SESTŘIHY: Voráček dvakrát asistoval, Chytil jednou. Válel MacKinnon

0
Tomášek o fiasku s Färjestadem: Byli jsme jako Boston. Jak zvládá tlak?
SESTŘIH: Arsenal - Chelsea 5:0. Kanonáda v derby, dvakrát se trefil Havertz

Hokejový útočník Jakub Voráček se podílel v NHL dvěma asistencemi na výhře Columbusu 5:1 nad Montrealem. Filip Chytil se vrátil do sestavy New Yorku Rangers po dvou zápasech, které vynechal kvůli problémům v horní části těla, a přihrávkou přispěl k vítězství 4:0 ve Philadelphii.  Útočník Colorada Nathan MacKinnon zazářil proti LA Kings hattrickem a dvě nahrávkami. Pětibodovým příspěvkem pomohl k debaklu soupeře 9:3.

Columbus nasměroval k výhře Jack Roslovic, který dal první dvě branky zápasu. Patrik Laine zvýšil na 3:0 dorážkou z ostrého úhlu po nepřesné střele Gustava Nyquista, jemuž přihrál do předbrankového prostoru Voráček.

Montreal ještě ve druhé třetině snížil tečí Ryana Poehlinga. Na jeho gól ale odpověděli Cole Sillinger a Emil Bemström, jehož vyslal Voráček do přečíslení dva na jednoho.

„U několika gólů jsme měli štěstí na odraz. I takové zápasy jsou,“ řekl trenér Columbusu Brad Larsen. Voráček je v této sezoně v počtu asistencí (49) na hraně druhé a třetí desítky pořadí všech hráčů NHL.

10. Mitchell Marner 35 62 97 72 23 16 224

Montreal, který se loni dostal až do finále Stanleyova poháru, je ve Východní konferenci poslední a v celé soutěži je horší jen Arizona. „Myslím si, že je tým psychicky vyčerpaný. Sezona je těžká, došlo i ke změně trenérů. Snažíme se do naší hry vnést hodně věcí a vím, že chci po nich hodně. Je těžké to všechno zpracovat,“ vysvětlil trenér Martin St. Louis, který převzal mužstvo před dvěma měsíci. Pod jeho vedením získali Canadiens 28 bodů v 29 zápasech.

Kakko chválil Chytila

První dva góly Rangers vstřelil Kaapo Kakko, přičemž na 2:0 zvýšil ve 29. minutě po pasu Chytila. Český útočník jej našel před brankou bekhendovou přihrávkou od zadního mantinelu a připsal si dvacátý bod v sezoně (7+13). Třetí gól přidal o chvíli později Artěmij Panarin a skóre uzavřel Andrew Copp při hře Philadelphie bez brankáře. Alexandar Georgijev vychytal čisté konto 28 zákroky.

„Byl naším rozdílovým hráčem, chytal skvěle,“ pochválil trenér Rangers Gerard Gallant gólmana a vyzdvihl i hru třetí útoku, v němž Kakka s Chytilem doplňoval Barclay Goodrow. „Jejich lajna byla excelentní. Vytvořili si kvalitní šance, předvedli dobré akce a hráli, jak jsem od nich očekával,“ doplnil.

Kakko hrál třetí zápas po zranění, které jej připravilo o 31 duelů, a po delší době oprášil spolupráci s Chytilem. „Je to dobrý hráč a skvělý bruslař. To mi vyhovuje. Snažím se jej celou dobu najít, využít jeho rychlost. To je způsob, jak získáváme více prostoru a času v útočném pásmu,“ řekl Kakko o chemii s českým hráčem a ocenil i Chytilovu přihrávku na jeho druhý gól. „Byla skvělá. Už jsem to měl jednoduché.“

Colorado výborně začalo a už v 11. minutě vedlo 4:0 i s přispěním dvou branek Nicolase Aube-Kubela. Kings ve druhé třetině snížili dvěma góly, ale lídr NHL odskočil v rozmezí 34. až 50. minuty další smrští na 9:2. MacKinnonovi zdatně sekundoval obránce Cale Makar (1+3). Avalanche, v jehož brance dostal přednost Darcy Kuemper před Pavlem Francouzem, vytvořili nový klubový rekord v počtu výher v základní části za sezonu (53).

„Na začátku zápasu jsem v naší hře postrádal všechno. Od druhé třetiny jsme se trošku rozjeli a snížili, ale udělali jsme pak chyby a bylo hotovo. Podali jsme hrozný výkon,“ láteřil trenér Los Angeles Todd McLellan. A to ještě domácím chyběl kapitán Gabriel Landeskog, který je po operaci kolena. Trenér Colorada Jared Bednar doufá, že jej bude mít k dispozici na poslední zápas základní části.

Domácí: 08:36. Roslovic, 35:52. Roslovic, 37:22. Laine, 46:24. Sillinger, 57:38. Bemström

Hosté: 38:09. Poehling

Domácí: Merzlikins (Bérubé) – Peeke, Werenski (A), A. Boqvist, Gavrikov, Bean, Blankenburg – Laine, Roslovic, Nyquist – Bemström, Sillinger, J. Voráček – O. Bjorkstrand (A), Danforth, Johnson – Meyer, B. Gaunce, E. Robinson.

Hosté: Montembeault (Primeau) – Petry, Edmundson (A), D. Savard, A. Romanov, Schueneman, Harris – Josh Anderson, Suzuki, Caufield – R. Pitlick, Evans, M. Hoffman – Armia, Dvorak, B. Gallagher (A) – J. Ylönen, Poehling, Byron (A).

Kozari, Nicholson – Cherrey, Murray

Nationwide Arena, Columbus

16 708 diváků

Domácí:

Hosté: 10:20. Kakko, 28:22. Kakko, 31:03. Panarin, 58:07. Copp

Domácí: Sandström (M. Jones) – Provorov (A), Sanheim, Zamula, Connauton, Attard, Yandle – Konecny, K. Hayes (A), Farabee – Brink, Frost, J. van Riemsdyk – Tippett, Laughton (A), N. Cates – MacEwen, Laczynski, Lindblom.

Hosté: A. Georgijev (Šesťorkin) – A. Fox, R. Lindgren, Trouba (A), K'A. Miller, B. Schneider, Braun – Vatrano, Zibanejad (A), Kreider – Copp, R. Strome (A), Panarin – Kakko, Chytil, Goodrow – Reaves, K. Rooney, Dryden Hunt.

Rehman, Blandina – Johnson, Shewchyk

Wells Fargo Center, Philadelphia

15 967 diváků

Domácí: 02:54. Aube-Kubel, 03:33. Ničuškin, 10:15. MacKinnon, 10:56. Aube-Kubel, 33:05. Burakovsky, 38:22. Makar, 41:18. MacKinnon, 46:11. Ničuškin, 49:52. MacKinnon

Hosté: 21:43. A. Kempe, 30:40. Iafallo, 55:09. Danault

Domácí: Kuemper (Francouz) – D. Toews, Makar (A), Girard, Manson, E. Johnson, Byram – Burakovsky, MacKinnon (A), Rantanen (A) – Lehkonen, Compher, Ničuškin – Newhook, N. Sturm, Aube-Kubel – Cogliano, Helm, L. O'Connor.

Hosté: Quick (11. C. Petersen) – M. Roy, Durzi, Edler, Stecher, O. Määttä, Spence – Kaliyev, Kopitar (C), A. Kempe – T. Moore, Danault (A), Arvidsson – Iafallo, B. Lizotte, D. Brown (A) – Vilardi, Byfield, Kupari.