Křikl na sudí, fauloval, dostal i rozdal. Jak Pastrňák (ne)vypadl z role

Patří k nejlepším ve svém oboru, střelbu by dokázal vyučovat. A možná by na ni dostal i profesorský titul. Ve třetím utkání prvního kola o Stanley Cup nicméně David Pastrňák z Bostonu vystřídal roli. Na ledě Toronta se sám stal terčem útoků, nezvykle musel zahrát raubíře, vystrkovat růžky. Zvládl to, právě jeho práce položila základ druhé trefy Bruins, při výhře 4:2 stopl i závěrečný nápor soupeře.
Hrdinou utkání byl bezpochyby Brad Marchand. Dvakrát rozvlnil síť, dostal se na tři body, zapsal svůj celkově 55. gól ve vyřazovací fázi, čímž se v historickém srovnání Bruins dotáhl na současného prezidenta organizace Cama Neelyho. Před nimi už nikdo není. Zároveň se pětatřicetiletý veterán odpoutal v kolonce vítězných branek, kterých nasázel už dvanáct.
„Je to lídr, kapitán, vede nás příkladem. Přesně takový, jaký by měl být, takže jsme šťastní, že ho máme v kabině,“ těšilo brankáře Bostonu Jeremyho Swaymana, načež ho doplnil trenér Jim Montgomery. „Když jsem Brada viděl na ranním rozbruslení, věděl jsem, že budeme hrát dobře. Uběhly asi tři minuty a už všechny hecoval: Jedeme, chlapi! Zbožňuju ho,“ rozesmál se kouč.
Oproti Marchandovi zůstal český snajpr Pastrňák jen ve vedlejší úloze. Jenže i za tu se na Oscarech rozdávají sošky. Strhl na sebe pozornost, vyklidil pole pro jiné postavy. Třebaže nespustil gólové tornádo a oficiálně asistoval jen u střely do prázdné klece, bez něj by muži z přístavního města možná neuspěli.
Šance nejlepší zakončovatel Bostonu ze základní části měl. Hned v první přesilové hře si vypracoval výpad zpoza klece, největší možnost dostal v osmé minutě, kdy ho o radost připravilo jen vynikající postavení obránce Maple Leafs Joela Edmundsona. Ten poklekl před svou svatyní jako při modlitbě, ránu vychýlil mimo tři tyčky.
A jelo se dál v kvapíku. „Bylo to enormně rychlé! Ale když se dobře bavíte... Z nějakého důvodu se tomu říká nejlepší období sezony, v nádrži si už neschováváte ani kapku paliva,“ přitakal Swayman.
Zlounem se Pastrňák poprvé stal v 17. minutě, kdy se po souboji u mantinelu pustil do lehké strkanice s Johnem Tavaresem. Dal mu přičichnout ke své rukavici, a to pěkně zblízka. Možná proto rodáka z Havířova už o dvě minuty později složil hitem Simon Benoit. Ještě hůře dopadl Pavel Zacha, jehož dvakrát v neutrální zóně nachytal tvrďák Ryan Reaves. Oba Češi naštěstí pokračovali.
„Je to fyzické, ale mně se taková hra líbí. Těším se na další třetiny, hlavně musíme dostávat puky rychle pryč, chodit do protiútoku a nedovolovat přesilovky,“ burcoval o přestávce v televizním rozhovoru zadák hostů Parker Wotherspoon.
Pastrňák jeho přání nenaplnil. Před polovinou klání předvedl čisté hákování, ale při tom schytal úder vysokou holí. Štěkal směrem k rozhodčím, že měli nařídit vzájemné vyloučení. Když se z trestné lavice vrátil, bylo znát, že i v něm se vaří emoce. U mantinelu dohrál už po odpískání Benoita, jemuž vrátil souboj z úvodní části a přidal úder pěstí.
Boston vyrovnaný zápas mohl zlomit využitou přesilovkou zkraje třetí třetiny, kdy Pastrňák navzdory Edmundsonově tvrdému přístupu udržel kotouč u mantinelu a Bruins z jeho aktivity vytěžili gólovou tečku Jakea DeBruska. Reakci v 52. minutě zosnoval Tyler Bertuzzi, ještě vloni člen soupisky protějšího mužstva. Jenže časomíra ukrojila jen 28 dalších sekund, než smír rozčísl Marchand.
„O tomhle vyprávím dětem,“ rozplýval se autor vítězné trefy. „Je snem hrát na této úrovni. S tímhle se každý den budím, jsem za to vděčný. Chcete z té příležitosti vytřískat co nejvíc,“ popsal.
Druhý zářez přidal poté, co Pastrňák z úhlu netrefil odkrytou klec při powerplay Toronta. Tlaku odolal i brankář Swayman, který 28 zákroky posvětil svou druhou výhru v bojích o Stanley Cup, přestože předchozí duel překvapivě nechytal.
„Kdykoliv dostanu šanci, udělám vše pro to, aby tým vyhrál. Jestli to bude dva zápasy po sobě, nebo ne, o to se nestarám. Jsem vděčný za každou příležitost. Ale odpočívat nechci, rád bych hrál. Moje tělo je připravené na nejlepší výkony,“ zahlásil gólman.