Raději bych dal góly Rusům, říká Káňa | iSport.cz
1. ledna 2009 • 15:59

Raději bych dal góly Rusům, říká Káňa

Autor: David Schlegel
Radost českých hokejistů v utkání s USA
Baník - Sparta: Kangova střela pořádně protáhla Laštůvku Baník - Sparta: Kangova střela pořádně protáhla Laštůvku
Liberec - Karviná: Chyba karvinské obrany! Breite se dostal před Hrdličku sám, 3:0 Liberec - Karviná: Chyba karvinské obrany! Breite se dostal před Hrdličku sám, 3:0

Čeští hokejisté mohli Silvestra oslavit s pocitem dobře vykonané práce. Po výhře nad Kazachstánem 10:2 postoupili do čtvrtfinále, kde je v noci z 2. na 3. ledna čekají Rusové.

Češi však proti Kazachstánu nepodali oslnivý výkon, soupeři dovolili mnohem víc než další celky ze skupiny. Chcete důkaz? Němcům, Kanaďanům ani Američanům Kazachstán nedal ani gól, Čechům dva. Proti Kanadě vystřelili Kazachstánci za celou první třetinu dvakrát, proti Američanům zaznamenali jedinou střelu a v duelu s Německem zamířili na branku šestkrát, soupeř byl v této statistice vždy mnohonásobně lepší.

V zápase Kazachstán - Česká republika byli Asiaté na střely úspěšnější ještě ve 24. minutě. Ve 13. minutě vedl Kazachstán na střely 11:6! Češi však byli úžasně efektivní, když ze šesti střel dali neskutečných pět branek. "Trochu jsme Kazachstán podcenili. Hned při prvním střídání jsme mohli inkasovat," přiznal nejlepší hráč zápasu Tomáš Káňa.

NEPŘEHLÉDNĚTE!!!

ONLINE ROZHOVOR S MARKEM SÝKOROU

Podstatně více práce měl i brankář Dominik Furch. "Kazachstánci nastříleli mnohem více střel oproti minulým zápasům, ale aspoň jsem v brance nemrznul zbytečně," usmál se. "Vytýkat klukům to nebudu. Dali jsme přece jen deset gólů," dodal. V první třetině dali Češi šest branek a skórovali prakticky z každé vážnější šance. Ještě ve druhé třetině Češi občas předvedli hezkou akci, ale ve třetí části se na hokej nedalo dívat. "Bylo to trochu trápení," uznal Tomáš Knotek, který otevřel skóre zápasu. "Třetí třetina byla tak trochu atak na hokej," uznal kouč Marek Sýkora.

Kazachstán ve třetí části zaznamenal premiérové dílčí vítězství, když poprvé na turnaji vyhrál třetinu. "Ani mě to nemrzí. Důležitější je, že jsme postoupili v klidu do čtvrtfinále," říkal Sýkora. Kazachstán, který dosud nedal ani gól a inkasoval 36 branek ve třech zápasech, se prosadil dokonce v oslabení. Hráči chtěli původně pomoci Furchovi vychytat druhou nulu v řadě. "Gól Kazachstánu přišel moc brzo na to, aby nás mrzelo, že jsme to Dominikovi zkazili," mínil útočník Roman Szturc.

Češi přesto v poklidu vyhráli 10:2. Hrdinou zápasu byl Jan Káňa, nejproduktivnější Čech na turnaji. V zápase zaznamenal hned čtyři branky. "Schoval jsem si všechny čtyři puky. Mám z gólů velkou radost. Podařilo se mi vyrovnat rekord turnaje v počtu vstřelených branek v jednom utkání. Na druhou stranu to bylo proti Kazachstánu, kdyby se mi to podařilo proti Rusku, bylo by to jiné. V každém případě však nezáleží na tom, kdo dává góly. Důležité je, abychom vyhrávali," říkal po utkání Káňa. Formu trochu cítím, ale rozhodující bude čtvrfinále," dodal.

Diváci Kazachstán proti Čechům mohutně povzbuzovali. Češi se tak nemohli těšit z podpory kanadského publika, jakou pocítili během zápasu se Spojenými státy. "Před Kazachstánem fandili diváci už Německu, fandí prostě tomu slabšímu," uvedl Szturc. I na zápas Čechů a Kazachstánem, který byl prakticky předem rozhodnutý, dorazilo přes deset tisíc diváků. Kanadská vášeň pro hokej opravdu nezná mezí...

Témata:  sport, hokej, dvacítky, Káňa

MS v hokeji 2020 - Švýcarsko, Lausanne a Curych

Program Vstupenky Stadiony

Mistrovství světa v hokeji se bude konat ve Švýcarsku v Lausanne a Curychu od 9. do 24. května 2019. Dějiště schválil kongres IIHF na svém zasedání v Praze. Titul mistrů světa obhajují Finové. Český tým odehraje základní skupinu A v Lausanne, postupně se střetne se Švédskem, Běloruskem, Kanadou, Velkou Británií, Slovenskem, Dánskem a Německem.