Česko - Kazachstán 3:1. Dvěma góly rozhodl Plekanec, čtvrtfinále je jisté

0
Zimák k play off NHL. Lener i analytik tipují postup Bostonu. V čem se Nečas blíží Pastovi?
Mám rád, když Ostrava žije Baníkem, říká Buchta. Je rychlejší než Tanko?

Výhra, další body a radost. Zatím tradiční postup, který dodržují čeští hokejisté na letošním mistrovství světa. Houževnatý Kazachstán porazili 3:1 hlavně díky dvěma gólům kapitána Tomáše Plekance a jistému výkonu brankáře Pavla Francouze, který inkasoval až v 56. minutě z hole Nigela Dawese. Česká republika tak už má jistý postup do čtvrtfinále.

Hosté: 55:30. Dawes

Domácí: Francouz (Furch) – Jeřábek, Jordán, Kolář, Šimek, Kempný (A), Kundrátek, Doudera – Červenka (A), Plekanec (C), Pastrňák – Birner, Kovář, Řepík – Kašpar, Zohorna, Kousal – Filippi, Koukal, Jarůšek – Zaťovič. Hlavní trenér: Vladimír Vůjtek

Hosté: Kolesnik (Poluetkov) – Trjasunov, Semjonov, Savčenko (C), Lipin, Korabejnikov, Lakiza, Lobanov, Kajrov – Dawes (A), Bochenski (A), Boyd – Krasnoslabodcev, Rymarev, Ivanov – Solarjov, Markelov, Puškarjov – Panšin, Grents. Hlavní trenér: Andrej Nazarov

Gebei (HUN), Mayer (USA) – Mieminen (FIN), Šefčík (SVK)

VTB Ice Palace, Moskva

Svěřenci trenéra Vladimíra Vůjtka vedou po pěti zápasech tabulku základní skupiny A se ztrátou jediného bodu. Před druhým Ruskem, které má zápas k dobru, mají náskok pěti bodů. Další duel čeká český tým v neděli od 15:15 s Dánskem.

Kazaši hned v úvodu ukázali, že jejich první útočná formace složená z naturalizovaných posil ze zámoří bude nebezpečná a Francouz musel krýt Dawesův pokus. Byla to ale v úvodu ojedinělá hrozba, jinak vládli Češi. Po špatném střídání Kazachů se dostal do dobré pozice Kousal, Kolesnik však zasáhl. Následně si poradil s Koukalovým pokusem a odolal i při Savčenkově trestu.

V sedmé minutě už Vůjtkův tým udeřil, když po Pastrňákově střele úspěšně dorážel kapitán Plekanec. Kazaši se pak ubránili při Ivanovově vyloučení a sami mohli odpovědět ve 12. minutě při Kolářově pobytu na trestné lavici. Boyd se u levé tyčky šikovně uvolnil, ale Francouz zasáhl lapačkou. Češi se ubránili i při trestu Kempného.

V druhém dějství Kazaši, kteří měli ze čtyř zápasů jen dva body, drželi s českým týmem krok. Ukázali, proč potrápili na turnaji třeba i Rusy. Do šancí Vůjtkův tým moc nepouštěli a jen v 25. minutě byl v dobré pozici Jordán, ale skóre se neměnilo.

Kazaši se sice neprosadili při Pastrňákově vyloučení, ale začali čím dál více hrozit. Pojistku českého vedení nepřinesla přesilovka po Kairovově faulu. Po skončení oslabení zase zabral Nazarovův výběr. Francouz musel krýt Krasnoslobodcevovu ránu, odolal i dalšímu náporu i v oslabení při Kundrátkově trestu, kdy měl největší šanci Dawes.

V úvodu závěrečného dějství Pastrňák našel na levém kruhu Plekance, který střelou pod horní tyčku překonal Kolesnika a Češi opět na ledě ožili. Hned vzápětí měl možnost Jarůšek, ale potvrdil, že mu na turnaji zatím chybí střelecké štěstí.

Gólman Jaroslavle musel řešit i další nebezpečné situace, Francouz zase držel štít i po Rymarevově střele. V 56. minutě už o nulu přišel, když jej překonal Dawes. Při power play Kazachů ale pojistil vítězství do prázdné branky Kousal, který v posledních sekundách mohl přidat další gól, ale ztroskotal na Kolesnikovi.

ČR - Kazachstán 3:1 (1:0, 0:0, 2:1)
Branky a nahrávky: 7. Plekanec (Pastrňák, Červenka), 43. Plekanec (Pastrňák), 59. Kousal (Birner, Řepík) - 56. Dawes (Boyd, Trjasunov). Rozhodčí: Gebei (Maď.), Mayer (USA) - Nieminen (Fin.), Šefčík (SR). Vyloučení: 4:3. Bez využití. Diváci: 8234.

ČR: Francouz - Jeřábek, Jordán, Šimek, Kolář, Kempný, Kundrátek, M. Doudera - Pastrňák, Plekanec, Červenka - Řepík, Jan Kovář, Birner - Kašpar, Kousal, T. Zohorna - Jarůšek, Koukal, Filippi. Trenéři: Vladimír Vůjtek starší, Josef Jandač, Jiří Kalous a Jaroslav Špaček.

Kazachstán: Kolesnik - Trjasunov, Semjonov, Savčenko, Lipin, Korabejnikov, Lakiza, Lobanov - Dawes, Bochenski, Boyd - Krasnoslobodcev, Rymarev, Ivanov - Solarjov, Puškarjov, Markelov - Kairov, Grenc, Panšin. Trenéři: Andrej Nazarov, Igor Kaljanin, Andrej Šajanov a Jevgenij Koreškov.

Program Vstupenky Sestřihy z MS Výsledky MS v hokeji 2023 MS hokej U20

Mistrovství světa v hokeji 2024 se vrací do Česka. Od 10. do 26. května 2024 bude hostit MS v hokeji Praha a Ostrava. Česká hokejová reprezentace odehraje všechny zápasy v Praze, ve skupině B se postupně utká s Finskem, Norskem, Švýcarskem, Dánskem, Rakouskem, Velkou Británií a Kanadou.