Hejduk pomohl gólem a asistencí k výhře Colorada

0
Zimák k play off NHL. Lener i analytik tipují postup Bostonu. V čem se Nečas blíží Pastovi?
Mám rád, když Ostrava žije Baníkem, říká Buchta. Je rychlejší než Tanko?

Útočník Milan Hejduk přispěl v sobotním utkání NHL gólem a asistencí k výhře Colorada nad Dallasem 5:0 a potvrdil pozici nejproduktivnějšího českého hokejisty v lize. Hejduk v 25. minutě svým pátým gólem v sezoně zvýšil vedení Avalanche na 2:0, v třetí třetině si pak připsal asistenci u poslední branky.

Výhru Colorada ale měla na starosti především čtvrtá formace ve složení Kevin Porter, Philippe Dupuis a David Van Der Gulik, která posbírala tři góly a tři asistence. První čisté konto v sezoně a deváté v kariéře vychytal slovenský gólman Peter Budaj, když zlikvidoval všech 31 střel Stars.

"Ne v každém zápase se prosadí první útok. Proto potřebujete mít silnou i třetí a čtvrtou lajnu. Kluci v nich celou sezonu tvrdě pracují a je hezké vidět, když jsou za to odměněni jako dnes," prohlásil Budaj, jenž si připsal jubilejní 90. vítězství v kariéře.

Milan Hejduk se trefil po pětizápasové odmlce a po třinácti utkáních má na svém kontě čtrnáct bodů, o tři víc než Tomáš Plekanec, který se vrátil do sestavy Montrealu a při prohře 2:3 s Ottawou zaznamenal jednu přihrávku.

Gól a asistenci si v utkání připsal obránce Jaroslav Špaček, hvězdou večera se však stal útočník Senators Alexej Kovaljov, který své bývalé spoluhráče zničil dvěma góly.

Ottawa vyhrála pátý z posledních šesti zápasů a vylepšila si dojem ze začátku sezony, kdy naopak z prvních šesti utkání pět prohrála.

"Každý bod je teď pro nás velice důležitý. Vím, že je teprve začátek sezony, ale chceme se dostat co nejdříve nahoru. Už se neohlížíme za tím, jak špatně jsme začali sezonu, teď nám jde o to, urvat co nejvíce vítězství a vybudovat si dobrou pozici," konstatoval Kovaljov.

První branku v dresu St. Louis Blues vstřelil Vladimír Sobotka. Třiadvacetiletý rodák z Třebíče se prosadil v duelu proti Bostonu, kde strávil předchozí tři sezony, a pomohl svému týmu k vítězství 2:1 po samostatných nájezdech.

Sobotka v 17. minutě dostal svůj tým do vedení 1:0, o které Blues přišli až sedm minut před koncem třetí třetiny. Brankář Jaroslav Halák, který v předchozím zápase vychytal čisté konto, tak inkasoval poprvé po dlouhých 150 minutách.

V samostatných nájezdech mu však dvakrát pomohla tyčka, naopak na druhé straně rozhodli o zisku bonusového bodu pro St. Louis přesnými střelami T.J. Oshi a Brad Boyes.

Halák měl v utkání velké štěstí, už během základní hrací doby totiž Bruins dvakrát nastřelili brankovou konstrukci. Rozhodčí navíc v utkání dvakrát řešili spornou situaci v brankovišti St. Louis s kolegou u videa, ten však pokaždé potvrdil, že gól nepadl.

"Slyšet zvonit tyčku je pro gólmana příjemný zvuk. Dnes jsem si ho užil hned čtyřikrát," prohlásil Halák s úsměvem.

Blues prodloužili vítěznou sérii na šest zápasů, což je nejvíce od roku 2003. Stejně úspěšnou šňůrou se mohou pochlubit také hokejisté Vancouveru, kteří porazili 6:4 Detroit, a Philadelphie.

Hokejisté Flyers zdolali 2:1 New York Islanders, kteří naopak po skvělém začátku sezony prohráli už posedmé za sebou v základní hrací době.

Rozhodující gól vstřelil šest a půl minuty před koncem třetí třetiny Andreas Nodl, díky němuž Flyers vyhráli sedmnáctý z posledních osmnácti vzájemných zápasů.

"Hráči si dnes zaslouží velkou pochvalu, protože sice nepodali nejlepší výkon, ale dokázali najít cestu k vítězství. V třetí třetině ukázali, jak moc se chtějí poprat o dva body a o to jsou pro nás cennější," řekl trenér Philadelphie Peter Laviolette.

Nejlepším týmem NHL zůstávají Los Angeles Kings, kteří porazili 4:1 Phoenix a jako první dosáhli hranice 20 bodů. Jedním gólem se na výhře Králů podílel útočník Ryan Smyth, jenž tak oslavil svůj jubilejní 1000. zápas v NHL.

