci Rutta přihrál od modré čáry puk podél pravého mantinelu a Mathieu Joseph jej protečoval do pásma Stamkosovi do jízdy.

Kontaktní branky Arizony vsítili Clayton Keller a Nick Schmaltz, který zápas zdramatizoval při hře bez gólmana v čase 58:22. Více ale domácí nestihli. „Pomalu jsme se rozjížděli a v průběhu zápasu se zlepšovali. Bojovali jsme, ale udělali jsme pár chyb a mají skvělé hráče, kteří toho umí využít. Jsem ale rád, že jsme po špatném začátku zabojovali,“ řekl Keller.

Tampa Bay ještě v sezoně neprohrála dvě utkání za sebou. „Je to součástí naší DNA. I v posledních play off jsme se vždy z porážky oklepali a zabrali,“ řekl Stamkos. „Nezačali jsme minule (v Coloradu) nejlépe, to jsme nechtěli opakovat. Šli jsme si za výhrou od úvodních minut, abychom napravili poslední zápas, se kterým jsme nebyli spokojeni,“ uvedl.

Radek Faksa nedohrál minulé utkání kvůli zranění v dolní části těla a v pátek chyběl v sestavě Dallasu, který na svém ledě zdolal Winnipeg 4:3 v prodloužení. Domácí měli k vítězství blíže už v základní hrací době, ale Mark Scheifele vyrovnal v poslední minutě při hře bez gólmana. Zápas rozhodl Jason Robertson dvacátým gólem v sezoně.

Edmonton porazil doma New York Islanders 3:1. Gólman Mike Smith pomohl 37 zákroky k vítězné premiéře na lavičce NHL trenérovi Jayi Woodcroftovi, který před dvěma dny nahradil odvolaného Davea Tippetta. Hvězdný útočník Connor McDavid připravil první dva góly zápasu pro Codyho Ceciho a Zacha Hymana. Hosté snížili v přesilové hře brankou Anthonyho Beauvilliera, ale ze stejné herní situace uklidnil Oilers Jesse Puljujärvi.

„Je to dobré týmové vítězství. Poslední dny byly emotivní a jsem rád za kluky, že jsme to zvládli. Zápas jsem si užil,“ pronesl Woodcroft. „Hráči bojovali jeden za druhého a Mike Smith podal špičkový výkon. Postupem času jsme se zlepšovali a hodně se mi líbilo, jak hráli kluci obětavě, když se zápas ve třetí třetině lámal,“ dodal.

Ve zbývajícím pátečním utkání zvítězil Seattle 4:3 na ledě Anaheimu gólem Jordana Eberleho z předposlední minuty. Dvě branky hostí vstřelil Ryan Donato. Na druhé straně skóroval dvakrát Isac Lundeström, který vyrovnával na 1:1 a 2:2.

Domácí: 30:46. Peterson, 31:42. Seguin, 52:47. Jamie Benn, 63:10. J. Robertson

Hosté: 20:50. Dubois, 36:21. Harkins, 59:28. Scheifele

Domácí: Oettinger (Holtby) – J. Klingberg, Lindell (A), M. Heiskanen, R. Suter, Hakanpää, Hanley – Pavelski, Hintz, J. Robertson – Gurjanov, Seguin (A), Jamie Benn (C) – Kero, Glendening, M. Raffl – A. Radulov, Peterson, Kiviranta.

Hosté: Hellebuyck (Comrie) – DeMelo, Morrissey (A), N. Schmidt, Dillon, Pionk, Heinola – Wheeler (C), Scheifele (A), P. Stastny – Perfetti, Copp, Connor – K. Reichel, Dubois, Lowry – J. Svečnikov, Toninato, Harkins.

American Airlines Center, Dallas

Domácí: 19:03. Ceci, 30:17. Hyman, 49:14. Puljujärvi

Hosté: 35:04. Beauvillier

Domácí: M. Smith (S. Skinner) – Bouchard, Nurse (A), Ceci, Lagesson, Barrie, Niemeläinen – Puljujärvi, McDavid (C), Hyman – Yamamoto, Draisaitl (A), E. Kane – D. Ryan, Nugent-Hopkins, Foegele – Devin Shore, R. McLeod, Benson.

Hosté: I. Sorokin – Mayfield, Pelech, Dobson, Chára, Pulock, Greene – Clutterbuck (A), Barzal, A. Lee (C) – Bailey (A), Ross Johnston, Nelson – Wahlstrom, Pageau, Parise – Beauvillier, Cizikas, M. Martin.

Pochmara, Anderson – Alphonso, Flemington

Rogers Place, Edmonton

9 150 diváků

Domácí: 19:08. Galchenyuk, 49:54. Keller, 58:22. N. Schmaltz

Hosté: 03:30. B. Point, 17:11. Perry, 44:03. Stamkos, 52:18. Stamkos

Domácí: K. Vejmelka (Prosvetov) – Mayo, Gostisbehere, Strälman, J. Moser, Ljubuškin, Chychrun (A) – N. Schmaltz, T. Boyd, Keller (A) – Kessel, Galchenyuk, Crouse – L. Eriksson, Dzingel, Ladd (A) – Ch. Fischer, Riley Nash, Roussel.

Hosté: B. Elliott (Vasilevskij) – Rutta, Hedman (A), Sergačjov, McDonagh (A), C. Foote, D. Raddysh – Kučerov, B. Point, Palát – M. Joseph, Stamkos (C), Killorn – T. Raddysh, Cirelli, Colton – Perry, Bellemare, Maroon.

Meier, McIsaac – Tobias, Gibbons

Gila River Arena, Glendale

11 727 diváků

Domácí: 02:12. Lundeström, 25:34. Lundeström, 28:33. Rakell

Hosté: 02:00. Donato, 14:41. Vince Dunn, 33:35. Donato, 58:18. Jordan Eberle

Domácí: J. Gibson (Stolarz) – H. Lindholm, Drysdale, Fowler (A), Mahura, Benoit, Shattenkirk – Henrique, Getzlaf (C), T. Terry – Milano, Zegras, Rakell – Comtois, Lundeström, Silfverberg (A) – D. Grant, Steel, Deslauriers.

Hosté: Driedger (Grubauer) – Giordano (C), A. Larsson (A), Vince Dunn, Lauzon, H. Fleury, Oleksiak – Marcus Johansson, McCann, Jordan Eberle – Järnkrok, Gourde, Donskoi – Donato, Wennberg, Sheahan – Geekie, Blackwell, Czarnik.