Ondřej Kuchař
Premium
22. září 2021 • 09:54

Detaily z StB spisu o Královi: mapování bytu, odposlech i udání kolegy

Vstoupit do diskuse
15
Video se připravuje ...
TOP VIDEA
Zimák k play off NHL. Lener i analytik tipují postup Bostonu. V čem se Nečas blíží Pastovi?
Mám rád, když Ostrava žije Baníkem, říká Buchta. Je rychlejší než Tanko?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Jak informoval deník Sport, šéf českého hokeje Tomáš Král byl během vojenské služby tajným spolupracovníkem vojenské kontrarozvědky StB. Podívejme se nyní, co na svazového šéfa prozradila složka z Archivu bezpečnostních složek. Donášení na svého nadřízeného, mapování jeho bytu, prohledávání osobních věcí nebo i udání kolegy. O tom všem bude řeč...Vše o kauze Král na iSport.cz

Temná minulost šéfa hokeje, byl agentem StB. Více ZDE>>>

Rozhovor s historikem: O pravosti spisu nemám pochyby. Více ZDE>>>

Jak se Tomáš Král dostal do čela českého hokeje? Více ZDE>>>

Králova reakce na celou kauzu. Více ZDE>>>>

Rozhovor s Dominikem Haškem: Král by neměl vést hokej. Více ZDE>>>

 

1. Úkol: donášet na šéfa

Jsme v roce 1986, v Československu bují komunismus. Tomáši Královi je 22 let. Právě dostudoval v Praze na Karlově univerzitě právnickou fakultu. V mladém věku hned nastoupil k plzeňskému městskému soudu. Byl již ženatý, manželka Renáta (ano, odtud jím samotným vybrané krycí agentské jméno) studovala lékařskou fakultu.

V dubnu 1987 nastupuje Král doma v Plzni coby vyšetřovatel ke splnění povinné vojenské služby. Jako vysokoškolák pouze roční, nikoli standardní dvouleté. V té době je také osloven k navázání spolupráce se Státní bezpečností, tedy zkráceně StB. Nabídku bez výhrad přijímá. Formální vázací akt probíhá 26. května od 15 hodin v areálu TJ Start Plzeň. Král se tak v tu chvíli oficiálně stává tajným agentem vojenské kontrarozvědky.

Zvolí si krycí jméno a začíná pracovat. Oficiální znění úkolu? „Monitorování situace u jednotky a na pracovišti u štábu.“ V praxi má ale jediný cíl: donášet na svého šéfa s vojenskou hodností major. 

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!

Koupit
Vstoupit do diskuse
15


Články odjinud


Články odjinud