"Je to velká čest. Sehrát tolik zápasů znamená velké pochopení vaší rodiny, ale takový je úděl profesionálních sportovců. Když se člověk podívá zpět, vybaví se mu řada skvělých momentů, ale i některé smutné a těžké chvilky. Hokej přináší řadu emocí a já jsem šťastný, že mohu dnešní den sdílet i se svou matkou, která má dnes narozeniny," uvedl čtyřiatřicetiletý Smyth, dvojnásobný mistr světa a olympijský vítěz z roku 2002, který prvních 770 zápasů NHL sehrál v dresu Edmontonu.

Podruhé od říjnového kolapsu se postavil do branky Atlanty Ondřej Pavelec a stejně jako v prvním utkání po návratu neodvrátil porážku svého týmu v samostatných nájezdech. Při divoké přestřelce s obhájci Stanley Cupu z Chicaga sice Thrashers dvakrát vedli 3:2 a 4:3, nakonec však podlehli 4:5. Penaltový rozstřel rozhodl až v desáté sérii Viktor Stalberg.

Svůj čtvrtý gól v sezoně vstřelil Radim Vrbata z Phoenixu, který podlehl Pittsburghu 3:4 po nájezdech. Vrbata v sedmé minutě zvýšil vedení Kojotů už na 2:0, jenže domácí náskok neudrželi a v penaltovém rozstřelu ani jednou neuspěli, včetně Vrbaty.

Málo platný byl gól i dalšího českého útočníka Michaela Frolíka, který v 60. minutě pouze zmírnil porážku Floridy s Carolinou 2:3. Tomáš Vokoun tentokrát sledoval zápas jen ze střídačky, v brance dostal přednost jeho kolega Scott Clemmensen.

Los Angeles - Nashville 4:1 (2:0, 2:0, 0:1)
Branky: 5. Kopitar, 14. Brown, 27. Smyth, 31. Stoll - 58. O'Brien. Střely na branku: 31:26. Diváci: 18.118.

Boston - St. Louis 1:2 po sam. n. (0:1, 0:0, 1:0 - 0:0)
Branky: 54. Campbell - 17. Sobotka, rozh. nájezd Boyes. Střely na branku: 34:35. Diváci: 17.565.

Toronto - Buffalo 2:3 po sam. n. (1:0, 1:1, 0:1 - 0:0)
Branky: 20. Grabovskij (T. Kaberle), 36. Kulemin - 39. Roy, 60. Hecht, rozh. nájezd Ennis. Střely na branku: 25:31. Diváci: 19.329.

Montreal - Ottawa 2:3 (0:1, 1:1, 1:1)
Branky: 39. Špaček (Plekanec), 56. Gionta (Špaček, Hamrlík) - 18. a 47. Kovaljov, 33. Z. Smith. Střely na branku: 23:31. Diváci: 21.273.

NY Islanders - Philadelphia 1:2 (0:1, 1:0, 0:1)
Branky: 28. Moulson - 19. M. Richards, 55. Nodl. Střely na branku: 32:26. Diváci: 13.078.

San Jose - Tampa Bay 5:2 (2:1, 2:0, 1:1)
Branky: 13. a 16. Marleau, 32. Heatley, 38. McCarthy, 41. Couture - 14. St. Louis, 59. Stamkos. Střely na branku: 39:35. Diváci: 17.562.

Atlanta - Chicago 4:5 po sam. n. (1:2, 3:2, 0:0 - 0:0)
Branky: 4. Antropov, 24. E. Kane, 24. Burmistrov, 32. Peverley - 10. a 25. Toews, 17. a 37. P. Kane, rozh. nájezd Stalberg. Ondřej Pavelec odchytal za Atlantu celý zápas, z 40 střel inkasoval 4 góly a úspěšnost zásahů měl 90 procent. Střely na branku: 37:40. Diváci: 16.022.

Columbus - Minnesota 2:3 (1:1, 1:1, 0:1)
Branky: 15. Nash (Klesla), 26. Wilson - 9. a 35. Burns (na druhou Havlát), 51. Clutterbuck. Střely na branku: 37:24. Diváci: 13.457.

Colorado - Dallas 5:0 (1:0, 2:0, 2:0)
Branky: 11. a 46. Porter, 25. Hejduk, 34. Dupuis, 47. Yip (Hejduk). Střely na branku: 45:31. Diváci: 16.172.

Phoenix - Pittsburgh 3:4 po sam. n. (2:0, 1:3, 0:0 - 0:0)
Branky: 3. Belanger, 7. R. Vrbata, 36. Wolski - 22. Crosby, 25. Malkin, 40. Kunitz, rozh. nájezd Letestu. Střely na branku: 28:36. Diváci: 14.642.

Vancouver - Detroit 6:4 (1:0, 2:3, 3:1)
Branky: 38. a 52. Malhotra, 20. D. Sedin, 26. Samuelsson, 44. Hansen, 49. Edler - 25. a 42. Krönwall, 23. Cleary, 40. Ericsson. Střely na branku: 34:28. Diváci: 18.860.

Carolina - Florida 3:2 (0:0, 1:0, 2:2)
Branky: 28. a 52. E. Staal, 43. Skinner - 44. Hordichuk, 60. Frolík. Střely na branku: 29:20. Diváci: 17.704.