Češi v základní skupině: Skvělý Palát, nedoceněný Kaše i nevýrazný Hájek

Video placeholder
Vrána: Zacha se v Bostonu zvedl. Jeho vztah k repre? Každý to máme jinak
Obránce Jakub Krejčík v zápase MS
David Pastrňák se připravuje na USA
Ondřej Kaše a Roman Červenka na středečním dopoledním tréninku
Kapitán Roman Červenka při tréninku národního týmu
David Pastrňák při nácviku české reprezenatce
David Pastrňák se baví s Martinem Nečasem
Čeští hokejisté se radují z gólu útočníka Ondřeje Paláta (uprostřed)
22
Fotogalerie
MS v hokeji 2024
Vstoupit do diskuse (6)

Češi už se důkladně připravují na čtvrtfinálový střet s USA. Než ovšem boj o medaile odstartuje, mrkněte na nezajímavější Čechy ze základní skupiny. Web iSport.cz a deník Sport totiž exkluzivně sbírá data z jednotlivých utkání, která jinde nenajdete! Který hráč zapsal nejvíce přihrávek na střely? Kdo získal nejvíce puků? A mnoho dalšího…

Střelecké pokusy

Podle očekávání kralují beci. Tráví na ledě při hře pět proti pěti pravidelně více času než většina útočníků. A mají od trenérů očividně povoleno střílet od modré kdykoliv je to možné.

Pochvalu zaslouží Dominik Kubalík. Po dvou zápasech jsme konstatovali, že musí střílet výrazně častěji. V prvních dvou duelech totiž zapsal pouze 4 pokusy. Nakonec byl ale v tomto směru s 22 pokusy nejaktivnějším útočníkem.

Na pomyslné bedně ho doplňují Červenka se Sedlákem. Vyzdvihnout si zaslouží i Martin Nečas, který za pouhé dva zápasy zapsal 7 střeleckých pokusů, přičemž 4 z nich byly ze slotu.

Šance ze slotu jsou součástí střeleckých pokusů. Pokud tedy Palát zaznamenal 7 střeleckých pokusů, 4 šance ze slotu, lze si to přeložit i takto: čtyřikrát vystřelil ze slotu, třikrát mimo slot.

Přihrávky

Ondřej Palát předvádí na šampionátu vynikající výkony. Jedním z důkazů je, že patří mezi nejlepší playmakery. Svým spoluhráčům přihrál na 28 střel. Lépe si vedl pouze Mikael Granlund z Finska, který takových přihrávek zapsal 29.

Co se ovšem týče přihrávek do šancí ze slotu, nejlepším Čechem byl s 11 pasy Roman Červenka.

Mezi beky zaslouží pochválit Tomáš Kundrátek. Svým parťákům přihrál na 12 střel, přičemž 3x puk poslal do slotu.

Přihrávky na šance ze slotu jsou součástí všech přihrávek na střely. Pokud tedy Červenka zaznamenal 5 přihrávek na střely, 1 do slotu, lze si to přeložit i takto: jednou přihrál na šanci ze slotu, čtyřikrát na střelu mimo slot.

Vstupy do ofenzivní zóny

Další dominanta Ondřeje Paláta. 26x se úspěšně dostal do útočného pásma s pukem na hokejce. Nejlepší v týmu. Sekunduje mu Roman Červenka, kterému se to povedlo pětadvacetkrát.

Pochvalu zaslouží i Ondřej Kaše, který ze 49 pokusů zaznamenal pouze dva neúspěšné vstupy.

Opět musíme zmínit Martina Nečase. Odehrál sice jen dvě utkání, stihl ovšem zapsat fantastických 17 úspěšných vstupů do ofenzivní zóny s pukem na holi. To je šestý nejlepší výkon mezi všemi Čechy v základní skupině.

Nevýrazně si naopak v této disciplíně vedl Libor Hájek, který zapsal pouze 1 úspěšný vstup a sedmkrát puk do pásma jen nahodil.

Zisky puků v ofenzivní zóně

A opět první místo pro Ondřeje Paláta. V sedmi odehraných zápasech dokázal získat 15 puků v útočném pásmu. Sekundoval mu Ondřej Kaše se 14.

Nabízí se ale otázka, jestli by pomyslné prvenství pro sebe „neurval“ Daniel Voženílek, kdyby odehrál rovněž všech sedm utkání. V šesti zápasech totiž získal 13 puků.

Obránci mají očividně od trenérů zakázáno napadat vysoko, proto lze konstatovat, že nejméně kotoučů v útočné třetině získali David Tomášek a Jáchym Kondelík.

Výstupy z defenzivní zóny

Trenéři nevystavují beky do přílišného rizika při rozehrávce. Útočníci si pro puky sjíždějí hluboko do pásma, což má za důsledek, že Češi mají vynikající procentuální úspěšnost ve výstupech z obranného pásma – 74,6 %.

Z 909 pokusů český tým přesně rozehrál 678x. Puk vyhodil 200x a v zakázaném uvolnění pak skončil 31x.

To jsou nadstandardní hodnoty. Je ovšem třeba brát v potaz, že ve skupině potkal výběr Radima Rulíka i slabší soupeře. Ovšem když došlo na těžký souboj s Kanadou, někteří beci měli větší problémy. Například Libor Hájek rozehrál úspěšně pouze jednou ze čtyř pokusů.

Vybojované puky v obranném pásmu

V této disciplíně měl národní tým od prvního do posledního zápasu jasného krále. Radko Gudas v sedmi odehraných utkáních získal 23 puků v obranné zóně. Dalšími nejlepšími beky byli Michal Kempný a Jan Rutta, oba zapsali hodnotu 10.

Pochválit zaslouží i centři David Kämpf s Lukášem Sedlákem. Útočník Maple Leafs v průměru na zápas vybojoval dva kotouče v defenzivním pásmu. Pardubický forvard jich pak získal dohromady 10.

Ztráty puků v obranném pásmu

Jasný rukopis a nastavený systém od trenérů zní: Žádné ztráty v obranné zóně nestrpíme! Platilo to od první minuty základní skupiny až do poslední. A lze očekávat, že se nic nezmění ani v bojích o medaile.

Nejvíce ztrát zaznamenal Jakub Krejčík (7), který ovšem také měl nejvíce pokusů o rozehrávku (89). Následují Michal Kempný a Jan Rutta se 3 ztrátami. Bek Sparty ovšem zaznamenal 70 pokusů o výstup z defenzivní zóny, zatímco Rutta pouze 46.

Za ztrátu puku považujeme buď 1) ztracený puk v souboji, před kterým ale měl hráč puk jasně pod kontrolou a nebyl nikým atakovaný, nebo 2) nepřesná rozehrávka, která skončí na hokejce soupeře ještě v obranném pásmu.

Vyloučení

Nejhorším rozdílem ve dvouminutových trestech mezi Čechy disponuje Michal Kempný. Na trestné lavici se objevil už šestkrát, přičemž sám nebyl ani jednou faulován. Stejný počet trestů si odseděl i Radko Gudas, na kterého ale byly spáchány dva přestupky.

Nejlépe si naopak vede Ondřej Beránek, který byl faulován už pětkrát. Jeden trest si sám odpykal. S rozdílem +4 v nasbíraných trestech nemá konkurenci.

Vstoupit do diskuze (6)

Doporučujeme

Články z jiných titulů